Blacha trapezowa jest zaliczana do jednego z najpopularniejszych pokryć dachowych. Aby jednak w prawidłowy sposób spełniała swoje funkcje i mogła służyć nam przez wiele lat, jej pielęgnacja oraz konserwacja są do tego celu niezbędne. Ze względu na to, że dach jest narażony na ciągłe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, powinien być czyszczony regularnie. W jaki sposób prawidłowo myć, czyścić i konserwować blachę trapezową, aby mogła nam służyć przez długie lata?
O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem prac
Pokrycie dachu wykonane z blachy trapezowej nie wymaga wykonywania skomplikowanych prac konserwatorskich. Jeśli jest wykonana z materiału wysokiej jakości i ponadto została zamontowana na dachu w sposób prawidłowy, proces mycia i czyszczenia będzie przebiegał jeszcze sprawniej.
Aby jednak mieć pewność, że dach spełnia swoje funkcje w sposób prawidłowy i ochrania nasz dom, ważne jest regularne sprawdzanie jego stanu. Dzięki temu nie tylko sam proces pielęgnacji będzie przebiegał sprawniej, ale równocześnie będziemy w stanie wyłapać i naprawić drobne usterki, zanim przekształcą się one w poważniejszy problem wymagający interwencji eksperta.
Blacha trapezowa dobrej jakości posiada specjalne powłoki, których zadaniem jest ochrona blachy przed niszczącym wpływem czynników zewnętrznych, korozją czy osiadaniem zanieczyszczeń. Oczywiście, większość z nich zostanie zmyta wraz z dachu przez opady deszczu, jednak jej regularne czyszczenie, szczególnie przed rozpoczęciem sezonu zimowego jest niezbędne.
Jeśli przyjrzymy się naszemu dachowi z bliska, z pewnością zauważymy, że ilość zanieczyszczeń, które mogą nagromadzić się na nim w przeciągu kilku miesięcy jest ogromna.To różne opady atmosferyczne, osadzający się śnieg, lód, promieniowanie słoneczne czy popioły i dymy wydostające się z komina. Jeśli nasz dach nie był czyszczony przez dłuższy czas lub znajduje się w zacienionym miejscu, bardzo prawdopodobne, że zaczęły rozwijać się na nim glony, mchy i porosty. Część północno-wschodnia jest szczególnie narażona na powstawanie na niej mikroorganizmów, dlatego warto regularnie sprawdzać stan naszego dachu.
Czyszczenie blachy trapezowej
Zabiegi pielęgnacyjne i konserwujące dachu należy rozpocząć od jego dokładnego oczyszczenia. Jak już wspomnieliśmy, pokrycie dachu to miejsce, na którym gromadzi się duża ilość glonów, pleśni czy porostów. Jeśli zielony nalot powstały na naszym dachu jest niewielki, kilkukrotne zmycie blachy trapezowej wodą z detergentem powinno być wystarczające.
Po wykonaniu tego zabiegu dobrym rozwiązaniem, które równocześnie zmniejszy ilość gromadzących się na dachu glonów jest pokrycie go preparatem biobójczym, który zminimalizuje ich powstawanie.
Jeśli z kolei mamy do czynienia z większym nalotem, który nagromadził się na połaci dachu przez dłuższy okres, konieczne będzie użycie specjalnych środków chemicznych. W zależności od rodzaju, niektóre preparaty należy rozpylić na powstały nalot i następnie usunąć go szczotką, inne z kolei nanoszone są bezpośrednio na powierzchnię blachy trapezowej.
Mycie blachy trapezowej
Najłatwiejsze do wyczyszczenia są materiały posiadające wysoki połysk. Pokrycia matowe, fakturowane mogą okazać się trudniejsze w pielęgnacji. W myciu dachu skuteczna może okazać się myjka ciśnieniowa, a sam proces przebiega podobnie jak w przypadku mycia karoserii naszego auta. Warto jednak mieć na uwadze, aby proces mycia za jej pomocą rozpocząć od najwyższego punktu dachu i stopniowo przemieszczać się do najniższego.
Jakich środków do czyszczenia używać?
Jeśli nasz dach jest czyszczony i poddawany regularnym przeglądom, wystarczające może być użycie samej wody pod ciśnieniem. Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia, można do tego celu użyć szczotki o delikatnym włosiu oraz detergentu, który jest przeznaczony do czyszczenia powierzchni powlekanych. Nie powinniśmy używać szczotki o twardym włosiu i mocno „szorować” blachy trapezowej, ponieważ taka czynność może uszkodzić jej strukturę.
Bardzo ważne jest, aby nie używać preparatów chemicznych o agresywnym działaniu, ponieważ w ten sposób możemy uszkodzić powłokę blachy trapezowej a także spowodować jej odbarwienie.
Zawsze warto skonsultować się z producentem blachy trapezowej na temat środków chemicznych, których możemy użyć do jej pielęgnacji, niż podejmować decyzję na własną rękę. Wszelkie prace powinny zostać przeprowadzone w sposób rozważny, aby nie spowodować uszkodzeń na powierzchni blachy trapezowej.
Malowanie blachy trapezowej
Blacha trapezowa, oprócz czyszczenia i mycia, wymaga również malowania. W tej sytuacji zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie do tego celu fachowców. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni wykonać tę czynność samodzielnie, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Przed pomalowaniem dach powinien zostać dokładnie umyty, a następnie zaimpregnowany. Następnie użyta przez nas farba powinna zostać dokładnie dopasowana do rodzaju pokrycia. Warto także zwrócić uwagę czy jest odporna na działanie warunków atmosferycznych. Blacha trapezowa pokryta emalią pod wpływem zmiennych temperatur będzie kurczyć się w trakcie zimy, a rozszerzać latem.
W trakcie malowania dachu pamiętajmy o zachowaniu środków ostrożności. Nie powinniśmy go malować w trakcie deszczu, mgły czy silnego wiatru. Może się to okazać nie tylko niebezpieczne dla naszego zdrowia czy życia, ale również wpłynąć na efektywność naszej pracy.