Gont bitumiczny – idealne pokrycie dachów spadzistych

Gont bitumiczny to materiał do krycia dachów, którego największe zalety to stosunkowo niska cena i bardzo łatwy montaż. Co należy wiedzieć o tym materiale i czym kierować się podczas jego zakupu?

Co to jest gont bitumiczny?

Gont bitumiczny to pasy z wcięciami o różnych kształtach. Mogą to być prostokąty, sześciany, łuski, trapezy czy trójkąty. Właśnie te wcięcia powodują, że po ułożeniu wygląda on jak dachówka. 

Budowa gontu bitumicznego

Pojedynczy gont zbudowany jest z rdzenia będącego punktem nośnym dla innych warstw. Jest on wykonany z włókniny szklanej, dzięki czemu gont jest bardzo odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i jest stabilny. Włóknina szklana znajduje się w masie bitumicznej, która odpowiedzialna jest za szczelność, dlatego im lepszej jakości jest masa bitumiczna, tym wyższej jakości jest materiał. Na powierzchni gontu znajduje się posypka mineralna, która chroni dach przed nadmiernym nagrzewaniem się. Wewnętrzna część gontu to posypka drobnoziarnista lub folia, która chroni materiał przed sklejaniem się gdy jest jeszcze w paczkach. 

Na jakie dachy można kłaść gont bitumiczny?

Gont jest idealnym rozwiązaniem na dachy, których spadek jest większy niż 12 stopni. Jednak przy tym minimalnym nachyleniu należy najpierw położyć warstwę papy podkładowej, a dopiero na nią układać gont bitumiczny. Należy dodać, że gontem można kryć płaszczyzny zupełnie pionowe. Ponieważ materiał ten jest bardzo elastyczny, jest bardzo dobrym rozwiązaniem na dachy o wymyślnych i niecodziennych kształtach. Gont bitumiczny sprawdza się również do remontów starych dachów, wcześniej krytych papą. 

Montaż gontu bitumicznego

Montaż gontu bitumicznego nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Aby jednak uniknąć błędów, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

Narzędzia niezbędne do montażu gontu

Do montażu gontu niezbędny będzie nóż dekarski, metrówka, znacznik, młotek dekarski. Należy wiedzieć, że w przypadku gontu bitumicznego nie stosuje się zszywek mocujących. Dzięki temu unika się wszelkich nieszczelności. Do montowania gontu najlepsze są gwoździe dekarskie, czyli tzw. "papiaki". Powinny one być skręcane lub cynkowane ogniowo.

Podłoże pod gont bitumiczny

Podłożem pod gont bitumiczny powinno być deskowanie lub płyty OSB o grubości od 12 do 18 cm. Należy pamiętać o pozostawienia wolnej przestrzeni, czyli kilkucentymetrowych szpar pomiędzy deskami a warstwą izolacyjną. Zapewni to odpowiednią wentylację, a co za tym idzie trwałość całego pokrycia dachowego.

Przed montażem gontu bitumicznego należy wykonać obróbki blacharskie. Dzięki temu, w przypadku nieoczekiwanych opadów, woda nie będzie podchodziła pod gont. 

Instrukcja montażu gontu bitumicznego

Najprostsze do kładzenia są gonty, których wewnętrzna strona pokryta jest klejem. Pod wpływem nagrzewania z promieni słonecznych klej ten rozpuszcza się i przykleja samoczynnie. Można również ten proces wspomóc specjalnie do tego celu przeznaczonymi nagrzewnicami. Gonty należy kłaść w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza, a najbardziej optymalna to pomiędzy 20 a 25 stopni. 

Gonty, które nie posiadają warstwy kleju montuje się przy pomocy lepiku lub kleju dekarskiego. Można również użyć wcześniej wspomnianych gwoździ dekarskich. 

Gonty układa się od pasa okapowego w górę. Wycięcia w pasach gontów zawsze muszą znajdować się u góry. Pasy gontów układane obok siebie nie mogą być robione na zakładkę. Zawsze muszą przylegać do siebie na styk. Szczególną uwagę należy przykładać do obróbki kominów i innych elementów. To właśnie w tych miejscach dochodzi najczęściej do przecieków. 

Zalety gontu bitumicznego

Wśród wielu zalet gontu bitumicznego, jedną z najistotniejszych jest jego cena. Gont bitumiczny jest dużo tańszy od blachodachówki czy blachy trapezowej, a dobrze położony daje równie atrakcyjny i solidny dach. Inne istotne zalety to:

  • Szybkość i łatwość w montażu – gontu można układać samodzielnie bez większego doświadczenia i bez użycia specjalistycznego sprzętu.
  • Możliwość kładzenia na najbardziej "fikuśnych" dachach. Dzięki swojej elastyczności gont bez problemu można położyć na każdym rodzaju dachu. Obróbki wokół kominów i rynien są również nieskomplikowane.
  • Duży wybór kolorów i wzorów – gont bitumiczny występuje w wielu odcieniach brązu, zieleni, czerwieni i szarości. Każdy więc może znaleźć dla siebie coś satysfakcjonującego.
  • Odporność na warunki atmosferyczne (opady i promienie UV).

Czym kierować się przy zakupie gontu bitumicznego?

Ważnym kryterium przy zakupie gontu bitumicznego jest rodzaj posypki wierzchniej. Jeśli gołym okiem możemy zobaczyć pod posypkę warstwę bitumiczną, to znaczy, że mamy do czynienia z materiałem gorszej jakości. Taka dachówka bitumiczna ulegnie szybkiemu zniszczeniu i lepiej zrezygnować z jej zakupu. 

Drugim bardzo ważnym elementem jest sama warstwa bitumiczna. Aby spełniała w pełni swoje zadanie powinna być elastyczna. Czym więc materiał bardziej elastyczny, tym wyższej jest jakości. 

Kupując gont bitumiczny należy się upewnić, że cały zakupiony materiał pochodzi z jednej partii produkcyjnej. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że w każdej paczce otrzymamy gont w dokładnie takim samym odcieniu.