Blacha trapezowa to coraz częściej wybierany materiał na pokrycie dachu. Jest łatwa w obróbce, niedroga, prosta w montażu, a przy tym wygląda bardzo estetycznie. Arkusze blachy trapezowej ze względu na swoją lekkość, nie obciążają konstrukcji dachu. Decydując się na blachę trapezową trzeba liczyć się z tym, że nie zapewnia ona dobrej izolacji akustycznej, przez co odgłosy chociażby deszczu (szczególnie jeśli zagospodarujemy poddasze) będą słyszalne wewnątrz budynku. Ta jedna wada zostaje jednak zniwelowana przez przeważające zalety, co potwierdzają liczne zamówienia od klientów. Pamiętajmy jednak, że nawet podczas montażu blachy trapezowej trzeba zachować odpowiednią ostrożność i stosować się do określonych zasad.

Przygotowanie dachu

Montaż blachy na dachu powinniśmy zacząć od szczegółowych pomiarów. Tylko dzięki temu będziemy wiedzieli, ile dokładnie materiału potrzebujemy. Jeśli dach nie jest wystarczająco prosty, należy wymienić uszkodzone elementy bądź zastosować podkładki, które wyrównają powierzchnię.

Przed położeniem blachy trzeba przygotować tzw. więźbę dachową. Wykonuje się ją zwykle z drewnianych łat i kontrłat, choć do tego zadania nadają się również profile stalowe. Drewniane krokwie dachowe czasem wzmacnia się metalowymi elementami. Do przygotowania więźby dachowej najlepiej wynająć cieślę, który prawidłowo zamontuje konstrukcję, co sprawi, że dach będzie wytrzymały i odporny na duży ciężar.

Blacha trapezowa jest najczęściej wykorzystywana w dużych garażach, magazynach czy innych obiektach przemysłowych, ale coraz częściej możemy ją zobaczyć na dachach domów jednorodzinnych. Jeśli zamierzamy położyć blachę na budynku mieszkalnym, najlepiej zastosować folię paroizolacyjną. Dzięki niej wilgoć nie będzie przedostawała się do wnętrza domu, jednocześnie para będzie mogła swobodnie wydostawać się na zewnątrz.

Pokrycie z blachy a rodzaj dachu

Przed wyborem jakiegokolwiek materiału na pokrycie dachowe powinniśmy się upewnić, że parametry powierzchni umożliwiają przeprowadzenie prawidłowego montażu. Choć blacha trapezowa jest dość uniwersalna, to jednak istnieją pewne ograniczenia, które decydują o tym, czy właśnie takie rozwiązanie jest odpowiednie dla danego budynku.

Przede wszystkim blachę trapezową najlepiej kłaść na dachach o rozległej i nieskomplikowanej konstrukcji. Zbyt duża liczba spadów i załamań wymaga bardzo częstego przycinania arkuszy, co z kolei prowadzi do marnowania sporej ilości materiału. Nie da się też ukryć, że ze względu na przetłoczenia blacha najbardziej korzystnie się prezentuje na powierzchniach dość prostych, ponieważ właśnie wtedy zostają podkreślone jej walory estetyczne.

Oczywiście to nie oznacza, że blachy trapezowej nie możemy wykorzystać na dachach niewielkich domów jednorodzinnych. Choć jeszcze jakiś czas temu była szczególnie chętnie stosowana w przypadku dużych obiektów przemysłowych, jak magazyny czy hale produkcyjne, to jednak coraz częściej jest spotykana również w przypadku budynków mieszkalnych. Jeśli powierzchnia naszego dachu nie należy do obszernych, najlepiej zdecydować się na model blachy o średnich przetłoczeniach, o maksymalnej wysokości 20 mm.

Kąt nachylenia dachu a blacha trapezowa

Kąt nachylenia dachu to zdecydowanie najważniejszy parametr, który może zaważyć na tym, jakie pokrycie sprawdzi się najlepiej. W przypadku blachy trapezowej dopuszczalny kąt nachylenia to 5-12°. Zdarza się, że ten rodzaj blachy można kłaść również na dachach o kącie wynoszącym 3°, jednak takie przypadki należą do rzadkości i są w dużej mierze uzależnione od konkretnego modelu.

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu blachy trapezowej?

Ponieważ blachę trapezową kupuje się w arkuszach, prędzej czy później będzie niezbędne ich cięcie, żeby dopasować fragmenty do budowy dachu. Istotną rzeczą jest, by absolutnie nie wykorzystywać do tego szlifierki kątowej. Blacha nagrzewa się pod wpływem tarcia, co może skutkować uszkodzeniem powłoki ochronnej blachy i tym samym narażeniem jej na korozję. Ponadto podczas używania szlifierki sypią się niebezpieczne, metalowe opiłki.

Blachę trapezową najlepiej ciąć nożycami ręcznymi lub wibracyjnymi. Są wygodne, nie nagrzewają się podczas pracy i pozwalają na precyzyjne pocięcie arkuszy.

Pamiętajmy też, by przed rozpoczęciem montażu zaopatrzyć się w ochronne ubranie robocze, wliczając w to okulary oraz grube rękawice. Ponieważ należy unikać sytuacji, w których trzeba nadepnąć na blachę, dobrze jest też założyć miękkie obuwie, by w razie czego nie uszkodzić arkuszy.

O co zadbać przed położeniem blachy trapezowej?

Zanim zaczniemy nakładać blachę na dach, trzeba najpierw wykończyć go innymi elementami. Konieczne jest założenie pasa rynnowego wraz z hakami, a jeśli nasz dach ma budowę wielospadową, od razu trzeba też zamontować rynny koszowe. Niezbędne są także kratki, które zapobiegną przedostawaniu się powietrza pod pokrycie.

Jak przymocować blachę trapezową?

Przed rozpoczęciem montażu blachy trapezowej trzeba wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne. Na czas zabudowania dachu najlepiej wybrać dni ciepłe, suche i słoneczne, ale temperatura nie powinna być zbyt wysoka. 

Arkusze blachy przykręcamy do łat za pomocą wkrętów samowiercących, zwanych też farmerskimi. Wyposażone są w gumową uszczelkę, dzięki której mocowanie jest bezpieczne i dodatkowo zapobiega przedostawaniu się wilgoci. Jeśli profile są mniejsze niż 35 mm, arkusz mocujemy wyłącznie na więźbie dachowej. Te większe wymagają też dodatkowych wkrętów w najwyższych punktach profilu. Średnio do zamontowania 1 m² blachy trapezowej zużywa się od 6 do 9 wkrętów.

W zależności od producenta, zalecane jest układanie blachy od lewej do prawej lub od prawej do lewej, jednak najważniejsze jest, by robić to w kierunku przeciwnym do wiatru. Przy nakładaniu arkuszy zwracajmy uwagę, by strona z węższymi rowkami znajdowała się na górze; ułatwia to później odprowadzanie wody. Blachę układa się na tzw. zakładkę, która musi być długości co najmniej jednego tłoczenia. Podczas montażu należy pamiętać o zapasie materiału, który powinien wystawać nad pasem rynnowym. 

Jeśli nasz dach jest bardzo długi, konieczne będzie położenie arkuszy w dwóch rzędach. Należy wówczas zacząć od dolnej części. 

Jak zabezpieczyć blachę trapezową?

Blaszane dachy narażone są na szkodliwe warunki atmosferyczne: ulewne deszcze, duże opady śniegu czy też uporczywe promieniowanie UV. Jeśli nie zadbamy o blachę trapezową, z czasem może ulec korozji, a poszczególne fragmenty pokryją się rdzą.

Blachy trapezowe na rynku najczęściej występują w formie aluminiowej lub ocynkowanej. Są wykonane z materiałów chroniących przed powstawaniem uszkodzeń, również takich spowodowanych pogodą. Niemniej, po zamontowaniu arkuszy, można je dodatkowo pokryć emulsją ochronną, co znacząco przedłuży ich całość.

Choć powierzchnia blaszanego dachu pozwala na spływ opadów, nie zapominajmy, że deszcz niesie za sobą liczne zabrudzenia. Na powierzchni mogą też pozostawać ślady po ptasich odchodach. Dach powinien być zatem od czasu do czasu myty (najlepiej wodą o silnym natrysku bądź z zastosowaniem specjalnych środków chemicznych). 

Zalety poprawnie zamontowanej blachy trapezowej

Jeśli zastosujemy się do wszelkich wytycznych od producenta oraz porad dotyczących właściwego montażu blachy trapezowej na dachu, osiągniemy maksymalną trwałość i solidność pokrycia. Arkusze blachy są bardzo lekkie – w zależności od modelu waga waha się od 3 do 8 kg na 1 m² – co jednak wcale nie sprawia, że są mniej odporne na uszkodzenia.

Blacha trapezowa doskonale radzi sobie z nawet najtrudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Tworzy szczelną powłokę, która zapobiega wszelkiemu przedostawaniu się wody do wnętrza budynku. Odpowiednio zabezpieczona nie ulega korozji i nie blaknie pod wpływem nawet silnego promieniowania UV. Trzeba też przyznać, że jej cena jest niezwykle korzystna, szczególnie biorąc pod uwagę parametry.

Jednocześnie możemy tutaj liczyć na estetykę. Blacha trapezowa ułożona w prawidłowy sposób prezentuje się niezwykle efektownie, szczególnie jeśli inne elementy zewnętrznego wykończenia domu są metalowe. Wszelkie nowoczesne budynki zyskają jeszcze bardziej na wartości, kiedy pokrycie zostanie wykonane właśnie z blachy. 

Jak dbać o blachę trapezową?

Pokrycie dachowe nawet w najwyższej jakości z biegiem czasu może nieco stracić na wyglądzie. W końcu musimy pamiętać o tym, że dach pełni przede wszystkim funkcję ochronną – to dzięki niemu nasz dom nie jest narażony na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Te natomiast mogą być bardzo zmienne i wymagające. Ostre słońce, obfite opady i silny wiatr mogą po kilku latach znacząco wpłynąć na wygląd blachy trapezowej.

Dlatego tak istotne jest regularne mycie dachu i jego odpowiednia konserwacja. Stosując dość proste zabiegi pielęgnacyjne, możemy zagwarantować, że materiał przez dłuższy czas pozostanie w nienagannym stanie, a perspektywa ewentualnej renowacji nie będzie nad nami ciążyła. Poprawny montaż, uwzględniający wszelkie kwestie bezpieczeństwa, to tylko połowa sukcesu. O gotowe pokrycie trzeba dbać, by rzeczywiście dobrze wywiązywało się ze swojego zadania.

Czyszczenie blachy trapezowej

Kontrola stanu dachu minimum raz na rok to jeden z najważniejszych etapów, który umożliwia zachowanie pokrycia dachowego w takiej postaci, jak tuż po zamontowaniu. Takiego przeglądu warto dokonywać szczególnie wiosną, ponieważ to właśnie w okresie jesienno-zimowym na powierzchni gromadzi się najwięcej zabrudzeń w postaci piasku, pyłu, popiołu czy fragmentów liści bądź gałęzi.

Jeśli na dachu widoczne są zanieczyszczenia, możemy się ich pozbyć przy użyciu wody pod dużym ciśnieniem. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń można także wykorzystać jakiś łagodny detergent, np. szampon samochodowy z dodatkiem wosku. Używajmy do tego wyłącznie miękkiej ściereczki lub gąbki – bardziej chropowate, twardsze narzędzia mogą sprawić, że naruszymy powłokę ochronną dachu.

Usuwanie rdzy z blachy trapezowej

Podczas przeglądu dachu może się okazać, że na powierzchni blachy pojawiły się pierwsze ogniska korozji. Miejsca te należy dokładnie oczyścić i przemyć specjalnym preparatem zapobiegającym powstawaniu rdzy. Następnie ślady należy pomalować farbą zaprawkową. W ten sposób zapobiegniemy ewentualnym uszczerbkom. W razie potrzeby blachę trapezową można przemalować w całości, oczywiście korzystając z produktów dedykowanych właśnie do takiego rodzaju pokrycia.

Call Now ButtonZadzwoń teraz