Aby wybrane pokrycie dachowe zapewniło odpowiednie bezpieczeństwo elewacji budynku, warto pamiętać o zainstalowaniu jednego z systemów rynnowych. To kluczowa kwestia, która zapewnia doskonały wygląd budynku na wiele lat – wszystko to dzieje się za sprawą odprowadzania wody z rynien, która w innym przypadku mogłaby tworzyć nieestetyczne i trudne do usunięcia zacieki. Dlatego istotną kwestią jest wybór nie tylko dobrej jakości pokrycia dachowego, ale także rynien oraz innych elementów, które poprowadzą deszczówkę w odpowiednim kierunku.
Jak wygląda odprowadzenie wody z rynien?
Okazuje się, że instalacja rynien jest kwestią niezwykle ważną. Odprowadzanie wody z dachu to ich główne zadanie, a skutki niepoprawnego montażu można zaobserwować bardzo szybko. Deszczówka, która spływa po elewacji, może być główną przyczyną ataku grzybów. Nadmiar opadów deszczowych prowadzi także do pękania ścian – gromadzą się one w szczelinach i rozsadzają je od środka.
Coraz więcej osób decyduje się natomiast na zupełnie inne zastosowanie nagromadzonej wody deszczowej. W dzisiejszych czasach ekologia odgrywa w naszym życiu szczególną rolę, a niedobory wody mogą okazać się poważnym problemem. Właśnie dlatego ponowne wykorzystanie zgromadzonej wody wydaje się doskonałą alternatywą dla tych, którzy cenią sobie życie w duchu less waste.
Deszczówka – czy jest przydatna?
Spływająca rynną woda pozornie wydaje się niezdatna do wykorzystania. Instalacja powinna być zamontowana w taki sposób, by deszczówka nie niszczyła dachu, elewacji, ale także nie podmywała terenu wokół budynku. Okazuje się natomiast, że istnieją ekologiczne rozwiązania, dzięki którym odprowadzona woda opadowa zostaje użyta ponownie. W jaki sposób?
Sposoby na wykorzystanie deszczówki
W przypadku deszczówki istotną rolę odgrywa miejsce, w którym ją gromadzimy. Jeżeli jest to dom rodzinny, który nie posiada zbyt wiele zielonej powierzchni do zagospodarowania – w tym przypadku woda opadowa może być nie do końca potrzebna. Najczęstsze wykorzystanie deszczówki wiąże się z pielęgnacją ogrodu czy też trawnika. To ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu utrzymujemy zieleń w nienagannym stanie, a tym samym nie marnujemy wody z kranu. Podlewanie roślin jest w takim przypadku mniej kosztowne.
Kolejnym przykładem wykorzystania może być użycie wody deszczowej do spłukiwania toalety – to także zastosowanie spotykane częściej na posesjach działkowych niż w domach mieszkalnych. Potrzebny jest natomiast bardzo pojemny zbiornik, który zostanie wyposażony m.in. w rurę spustową. Okazuje się, że idealnym miejscem na wodę opadową może być również zbudowane na te potrzeby oczko wodne, jednak w pierwszej kolejności musi ono posiadać odpowiednio zabezpieczone dno oraz skarpy.
Odprowadzanie deszczówki – o czym jeszcze należy pamiętać?
W rzeczywistości odprowadzanie wody z rynien nie kończy się tylko na etapie umieszczenia odpowiedniej instalacji na dachu. Kluczową kwestię odgrywają inne czynniki – co prawda w tym przypadku wilgoć nie przyczyni się do zniszczenia górnej części elewacji, ale może dojść do niepożądanych procesów u jej podstawy. Zalegająca woda to najprostsza droga to zaburzenia nośności gruntu. O czym należy więc pamiętać, jeżeli system rynnowy zostanie zainstalowany?
Odpowiedni grunt
W przypadki odprowadzania wody z rynien szczególną rolę odgrywa chłonność gruntu. Im większa przepuszczalność, tym problem jest mniejszy, ponieważ ziemia doskonale wchłania nadmiar wody. Nie należy się wtedy martwić o dodatkowe metody odprowadzania nadmiaru deszczu. Inaczej należy jednak postępować, jeżeli grunt z natury okazuje się problematyczny, a my sami musimy znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu woda będzie mogła zostać poprowadzona do głębszych warstw podłoża.
Pozwolenia wodnoprawne na odprowadzanie deszczówki
Warto wspomnieć, że niektóre osoby wybierają opcję podłączenia swojej instalacji deszczowej do istniejącej kanalizacji, jednak zapominają o dopełnieniu odpowiednich formalności. Jest to sposób nielegalny, którego nie należy praktykować – tego rodzaj podpięcie pod kanalizację jak najbardziej jest możliwe, ale wymaga podpisania umowy oraz zapłacenia za powyższą usługę. Jednocześnie zabronione jest także skierowanie gromadzonej wody w kierunki działki sąsiada, co może powodować zalanie drogi oraz posesji. Co w takim razie należy zrobić?
Korytko betonowe
Po odpowiednim zainstalowaniu systemu rynnowego wciąż mogą być niezbędne inne materiały, które będą odpowiedzialne za dalsze odprowadzanie wody na podłożu. Jednym z przydatnych elementów może być korytko betonowe, które znane jest także jako korytko ściekowe. Czemu służy? Jest to ważna część infrastruktury, która doskonale znosi bardzo duże obciążenia, a jednocześnie spełnia swoją kluczową rolę w odwadnianiu i odprowadzaniu wód opadowych (a niekiedy również ścieków). Tego rodzaju materiał w dużym stopniu dostosowany jest do wymagań klienta i pomaga w rozwiązywaniu charakterystycznych problemów związanych z gromadzeniem niechcianej wody. Korytko betonowe to proste i często stosowane rozwiązanie.