Blacha trapezowa – która najlepsza?

Zapewne nie dziwi nas popularność blach trapezowych. Są one tanie, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Coraz częściej wykorzystywane są nie tylko na dachy domów jednorodzinnych, ale także na elewacje domów, garaży czy altanek. Jednak na rynku znajdziemy różne rodzaje blach trapezowychKtóry z nich wybrać?

Blacha trapezowa – co to?

Blacha trapezowa to rodzaj pokrycia dachowego, którego przetłoczenia mają kształt trapezu. Dzięki nim blacha jest sztywniejsza i bardziej wytrzymała. Zwykle pokrycie to produkowane jest z ocynkowej stali. Możemy też kupić blachę trapezową alucynk lub z powłoką poliestrową. Grubość stalowego rdzenia blachy to od 0,4 do 1,5 mm. Na rynku znajdziemy szeroki wybór kolorów w palecie RAL, a także różne wysokości przetłoczeń.

Rodzaje blach trapezowych

Blachy trapezowe można podzielić m.in. ze względu na rodzaj powłoki, a także wysokość przetłoczeń. Jeśli chodzi o zastosowane powłoki, na rynku dostępna jest:

  • blacha trapezowa ocynkowana – blacha zabezpieczona jest przed korozją w procesie cynkowania ogniowego. Można dodatkowo pomalować ją farbą do metalu, jednak wymaga to czasu, ponieważ powłoka musi przejść proces utleniania po ocynkowaniu,
  • blacha trapezowa alucynk – blacha pokryta jest stopem aluminium i cynku z niewielkim dodatkiem krzemu. W przypadku tego typu powłoki tworzący się na powierzchni tlenek glinu zapewnia długotrwałą odporność na korozję. Dzięki temu blacha ma lepsze właściwości niż blacha ocynkowana,
  • blacha trapezowa z powłoką poliestrową – stosowana najczęściej w budownictwie mieszkalnym. Blacha zwykle jest już wcześniej wykończona powłoką cynkową

Zapewne zauważyliście na stronach producentów blach różne oznaczenia typu „blacha trapezowa T-14”. To nic innego jak oznaczenie wysokości profilu trapezowego. Pod tym względem wśród najczęściej występujących blach wyróżniamy:

Jaka blacha trapezowa na dach najlepsza?

Wybór konkretnej blachy zależy głównie od tego, z jakiego typu budynkiem mamy do czynienia. W przypadku średniej wielkości budynków mieszkalnych sprawdzi się blacha trapezowa z profilem o wysokości 35 mm. Wyższe profile, od 80 do nawet 200 mm, zalecane są do budynków o dużych konstrukcjach dachowych, gdzie pokrycie dachowe będzie musiało mieć większą powierzchnie. Będą to więc wszelkie hale magazynowe i produkcyjne, galerie handlowe czy domy wielorodzinne.

Na kupno blachy wpływ ma również zastosowanie. Jeśli interesuje nas blacha podbitkowa, warto wybrać blachę trapezową T-7, która ma niski profil. Do pokryć dachowych stosuje się zwykle blachy z powłoką poliestrową. Jeśli mamy dach o małym spadku, wybierzmy blachy o niskim profilu. Jeśli jednak chcemy pokryć dużą połać o większym spadku, zastosujmy blachę trapezową o wysokim profilu, np. T-35 lub T-55. Na wykończenie elewacji najczęściej wybiera się blachy o profilu wysokości od 8 do 35 mm. Polecamy szczególnie blachy trapezowe T-14 oraz T-35, choć wiele zależy również od powierzchni budynku – im większa, tym wyższy profil. Wiele osób zastanawia się również, jaką blachę wybrać do małych obiektów, takich jak altanki, garaże czy domki działkowe. Tutaj najlepiej sprawdzi się blacha T-18.

Jak widać kupno blachy na dach to nie tylko wybór między blachą trapezową a blachodachówką, ale także wybór konkretnego rodzaju profilu oraz powłoki. Warto o tym pamiętać, niezależnie od tego, do czego chcemy wykorzystać blachy trapezowe.