Jaką funkcję pełnią gąsiory dachowe?

Odpowiednie wykończenie dachu jest równie ważne, jak zastosowanie solidnego, trwałego pokrycia. To właśnie dzięki drobnym elementom, które zabezpieczają poszczególne miejsca, możliwe jest osiągnięcie niezawodnej szczelności, która gwarantuje, że do wnętrza budynku nie przedostanie się nawet odrobina wilgoci. Jedną z istotnych kwestii jest z pewnością montaż gąsiorów dachowych, bez których zdecydowanie nie można się obejść. Jakie dokładnie jest ich zastosowanie i o czym pamiętać podczas zabezpieczania konstrukcji dachu?


Czym właściwie są gąsiory dachowe?

Gąsiory montuje się zarówno na kalenicach, jak i na narożach dachu. W obu tych miejscach powstają specyficzne krawędzie, które – jeśli nie będą odpowiednio zabezpieczone – mogą doprowadzić do tego, że pod pokrycie zacznie się przedostawać deszczówka bądź woda z roztopionego śniegu. Gąsiory dachowe przywodzą nieco na myśl specjalnie uformowane dachówki, które kształtem są w pełni dostosowane do podłoża, do którego mają być przytwierdzone.

Dzięki zastosowaniu takich akcesoriów załamania dachu są odpowiednio chronione przed wodą opadową. Dodatkowo ich zadaniem jest umożliwianie odprowadzania powietrza, które może się gromadzić pod pokryciem. W razie nieumiejętnej wentylacji para zacznie się skraplać. Wilgoć pozostająca pod powierzchnią dachu może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia domowników. By temu zapobiec, wykorzystuje się folię paroprzepuszczalną, która musi być ułożona na kilka centymetrów poniżej kalenicy. W razie gdy więźba została pokryta papą, wycina się w niej specjalne potwory umożliwiające pełną cyrkulację powietrza.

Gąsiory dachowe – montaż

Montowanie gąsiorów dachowych wymaga dość dużej precyzji, dlatego jeśli nie posiadamy w tym względzie doświadczenia, zdecydowanie warto poprosić o pomoc specjalistę. Jeszcze jakiś czas temu gąsiory kładło się bezpośrednio na zaprawę, pilnując szczelności, jednak w nowym budownictwie, gdzie rzadko są strychy (co z kolei zapewniało swobodne odprowadzenie powietrza), odeszło się od tej metody.

Obecnie do mocowania gąsiorów przystępuje się dopiero wtedy, kiedy cała powierzchnia dachu została już wykończona pokryciem. Wcześniej należy jeszcze przygotować konstrukcję z łaty kalenicowej, która musi zostać przytwierdzona do krokwi. Tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na wysokość łaty, ponieważ jeśli będzie zbyt niska lub zbyt wysoka, uniemożliwi poprawne zamontowanie gąsiorów. Mogą przykładowo nie być zbyt stabilne albo naruszać cały dach na nieszczelność.

Gąsiory montuje się na tzw. zakład, wykorzystując do tego klamry. Nie jest to jednak jedyne akcesorium, które przyda się do tej czynności. Pamiętać należy także o:

  • denkach do zaślepiania wylotów;
  • łącznikach – gwarantują ciągłość, szczególnie jeśli zbiega się w jednym miejscu kilka kalenic bądź kalenica łączy się z narożem;
  • uchwytach oraz wspornikach – niezbędne przy mocowaniu łat;
  • uszczelkach wentylacyjnych;
  • zaciskach klamrowych – mocują pokrycie przy narożach.

Gąsiory dachowe – cena

Ile kosztują gąsiory dachowe? Obecnie na rynku można spotkać różnorodne warianty, wobec czego można się spotkać z odrębnymi cenami. Jeśli nie chcemy przepłacać, to można zakupić pojedynczego gąsiora za mniej niż 20 zł. Oczywiście ostateczny koszt inwestycji zależy od tego, jak wiele ich potrzebujemy, trzeba także mieć na uwadze, że gąsiory początkowe mogą być nieco droższe ze względu na fakt, że są najbardziej widoczne.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę kwotę, jaką poniesiemy za zakup wszystkich niezbędnych akcesoriów, o których zostało wspomniane. Do tego należy doliczyć wydatek związany z robocizną – tutaj jednak nie warto oszczędzać, jako że profesjonalny montaż zagwarantuje nam szczelność pokrycia dachowego.

Rodzaje gąsiorów dachowych

Gąsiory dachowe z blachy czy może ceramiczne? Wszystko zależy od tego, jaki materiał został wykorzystany na dach. Dlatego też możemy wyróżnić:

  • gąsiory ceramiczne – wykorzystuje się je w przypadku zastosowania klasycznej dachówki ceramicznej. Są dość ciężkie, cena też może być wyższa;
  • gąsiory trapezowe – sprawdzają się zawsze wtedy, kiedy została wykorzystana dachówka trapezowa;
  • gąsiory dachowe blaszane – na nie warto postawić, jeśli na dachu została wykorzystana blachodachówka bądź blacha trapezowa.

Dodatkowo należy też wskazać podział związany z tym, w jakim miejscu montowane są gąsiory:

  • gąsiory główne – znajdują się zarówno na szczycie, jak i w tych punktach, gdzie stykają się ze sobą dwie połacie. To właśnie one służą do tego, by zabezpieczać kalenicę;
  • gąsiory łączące kalenice – montuje się je za pośrednictwem uchwytu umieszczanego od spodu;
  • gąsiory początkowe – umieszcza się je na dolnych częściach grzbietu pokrycia.

Co szczególnie istotne, gąsior dachowy powinien być też dopasowany kolorystycznie zarówno do pokrycia dachowego, jak i elewacji. W ten sposób cały projekt architektoniczny będzie niezwykle spójny, przez co budynek będzie prezentował się estetycznie. Gąsiory są dostępne w różnych odcieniach, wobec czego bez zbędnych przeszkód można znaleźć odpowiedni wariant.