O czym pamiętać, wybierając materiał na pokrycie dachowe?

Wybór pokrycia dachowego to jeden z decydujących elementów podczas budowy domu. Na rynku dostępne są różnorodne materiały pokryć i często trudno zdecydować, który będzie najlepszy. Co należy wziąć pod uwagę, wybierając pokrycie dachowe?


Rodzaje pokryć dachowych

Chcąc wybrać idealne pokrycie dachowe, należy zapoznać się z charakterystyką poszczególnych rodzajów materiałów na dach. Dach to bardzo ważna część budynku, która pełni wiele istotnych funkcji. Dach ma m.in. na celu ochronę budynku oraz decyduje o jego estetyce.

Blachodachówka

Blachodachówka jest materiałem odznaczającym się dużą uniwersalnością, lekkością oraz niską ceną. Blachodachówki wytwarzane są z ocynkowanych blach stalowych, których grubość musi wynosić co najmniej 0,4 mm. O trwałości niniejszego pokrycia decydują grubość rdzenia stalowego oraz typ i grubość powłoki. Za najlepsze uznaje się powłoki organiczne, takie jak np. poliretan, PVDF oraz poliester, które doskonale chronią przed korozją oraz działaniem czynników atmosferycznych.

Blachodachówka, pomimo że jest materiałem blaszanym, w wielu przypadkach z powodzeniem zastępuje droższe pokrycia dachowe, szczególnie pod względem estetycznym. Wiele blachodachówek, z uwagi na posiadanie eleganckich wytłoczeń, dobrze imituje np. znacznie droższą dachówkę ceramiczną. Blachodachówka, aby dobrze spełniała swoją funkcję, powinna być co jakiś czas konserwowana celem zmniejszenia ryzyka korozji. Do wad tego typu pokrycia zalicza się generowanie hałasu podczas opadów deszczu oraz stosunkowo krótką żywotność. Jeśli zależy nam na lekkim pokryciu dachowym, blachodachówka będzie idealnym rozwiązaniem.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna wyróżnia się bardzo długą żywotnością, która może sięgać nawet do 100 lat. Ten rodzaj pokrycia dachowego jest zdecydowanie najtrwalszy i najbardziej odporny na ekstremalne warunki pogodowe. Ponadto dachówka ceramiczna jest elegancka, naturalna, szczelna i zapewnia świetną izolację akustyczną. Ta ostatnia cecha powoduje, że jest ona chętnie wybierana przez mieszkańców miejsc o dużym natężeniu hałasu. Niestety z komfortem, który gwarantuje dachówka ceramiczna, idzie w parze wysoka cena. Inną wadą tego typu pokrycia jest duży ciężar, który uniemożliwia jej założenie na dachach nieposiadających dostatecznie silnej więźby.

Dachówka betonowa

Dachówka betonowa, nazywana również cementową, produkowana jest z najlepszego gatunku cementu i czystego piasku kwarcowego. Ten rodzaj dachówki posiada wiele wspólnych cech z dachówką ceramiczną. Jest trwała, bardzo odporna na czynniki atmosferyczne oraz świetnie wygłusza hałas z zewnątrz. Dużą zaletą dachówki betonowej jest jej wzmacnianie się pod wpływem warunków pogodowych.

Ten typ dachówki jest świetną alternatywą dla dachówki ceramicznej, ponieważ odznacza się podobnymi do niej właściwościami przy znacznie niższej cenie. Do wad dachówki betonowej zalicza się jednak duży ciężar oraz nietrwałość koloru. Zdaniem niektórych osób zachowanie estetycznego wyglądu tego typu pokrycia jest trudne, co wynika z szybkiego blaknięcia kolorów na powierzchniach betonowych.

Gont bitumiczny

Gont bitumiczny jest pokryciem wyróżniającym się znaczącą lekkością oraz szczelnością, dzięki czemu cieszy się coraz większą popularnością na rynku. Gont bitumiczny tworzony jest przez kawałki papy bitumicznej z rdzeniem z włókna szklanego. Innymi zaletami pokrycia jest duża elastyczność pozwalająca na dopasowanie do różnych typów dachów, odporność na zniekształcenia oraz niska cena. Ponadto gont bitumiczny jest łatwy w montażu, ponieważ posiada zdolność do samoklejenia.

Niestety decydując się na to pokrycie, musimy liczyć się z jego krótką żywotnością, która wynosi niespełna 10 lat. Wygląd dachu z gontem bitumicznym wzbudza wiele kontrowersji i przez część osób uznawany jest za nieestetyczny.

Jakie pokrycie dachowe będzie najlepsze?

Wybierając rodzaj pokrycia dachowego, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę konstrukcję budynku, na jakim będzie ono zamontowane. Jeśli nasz dom jest solidny i posiada silną więźbę dachową, możemy z powodzeniem zdecydować się na dachówkę ceramiczną czy dachówkę betonową.

Kolejną istotną kwestią jest cena. W sytuacji, gdy dysponujemy większą gotówką, nie warto inwestować w tanie, często niesprawdzone pokrycia, które są mniej trwałe i mniej estetyczne. O tym, jakie wybrać pokrycie dachowe, powinny decydować również nasze osobiste preferencje dotyczące kolorów i wzorów. Dobrze dobrany odcień odcień oraz profil dachówki to czynniki mające ogromny wpływ na wizerunek całej nieruchomości. Jeśli zależy nam na eleganckim wyglądzie budynku, warto rozważyć zakup dachówki ceramicznej, wykluczając jednocześnie dachówkę betonową, która znana jest z nietrwałości koloru. Ciekawe wzornictwo oraz bogatą kolorystykę można znaleźć także wśród blachodachówek.

Oprócz wyboru odpowiedniego materiału bardzo ważne jest, aby pokrycie zostało dobrze zainstalowane, bowiem w wielu przypadkach nieprofesjonalny montaż wiąże się z nieszczelnością i awaryjnością całego pokrycia dachowego.