Odgłos deszczu na dachu z blachy – jak go zminimalizować?

W dzisiejszych czasach blachodachówka jest jednym z najczęściej wybieranych pokryć dachowych. Dach z blachy posiada dużo zalet, jednak wiele osób narzeka na hałas, który występuje np. podczas opadów deszczu. Czy odgłos deszczu da się zminimalizować? Jeśli tak, to w jaki sposób?


Blachodachówka – czym jest?

Blachodachówka jest pokryciem dachowym produkowanym z dwustronnie ocynkowanej blachy stalowej, która jest następnie pokrywana kilkoma warstwami lakieru. O trwałości niniejszego pokrycia decyduje grubość jej rdzenia oraz typ i grubość powłoki, którą może tworzyć poliester, poliuretan czy też PVDF. Powłoka ma za zadanie zapewnienie ochrony przed korozją, promieniowaniem słonecznym oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Na rynku dostępne są także blachodachówki pokryte posypką mineralną lub ceramiczną, odznaczające się wyższym poziomem trwałości, ale również i większym ciężarem oraz wyższą ceną. Najpopularniejszymi rodzajami blachodachówek w Polsce są:

  • blachodachówka trapezowa, często stosowana w domach jednorodzinnych, o profilu przetłoczenia imitującym trapez,
  • blachodachówka falista, stylizowana na klasyczną dachówkę ceramiczną,
  • blachodachówka płaska, znajdująca zastosowanie na dachach o kącie nachylenia powyżej 9 stopni,
  • blachodachówka na rąbek, o prostym i nowoczesnym wyglądzie,
  • blachodachówka karpiówka, najdroższa i najbardziej elegancka.

Wybierając blachodachówkę, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jakość tworzywa, z którego została ona wykonana, kształt dachu oraz kolor blachodachówki. Grubość materiału pokrycia powinna być nie mniejsza niż 0,4 mm oraz być powleczona powłoką organiczną. Blachodachówki można nabyć w formie arkuszy, czyli „na wymiar, lub blach modułowych. Jeśli zależy nam na ograniczeniu liczby odpadów, warto wybrać pierwszą opcję.

Zalety blachodachówki

Chcąc wybrać odpowiednie pokrycie dachowe, należy wcześniej zapoznać się z charakterystyką poszczególnych materiałów. Dach z blachy posiada wiele istotnych zalet, które powodują, że jest on częstym elementem współczesnych budynków. Największym plusem blachodachówki jest niski koszt zakupu oraz montażu, co stawia ją ponad znacznie droższą dachówką ceramiczną.

Ponadto ten typ pokrycia jest zdecydowanie lżejszy niż jakikolwiek inny, dzięki czemu nadaje się praktycznie do każdego budynku. Blachodachówka świetnie znosi skrajne temperatury, deszcz, grad i śnieg, chroniąc tym samym dach przed uszkodzeniem. Inną istotną zaletą blachodachówek jest ich estetyczny wygląd, który prawie w ogóle nie odbiega od droższych pokryć dachowych. Obecnie na rynku dostępne są blachodachówki o rozmaitych wzorach i kolorach, co pozwala na dobór pokrycia idealnie komponującego się z elewacją czy wystrojem ogrodu.

Wady blachodachówki

Minusem tego rodzaju pokrycia jest to, że nie nadaje się ono do dachów o zróżnicowanym kształcie. Chcąc położyć blachodachówkę na takim dachu, będziemy zmuszeni do jej cięcia, w wyniku którego powstanie dużo odpadów, co może skutkować powstaniem niepotrzebnych kosztów.

Wadą, którą posiada każdy dach blaszany, jest generowanie hałasu np. podczas opadów deszczu czy gradu. Pocieszające jednak jest, że izolacja akustyczna dachu z blachy jest jak najbardziej możliwa i stosunkowo niedroga. Niemniej blachodachówkę warto wybrać m.in. ze względu na trwałość – oczywiście konieczne są regularne przeglądy, które gwarantują, że nie dopuścimy do powstawania niepotrzebnych ubytków. Te zresztą w razie potrzeby można łatwo naprawić, nie dopuszczając tym samym do korozji, która mogłaby naruszyć powłokę i doprowadzić do większych zniszczeń.

Blachodachówka a deszcz

Blachodachówka, która jak sama nazwa wskazuje, wytwarzana jest z blachy, jest bardzo podatna na generowanie odgłosów np. podczas opadów atmosferycznych. Wspomniana cecha tego typu pokrycia może okazać się bardzo kłopotliwa, szczególnie gdy posiadamy np. sypialnię na poddaszu.

Coraz więcej producentów blaszanych pokryć dachowych oferuje swoim klientom kompletne systemy, które łączą w sobie blachodachówkę i materiał służący do izolacji akustycznej. Takie rozwiązanie jest niewątpliwie najbardziej wygodne i bezpieczne, oparte na gwarancji. Materiałami, które cechują się największą skutecznością w minimalizowaniu hałasu pochodzącego z blachodachówki, są wełna mineralna szklana oraz wełna mineralna skalna. W celu izolacji akustycznej wykorzystuje się także styropian, pianki natryskowe PIR oraz perlit, jednak nie są one tak efektywne jak materiały wełniane.

Izolacja akustyczna zakładana jest pomiędzy krokwiami więźby oraz bezpośrednio pod nimi. Wełna oprócz izolacji akustycznej zapewnia również izolację cieplną, stąd też jej przewaga nad innymi typami materiałów izolacyjnych. Która wełna będzie najlepsza? Najczęściej wybieraną wełną jest wełna mineralna skalna, która jest najbardziej bezpieczna z uwagi na jej wysoką odporność na ogień. Jeśli jednak zależy nam na najwyższym poziomie wygłuszenia, lepiej zainwestować w wełnę szklaną, która odznacza się najlepszą izolacyjnością akustyczną. Ponadto wełna szklana jest tańsza i bardziej sprężysta niż skalna.