Dach z blachy – co wybrać i na co zwrócić uwagę?

Pokrycia blaszane cieszą się coraz większą popularnością. Stopniowo odchodzimy od klasycznych dachówek ceramicznych, decydując się na lżejsze i niejednokrotnie tańsze możliwości. Blacha dachowa może być stosowana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i obiektach przemysłowych czy garażach. Zanim jednak wybierzemy takie rozwiązanie, warto zastanowić się nad rodzajami pokryć z blachy i poznać ich właściwości. O czym musimy pamiętać, kiedy chcemy mieć dach z blachy?

Dlaczego warto się zdecydować na dach z blachy?

Materiał jaki wybierzemy na pokrycie dachu jest bardzo ważny. To od niego zależy, czy będziemy mogli odpowiednio regulować temperaturę w domu, ponadto odgrywa istotną rolę w kwestii naszego bezpieczeństwa. Nie da się też ukryć, że dach – bez względu na to, czy płaski, czy spadzisty – powinien pasować do reszty posesji i prezentować się estetycznie. W przeciwnym wypadku, nawet pieczołowicie zaprojektowany, nowoczesny budynek nie będzie wyglądał tak okazale, jak byśmy tego chcieli.

Dach z blachy posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo wytrzymały. Jeśli skorzystamy z usług uznanego producenta, możemy być pewni, że nie zaszkodzą mu nawet ekstremalne warunki atmosferyczne. W związku z tym nie musimy się obawiać o intensywne promieniowanie słoneczne czy obfite opady – blacha na dachu nie odkształci się i zachowa ładny wygląd przez długie lata.

Jedną z fundamentalnych kwestii w przypadku doboru pokrycia dachowego jest jego ciężar. Nawet najbardziej solidna konstrukcja stropu może zostać naruszona, jeśli nie zadbamy o kwestie bezpieczeństwa. Pamiętajmy też o tym, że materiały o większej wadze, jak chociażby dachówka cementowa bądź ceramiczna, będą sprawiały więcej problemów w trakcie montażu. W końcu musimy najpierw wszystko przewieźć, rozładować, a następne przenieść na dach. W przypadku wykorzystania blachy nie musimy borykać się z tak uciążliwymi kwestiami. Blaszane pokrycia dachowe są lekkie, a przy tym wyjątkowo proste do zamontowania, dlatego istnieje duża szansa, że będziemy mogli to zrobić samodzielnie. Co za tym idzie zaoszczędzimy pieniądze, które normalnie przeznaczylibyśmy na wynajęcie ekipy fachowców. 

Skoro już mowa o kosztach, warto wiedzieć, że dach z blachy to jedno z najtańszych rozwiązań na rynku. Oczywiście wiele zależy od rozmiarów powierzchni, jednak za blachodachówkę czy blachę trapezową zdecydowanie zapłacimy mniej niż w przypadku innych form pokrycia. 

O czym pamiętać przy wyborze materiału na dach?

Najistotniejsze są z pewnością dokładne pomiary dachu, tak żebyśmy mogli zamówić wystarczającą ilość materiału. Warto powierzyć to sprawdzonemu dekarzowi. Blachę można dowolnie przycinać, tak by dało się ją dopasować, nie wolno jednak tego robić szlifierką kątową. To urządzenie nagrzewa się podczas pracy, a wysoka temperatura może uszkodzić ochronną powłokę. W tym celu lepiej sprawdzą się nożyce elektryczne lub ręczne.

Każde pokrycie dachowe wymaga wykonania odpowiedniego rusztowania. Więźba dachowa musi być stabilna i wykonana z dużą precyzją. Przed rozpoczęciem montażu blachy nie zapominajmy o zastosowaniu folii paroprzepuszczalnej. Dzięki niej zapewnimy sobie szczelność dachu, a jednocześnie właściwą cyrkulację powietrza. Woda nie będzie się przedostawała do wnętrza domu, zaś para wodna nie zacznie się skraplać. Tym sposobem zapobiegamy zawilgoceniu, które mogłoby prowadzić do rozwoju grzybów.

Blacha płaska

Może być wykonana ze stali, miedzi lub aluminium, nie brakuje również modeli tytanowo-cynkowych. Możemy także rozważyć blachę powlekaną, która posiada powłokę z tworzywa sztucznego lub posypkę mineralną. By montaż przebiegł sprawnie, musimy zadbać o sztywne poszycie. Blacha płaska może przetrwać w nienaruszonym stanie nawet przez 40-50 lat, oczywiście o ile będziemy pamiętać o tym, by odpowiednio ją konserwować. Warto zwrócić uwagę, czy wybierany przez nas model został pokryty substancją zapobiegającą korozji, co znacząco przedłuży jego trwałość.

Blachodachówka

Blachodachówka należy do najchętniej wybieranych blaszanych pokryć dachowych. Swoją popularność zawdzięcza niskiej cenie, prostocie montażu i przede wszystkim szerokiemu wyborowi kolorystycznemu. Dzięki temu nasz dach może dopasować się do reszty domu. Arkusze wykonane z blachy ocynkowanej mogą mieć spore rozmiary, co znacząco przyspiesza tempo prac. Podobnie jak w przypadku blachy płaskiej, blachodachówkę możemy kupić z posypką mineralną. Decydując się na taki dach z blachy, zapewniamy sobie wysoką jakość i trwałość. Blachodachówka niewiele waży (maksymalnie 5 kg na 1 m²), a przy tym wygląda bardzo estetycznie. Doskonale imituje wygląd tradycyjnych dachówek ceramicznych.

Blacha trapezowa

Niegdyś była wykorzystywana głównie w magazynach, halach produkcyjnych itd., teraz coraz częściej blacha trapezowa jest stosowana również w obiektach mieszkalnych. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym profilom w kształcie trapezu, które mogą mieć różną wysokość w zależności od modelu. W przypadku domów jednorodzinnych zaleca się wykorzystanie arkuszy o niższym profilu. Blacha trapezowa jest niezwykle odporna na uszkodzenia i warunki zewnętrzne, a przy tym sprawia, że dach wygląda estetycznie i ciekawie. Podobnie jak pozostałe pokrycia blaszane niewiele waży i łatwo ją zamontować.