Prawidłowy montaż blachodachówki

Choć może wydawać się inaczej, montaż blachodachówki nie należy do skomplikowanych czynności. Aby jednak całe wykonanie było estetyczne, warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Jakich? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.

Przed rozpoczęciem montażu

Zanim rozpoczniemy układanie blachodachówki, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Niezwykle istotny jest kształt połaci naszego dachu. Jeśli posiadają one formę prostokątu, przed rozpoczęciem prac należy upewnić się czy ich przekątne są jednakowej długości. Jeśli różnica pomiędzy nimi wynosi więcej niż ok. 3 centymetry, konieczne może być skorygowanie połaci.

Co więcej, dach, na który kładziemy blachodachówkę powinien być nachylony pod kątem 9⁰, a jego spadek powinien wynosić co najmniej 15%. Jest to konieczne, jeśli nie chcemy, aby woda zatrzymywała się na pokryciu.

Organizacja pracy

Niezwykle ważne jest, aby montaż blachodachówki był przeprowadzony w taki sposób, żeby pracownicy nie przemieszczali się po arkuszach blachy, które zostały już położone. Jeśli jednak tej czynności nie da się uniknąć, powinni oni posiadać buty wyposażone w miękkie spody, co może zniwelować uszkodzenia. Jeśli jednak już do takich dojdzie, takie miejsce należy jak najszybciej pokryć specjalną farbą zaprawkową. 

Odpowiednie przygotowanie rusztu

Blachodachówkę układamy na drewnianym ruszcie, wykonanym z łat nośnych oraz kontrłat, które powinny posiadać odpowiedni rozstaw, specjalnie przygotowany właśnie pod ten rodzaj pokrycia. Taki zabieg jest niezbędny, aby pokrycie było właściwie eksploatowane. Przerwa powietrzna jest bardzo ważna do zachowania właściwego przepływu powietrza. W okresie zimowym, a także przy nagłych skokach temperatury zmniejsza ona kondensację pary wodnej, natomiast latem i w trakcie trwania wysokich temperatur zmniejsza nadmierne nagrzewanie się powierzchni dachu, a co za tym idzie, np. zamieszkiwanych pomieszczeń, które mogą znajdować się na poddaszu. 

Jeśli łaty zostałyby przybite bezpośrednio do podłoża bez użycia kontrłat, w ten sposób zatrzymywałyby krople wody, które ściekałyby pod spodem blachy. To z kolei spowodowałoby nasiąkanie łat i problemy z ich wysychaniem.

Ruszt, czyli łaty i kontrłaty wykonuje się z drewna, dlatego też bardzo ważne jest, aby drewniane listwy były suche i prawidłowo zaimpregnowane. Co więcej, ruszt powinien być prosty i nie posiadać skrzywień listew. Z kolei rozstaw łat może być różny, w zależności od typu pokrycia. Dlatego też informacje na ten temat powinny nam zostać udzielone przez sprzedawcę bądź samego producenta blachodachówki, gdyż musi on być dokładnie dopasowany do długości modułu.

Montaż blachodachówki

Układanie blachodachówki rozpoczynamy od prawego dolnego rogu, ze względu na położenie rowka kapilarnego i odwadniającego. W pierwszej kolejności montujemy haki rynnowe i pasy nadrynnowe. Dopiero potem można rozpocząć układanie arkuszy na łatach. Powinny być one kładzione kolumnami i rzędami od okapu do kalenicy.

Niezwykle ważnym momentem jest prawidłowy montaż pierwszego arkusza blachodachówki oraz właściwe rozłożenie arkuszy na całej połaci. Pierwsza blacha powinna zostać położona pod kątem prostym w stosunku do krawędzi dachu. Późniejsze zmodyfikowanie kąta jest niemożliwe, ponieważ blachodachówka jest profilowana  w poprzek i wzdłuż arkusza.

Jeśli mamy problemy z odpowiednim dopasowaniem kąta, w takiej sytuacji pomocne może okazać się przymocowanie prostej deski tuż przy okapie, a następnie ułożenie na niej kilku arkuszy bez przykręcania. Dzięki temu zyskamy możliwość ewentualnej modyfikacji kąta ułożenia.

Przykręcanie blachodachówki

Arkusze blachy, po wcześniejszym sprawdzeniu ich prawidłowości położenia, mocujemy do łat wkrętami samowiertnymi, z podkładką ze specjalnej gumy, która powinna być odporna na zmiany temperatury i promieniowanie UV. Zawsze umieszczamy ją w dole przetłoczenia, nigdy w górnej fali.

Wkręty, których średnie zużycie wynosi 6-9 sztuk na metr kwadratowy pokrycia, powinny być umieszczone w co drugiej fali, w co drugim szeregu dachówek i dodatkowo w każdej fali znajdującej się przy kalenicy i okapie.

W przypadku bocznych krawędzi, czyli wzdłuż okapu i kalenicy, wkręty powinny zostać zamocowane w każdym zagłębieniu fali.

Skąd mieć pewność, że wkręt został prawidłowo dokręcony? Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy uszczelka gumowa po dokręceniu stanie się widoczna spod podkładki metalowej. Warto także pamiętać, że jeśli wkręty zostaną dokręcone zbyt mocno, uniemożliwią one ruchy pokrycia wywołane zmianą temperatury, a to z kolei może doprowadzić do deformacji blachy. Jeśli z kolei zostaną przykręcone z byt luźno, arkusze blachodachówki mogą zostać porwane przez silne powiewy wiatru.

Odpowiednie narzędzia do cięcia blachodachówki

Aby mieć pewność, że nasza blachodachówka pozostanie w idealnym stanie, do jej cięcia należy używać tylko i wyłącznie niblerów, czyli nożyc wibracyjnych. Pod żadnym pozorem nie wolno używać szlifierek kątowych. Wysoka temperatura, która wytwarza się pod wpływem sił tarcia w miejscu styku blachy i tarczy szlifierki, może doprowadzić do wypalania się warstwy ocynku, co przyszłości zwiększy podatność blachy na korozję.