Mycie, czyszczenie i konserwacja blachodachówki

Rosnąca popularność blachodachówki wiąże się z licznymi zaletami, do których możemy zaliczyć m.in. estetykę, lekkość, niską cenę oraz wytrzymałość. Dodatkowym atutem jest także bardzo łatwy i zarazem szybki montaż. Żeby jednak materiał mógł przetrwać w nienaruszonym stanie przez wiele lat, należy od czasu do czasu przeprowadzić konieczne zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki temu dach naszego domu pozostanie w dobrej kondycji na dłużej, co pozwoli na zaoszczędzenie kosztów związanych z ewentualną renowacją.

Od czego zależy jakość pokrycia dachowego?

Wybierając jakikolwiek materiał na dach, zwracamy uwagę na cenę oraz producenta – skorzystanie z usług sprawdzonego dystrybutora gwarantuje, że produkty mają najwyższą jakość. Trzeba jednak pamiętać, że to, jak długo pokrycie będzie się sprawdzać, zależy również od nas. Zachowanie odpowiednich środków ostrożności podczas montażu daje dodatkową pewność, że blachodachówka będzie zawsze wyglądać estetycznie. 

Przede wszystkim należy przygotować odpowiednio solidną więźbę dachową, która stanowi rusztowanie dla arkuszy blachy. Dodatkową warstwę ochronną stanowi folia paroprzepuszczalna, która nie tylko umożliwia swobodną cyrkulację powietrza w domu, ale także uszczelnia dach. 

Sukces tkwi także w doborze odpowiednich narzędzi. Blachodachówki nie należy ciąć szlifierką kątową, ponieważ może ona uszkodzić powłokę blachy – zamiast tego powinniśmy wybrać nożyce ręczne lub wibracyjne, które zapewniają większą precyzję. Arkusze zaś przykręcamy przy pomocy wkrętów farmerskich, zwanych również samowiertnymi. Są one wyposażone w gumową uszczelkę, która jeszcze lepiej chroni przed przenikaniem wody pod pokrycie.

Konserwacja blachodachówki – jak często to robić?

Bez względu na to, jakiego materiału użyliśmy na pokrycie dachu, powinniśmy regularnie kontrolować jego stan. W przypadku blachodachówki wystarczy skrupulatny przegląd przeprowadzany raz do roku, najlepiej w okresie wiosennym, przy sprzyjającej pogodzie. To właśnie jesienią i zimą na dachu gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń wynikających z częstych opadów i silnego wiatru, dlatego z konserwacją należy zaczekać na nadejście cieplejszych dni.

Przegląd dachu możemy przeprowadzić samodzielnie lub też wynająć w tym celu fachowca. Sprawdzi on wówczas nie tylko poziom ewentualnych zabrudzeń, ale także wykryje ewentualne ubytki, których należy jak najszybciej się pozbyć, podobnie jak wszelkich zarysowań, które mogłyby skrócić żywotność pokrycia.

Malowanie blachodachówki

Farba renowacyjna to znakomity sposób na to, by wyrównać powierzchnię blachy i uzupełnić ewentualne braki. Jeśli zignorujemy nawet niewielki ubytek, możemy doprowadzić do korozji, która z czasem będzie się rozprzestrzeniała. Wkrótce może się okazać, że rdza zajęła tak dużą powierzchnię, że konieczna będzie całkowita renowacja dachu. Wymaga to usunięcia korozji z całego pokrycia przy pomocy szlifierki z drucianą szczotką, co jest przede wszystkim czasochłonne.

Przed przystąpieniem do malowania musimy dokładnie oczyścić miejsce, gdzie zauważyliśmy uszkodzenie. Najlepiej zrobić to przy pomocy białego alkoholu – wystarczy nasączyć nim ścierkę i delikatnie przetrzeć. Farbę do powłok należy nakładać przy pomocy dość małego, precyzyjnego pędzelka. W razie większego ubytku warto nałożyć dwie warstwy. 

Jak czyścić blachodachówkę?

Jak już zostało wspomniane, wiosna to najlepszy czas na renowację i czyszczenie dachu. Wystarczy, że zrobimy to właśnie raz w roku. W większości przypadków jedyne, czego będziemy potrzebować, to woda pod dużym ciśnieniem. Przy jej pomocy z powodzeniem możemy usunąć z powierzchni dachu piasek, popiół, gałązki, liście i inne zanieczyszczenia. Warto jednak pamiętać, że wodę najlepiej lać od góry i kierować się na boki. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że wilgoć przedostanie się do warstwy ociepleniowej dachu, co mogłoby powodować powstawanie pleśni i grzybów.

Jeśli niektóre zabrudzenia są na tyle uciążliwe, że woda nie jest w stanie ich usunąć, możemy użyć dodatkowych narzędzi. Najlepiej sprawdzi się miękka gąbka i odrobina delikatnego detergentu, np. szamponu samochodowego z woskiem. Nie powinniśmy używać do tego np. twardych szczotek, ponieważ w ten sposób moglibyśmy naruszyć ochronną powłokę blachy. Nie należy też korzystać z silnych substancji chemicznych, jako że mogą one uszkodzić blachodachówkę. 

O czym pamiętać podczas mycia blachodachówki?

Konserwacja blachodachówki nie należy do trudnych zadań. Właśnie dlatego ten materiał jest coraz chętniej wybierany zarówno w przypadku budynków przemysłowych, jak i domów jednorodzinnych. Umycie dachu z powodzeniem możemy wykonać sami, jeśli jednak chcemy mieć pewność, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone poprawnie, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do fachowców.

W przypadku, kiedy zdecydowaliśmy się na własną rękę wyczyścić blachodachówkę, pamiętajmy o wyborze miękkiego obuwia. Zbyt twarde podeszwy mogłyby prowadzić do powstawania zarysowań. W trakcie mycia starajmy się jak najmniej chodzić po dachu, a stopy należy stawiać w zagłębieniach arkuszy – w ten sposób zredukujemy ryzyko odkształceń do absolutnego minimum.