Blacha trapezowa to coraz częściej wybierany materiał na pokrycie dachu. Jest łatwa w obróbce, niedroga, prosta w montażu, a przy tym wygląda bardzo estetycznie. Arkusze blachy trapezowej ze względu na swoją lekkość, nie obciążają konstrukcji dachu. Decydując się na blachę trapezową trzeba liczyć się z tym, że nie zapewnia ona dobrej izolacji akustycznej, przez co odgłosy chociażby deszczu (szczególnie jeśli zagospodarujemy poddasze) będą słyszalne wewnątrz budynku. Ta jedna wada zostaje jednak zniwelowana przez przeważające zalety, co potwierdzają liczne zamówienia od klientów. Pamiętajmy jednak, że nawet podczas montażu blachy trapezowej trzeba zachować odpowiednią ostrożność i stosować się do określonych zasad.

Przygotowanie dachu

Montaż blachy na dachu powinniśmy zacząć od szczegółowych pomiarów. Tylko dzięki temu będziemy wiedzieli, ile dokładnie materiału potrzebujemy. Jeśli dach nie jest wystarczająco prosty, należy wymienić uszkodzone elementy bądź zastosować podkładki, które wyrównają powierzchnię.

Przed położeniem blachy trzeba przygotować tzw. więźbę dachową. Wykonuje się ją zwykle z drewnianych łat i kontrłat, choć do tego zadania nadają się również profile stalowe. Drewniane krokwie dachowe czasem wzmacnia się metalowymi elementami. Do przygotowania więźby dachowej najlepiej wynająć cieślę, który prawidłowo zamontuje konstrukcję, co sprawi, że dach będzie wytrzymały i odporny na duży ciężar.

Blacha trapezowa jest najczęściej wykorzystywana w dużych garażach, magazynach czy innych obiektach przemysłowych, ale coraz częściej możemy ją zobaczyć na dachach domów jednorodzinnych. Jeśli zamierzamy położyć blachę na budynku mieszkalnym, najlepiej zastosować folię paroizolacyjną. Dzięki niej wilgoć nie będzie przedostawała się do wnętrza domu, jednocześnie para będzie mogła swobodnie wydostawać się na zewnątrz.

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu blachy trapezowej?

Ponieważ blachę trapezową kupuje się w arkuszach, prędzej czy później będzie niezbędne ich cięcie, żeby dopasować fragmenty do budowy dachu. Istotną rzeczą jest, by absolutnie nie wykorzystywać do tego szlifierki kątowej. Blacha nagrzewa się pod wpływem tarcia, co może skutkować uszkodzeniem powłoki ochronnej blachy i tym samym narażeniem jej na korozję. Ponadto podczas używania szlifierki sypią się niebezpieczne, metalowe opiłki.

Blachę trapezową najlepiej ciąć nożycami ręcznymi lub wibracyjnymi. Są wygodne, nie nagrzewają się podczas pracy i pozwalają na precyzyjne pocięcie arkuszy.

Pamiętajmy też, by przed rozpoczęciem montażu zaopatrzyć się w ochronne ubranie robocze, wliczając w to okulary oraz grube rękawice. Ponieważ należy unikać sytuacji, w których trzeba nadepnąć na blachę, dobrze jest też założyć miękkie obuwie, by w razie czego nie uszkodzić arkuszy.

O co zadbać przed położeniem blachy trapezowej?

Zanim zaczniemy nakładać blachę na dach, trzeba najpierw wykończyć go innymi elementami. Konieczne jest założenie pasa rynnowego wraz z hakami, a jeśli nasz dach ma budowę wielospadową, od razu trzeba też zamontować rynny koszowe. Niezbędne są także kratki, które zapobiegną przedostawaniu się powietrza pod pokrycie.

Jak przymocować blachę trapezową?

Przed rozpoczęciem montażu blachy trapezowej trzeba wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne. Na czas zabudowania dachu najlepiej wybrać dni ciepłe, suche i słoneczne, ale temperatura nie powinna być zbyt wysoka. 

Arkusze blachy przykręcamy do łat za pomocą wkrętów samowiercących, zwanych też farmerskimi. Wyposażone są w gumową uszczelkę, dzięki której mocowanie jest bezpieczne i dodatkowo zapobiega przedostawaniu się wilgoci. Jeśli profile są mniejsze niż 35 mm, arkusz mocujemy wyłącznie na więźbie dachowej. Te większe wymagają też dodatkowych wkrętów w najwyższych punktach profilu. Średnio do zamontowania 1 m² blachy trapezowej zużywa się od 6 do 9 wkrętów.

W zależności od producenta, zalecane jest układanie blachy od lewej do prawej lub od prawej do lewej, jednak najważniejsze jest, by robić to w kierunku przeciwnym do wiatru. Przy nakładaniu arkuszy zwracajmy uwagę, by strona z węższymi rowkami znajdowała się na górze; ułatwia to później odprowadzanie wody. Blachę układa się na tzw. zakładkę, która musi być długości co najmniej jednego tłoczenia. Podczas montażu należy pamiętać o zapasie materiału, który powinien wystawać nad pasem rynnowym. 

Jeśli nasz dach jest bardzo długi, konieczne będzie położenie arkuszy w dwóch rzędach. Należy wówczas zacząć od dolnej części. 

Jak zabezpieczyć blachę trapezową?

Blaszane dachy narażone są na szkodliwe warunki atmosferyczne: ulewne deszcze, duże opady śniegu czy też uporczywe promieniowanie UV. Jeśli nie zadbamy o blachę trapezową, z czasem może ulec korozji, a poszczególne fragmenty pokryją się rdzą.

Blachy trapezowe na rynku najczęściej występują w formie aluminiowej lub ocynkowanej. Są wykonane z materiałów chroniących przed powstawaniem uszkodzeń, również takich spowodowanych pogodą. Niemniej, po zamontowaniu arkuszy, można je dodatkowo pokryć emulsją ochronną, co znacząco przedłuży ich całość.

Choć powierzchnia blaszanego dachu pozwala na spływ opadów, nie zapominajmy, że deszcz niesie za sobą liczne zabrudzenia. Na powierzchni mogą też pozostawać ślady po ptasich odchodach. Dach powinien być zatem od czasu do czasu myty (najlepiej wodą o silnym natrysku bądź z zastosowaniem specjalnych środków chemicznych). 

Call Now ButtonZadzwoń teraz