Blacha trapezowa cieszy się coraz większą popularnością w budownictwie. Ceniona za trwałość i ładny wygląd jest wykorzystywana do pokryć dachowych, elewacji czy konstrukcji nośnych. Rodzaje tego materiału mogą różnić się nie tylko kolorem, ale także powłoką ochronną. Jednym z najtrwalszych rozwiązań jest blacha trapezowa alucynk.
Co to jest alucynk?
Niegdyś na rynku królowały blachy z powłoką cynkową. Nakładało się ją po obu stronach arkusza w procesie ogniowania. W jej skład wchodził prawie wyłącznie cynk – rezygnowano z dodatku ołowiu, aby możliwe było zjawisko krystalizacji. Modele cynkowe były bardzo chętnie kupowane, ponieważ stanowiły całkiem solidne zabezpieczenie przed korozją. Z czasem jednak pojawił się godny zastępca, który jeszcze bardziej zwiększył trwałość blachy trapezowej. Mowa oczywiście o alucynku.
Stop alucynkowy składa się z trzech elementów. Jego podstawą jest aluminium (55%) oraz cynk (43,4%), do których dodaje się odrobinę krzemu (1,6%). Pomysł na zastąpienie dotychczasowej powłoki cynkowej narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. i bardzo szybko został spopularyzowany w różnych krajach na całym świecie. Ten rodzaj blachy trapezowej często okazuje się bardziej wytrzymały niż blachy ocynkowane czy powlekane organiczną warstwą ochronną.
Warto pamiętać, że powłoka alucynkowa może mieć zmienną gęstość. Typ 185g/m² jest dość zbliżony do tradycyjnej blachy ocynkowanej, stanowi jej nieco trwalszą i bardziej estetyczną wersję. Gwarancja trwałości takiego produktu wynosi zazwyczaj 10 lat. Jeśli chcemy natomiast postawić na niebywałą wytrzymałość, to zdecydowanie warto wybrać alucynk o gęstości 150 g/m². Jest dwu-, a czasem nawet trzykrotnie bardziej solidny niż ocynkowanie. Dlatego wykorzystując blachę z taką powłoką na dach, zyskujemy pewność, że rezultat będzie cieszył nasze oko przez długie lata.
Ciekawostką jest, że alucynk wykorzystuje się nie tylko w budownictwie. Coraz częściej jest także stosowany w wentylacjach czy podczas produkcji artykułów AGD.
Blacha trapezowa alucynk – zalety
Jeśli szukamy pokrycia dachowego, które jest bardzo odporne na korozję, to blacha trapezowa alucynk będzie właściwym wyborem. Aluminium zawarte w powłoce chroni blachę przed czynnikami atmosferycznymi, w tym wilgocią, dlatego arkusze nie rdzewieją. Są chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, nie odkształcają się też pod wpływem silnych opadów czy intensywnego promieniowania UV. Dzięki temu blachy alucynkowe zachowują pierwotny kolor przez wiele lat, więc nie muszą być poddawane renowacji.
Blacha trapezowa alucynk nie tylko nie odbarwia się pod wpływem słońca – wręcz odbija część jego światła. Z tego względu, po zamontowaniu jej na dachu, unikniemy ryzyka przegrzania pomieszczenia.
Powłoka alucynkowa sprawia, że arkusze są zabezpieczone już na etapie transportu oraz późniejszego montażu. Blacha mniej się brudzi, przez co dach łatwiej później umyć. Alucynk w żaden sposób nie zaburza estetyki materiału, a wręcz sprawia, że wygląda on jeszcze lepiej. Dach lub elewacja wykonana z takiej blachy prezentuje się bardzo nowocześnie. Arkusze są dodatkowo pokryte cienką powłoką organiczną typu easyfilm, która zapewnia ładne wykończenie.
Czy blachę trapezową z alucynkiem można pomalować?
Oczywiście powłoka alucynkowa podlega malowaniu – możemy to zrobić kilka lat po wykonaniu dachu, aby nadać mu nieco inny kolor. Warto jednak wiedzieć, że w tym celu należy zastosować specjalną farbę przeznaczoną właśnie do tego zadania, dzięki czemu zyskamy pewność, że ochronne właściwości alucynku zostaną utrzymane. W razie potrzeby taką niewielką renowację dachu możemy zlecić fachowcom.
Blacha trapezowa alucynk – rodzaje
W ofercie znajdują się 4 modele blachy trapezowej pokrytej alucynkiem:
- T-7 – nie stosuje się jej na dachach, za to doskonale sprawdzi się w formie podbitki dachowej. Wykorzystuje się ją również do bram i niskich ścian. Grubość blachy wynosi 0,5-0,55 mm, a wysokość profili 7 mm;
- T-14 – przeznaczona do dachów o minimalnym kącie nachylenia wynoszącym 16° oraz jako poszycie ścian. Wysokość profili wynosi 14 mm, zaś grubość nie przekracza 0,55 mm;
- T-18 – można ją wykorzystywać na dachy o kącie nachylenia wynoszącym przynajmniej 12°, nadaje się również jako poszycie ścian budynków. Wysokość całkowita wynosi 18 mm, a grubość 0,5-0,55 mm;
- T-35 – idealna na pokrycie dachów, nie tylko domów mieszkalnych, ale także hal produkcyjnych, magazynów, biur czy altan. Wymagany kąt nachylenia to 18°, zaś wysokość blachy wynosi 35 mm.
Każdy rodzaj jest wykonany ze stali ocynkowanej obustronnie z dodatkiem powłok ochronnych oraz lakierów dekoracyjnych. Istnieje wiele wersji kolorystycznych, a w zależności od preferencji można zdecydować się na efekt matowy lub połyskujący. Blacha trapezowa alucynk jest bardzo lekka – pokrycie 1 m² waży tylko 5 kg.
Blacha trapezowa z alucynkiem – o czym pamiętać podczas montażu?
Zakup odpowiedniego materiału na dach to oczywiście nie wszystko. To od nas zależy, czy efekt rzeczywiście spełni nasze oczekiwania i na dodatek utrzyma się w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Dlatego tak istotne jest zachowanie pewnych środków ostrożności podczas montowania blachy trapezowej alucynk. Jest to szczególnie ważne, kiedy zdecydowaliśmy się przeprowadzić prace na dachu samodzielnie, bez wynajęcia profesjonalnej ekipy.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór narzędzi do przycinania arkuszy. Chociaż wcześniej zawsze są dokonywane wszystkie niezbędne pomiary, które umożliwiają zamówienie wystarczającej ilości blachy, to jednak od czasu do czasu konieczne będzie cięcie. Dzięki temu blacha może zostać idealnie dopasowana do połaci, tak by rzeczywiście spełniała swoje zadanie.
Trzeba zatem zaznaczyć, że do cięcia blachy trapezowej z alucynkiem nie można wykorzystywać szlifierki kątowej. To urządzenie silnie się nagrzewa, wysoka temperatura zaś może uszkodzić ochronną powłokę. W ten sposób w miejscu przycięcia straci ona swoje właściwości, co może skutkować w przyszłości powstawaniem ognisk korozji.
Czego w takim razie potrzebujemy do przycinania arkuszy? Najlepiej w tej roli sprawdzą się nożyce ręczne bądź wibracyjne. Są łatwe w obsłudze, w pełni bezpieczne dla materiału, a do tego zapewniają doskonałą precyzję cięcia. Warto też wspomnieć, że podczas używania nożyc powstaje zdecydowanie mniej szkodliwych opiłków, które mogą być niebezpieczne dla osoby zajmującej się wykończeniem dachu.
Dodatkowo, w trakcie mocowania blachy na dachu, koniecznie należy się wyposażyć w ochronne ubranie. Istotnym elementem jest miękkie obuwie. Oczywiście w miarę możliwości należy unikać stąpania po arkuszach, jednak czasem jest to konieczne, by wszystkie czynności zostały wykonane poprawnie. Buty o zbyt twardej podeszwie mogłyby wówczas uszkodzić blachę.
Czym przykręcać blachę trapezową?
Do przytwierdzania arkuszy blachy trapezowej do więźby dachowej należy wykorzystać tzw. wkręty farmerskie, nazywane również samowiercącymi. Są one wyposażone w specjalną gumową uszczelkę, która zapewnia doskonałą przyczepność, a przede wszystkim nieprzemakalność. Korzystanie z wkrętów farmerskich gwarantuje, że dach nie będzie przepuszczał wody, a do tego będzie jeszcze bardziej odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne.
Ilu wkrętów będziemy potrzebować? Szacuje się, że na 1 m² zużywa się od 6 do 9 sztuk. Dlatego, kiedy będzie już wiadomo, jak wiele materiału potrzebujemy, dość łatwo będzie nam obliczyć wymaganą liczbę wkrętów.
Czyszczenie blachy trapezowej – jak to robić?
Chociaż blacha trapezowa alucynk jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia, to jednak nie zapominajmy, że od czasu do czasu należy dokonać szczegółowego przeglądu dachu. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych usterek, które w niedługim czasie mogłyby prowadzić do poważniejszych problemów z pokryciem. Raz w roku konieczne jest również umycie połaci, co jest zabiegiem nie tylko działającym na estetykę, ale także na funkcjonalność dachu – zalegające na nim gałązki mogą później stać się przyczyną ubytków.
Powierzchnię dachu najlepiej myć wiosną, ponieważ to w okresie jesienno-zimowym gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Możemy to przeprowadzić samodzielnie, ponieważ wystarczy jedynie letnia woda pod dużym ciśnieniem w połączeniu z miękką gąbką. Alucynkowej blachy trapezowen absolutnie nie należy pocierać szczotką drucianą ani innymi szorstkimi narzędziami.
W razie występowania uporczywych zabrudzeń możemy wypróbować jakiś łagodny środek myjący, np. szampon samochodowy z woskiem. Nie naruszy on powłoki ochronnej, za to znakomicie poradzi sobie z wszelkimi pozostałościami po zimie.
Blacha trapezowa alucynk – cena
Koszt pokrycia dachowego wykonanego z blachy trapezowej zależy od wymiarów połaci oraz wybranego modelu blachy. Jest to jednak zdecydowanie ekonomiczny materiał, którym szybko możemy pokryć nawet bardzo duże powierzchnie. Cena blachy trapezowej alucynk jest znacznie mniejsza niż klasycznych dachówek ceramicznych bądź betonowych.