Kiedy najlepiej sprawdzi się gont bitumiczny?

Gont bitumiczny to obok pokryć ceramicznych i blachodachówki jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do krycia dachów. Wybierany jest najczęściej ze względu na cenę, jak i walory estetyczne. Dodatkowo charakteryzuje się wyjątkową lekkością i łatwością montażu. Dużą zaletą tego materiału jest także funkcjonalność, co daje możliwość zastosowania w pokryciu dachów o różnego rodzaju spadku, zarówno niskim, jak i wysokim. Czym jeszcze wyróżnia się gont bitumiczny?


Pokrycie dachu – co warto wybrać?

Oferty producentów, jeśli chodzi o materiały wykorzystywane do krycia dachów, są obecnie niezwykle rozbudowane. Przedstawiają oni wiele ciekawych rozwiązań, po które warto sięgnąć, wykańczając dach. Jedno jest pewne – nieważne, co wybierzemy, zawsze musimy patrzeć na jakość produktów i ich pochodzenie. Tylko sprawdzone materiały od certyfikowanych producentów są w stanie zagwarantować niezawodność i solidność na długie lata. Kupując tanie i niewiadomego pochodzenia produkty, możemy narazić się na kosztowne remonty i niepotrzebny stres. Dlatego budując dach czy też go remontując, należy dokładnie przejrzeć wszystkie warianty, by móc wybrać najlepszy z możliwych.

Jednym z materiałów służących do pokrycia połaci dachowej jest gont bitumiczny. Ile ludzi – tyle opinii na jego temat. Co przede wszystkim warto o nim wiedzieć? Na pewno to, że często nazywany jest dachówką bitumiczną. Gonty produkowane są z papy asfaltowej poprzez wycinanie z niej odpowiednio wyprofilowanych pasów. Następnie pasy te pokrywane są specjalnie dobraną posypką. Dzięki temu materiał jest doskonale zabezpieczony przed negatywnym działaniem promieni słonecznych i jednocześnie może przybrać dowolnie wybrany kolor.

Gont bitumiczny – zastosowanie i korzyści materiału

Jeśli chodzi o styl dachu, dzięki dużej różnorodności wzorniczej i kolorystycznej gonty pasują do każdej architektury. Oferty producentów są tak rozbudowane, że każdy, nawet najbardziej wymagający klient znajdzie bez problemu idealny wariant dla siebie. Na jaki dach gont bitumiczny?

Gonty nadają się głównie na połacie o nachyleniu od 12 do 75 stopni. Ze względu na to, że doskonale dopasowują się do kształtu podłoża, są szczególnie polecane na dachy łukowe albo te posiadające mnóstwo załamań, jak i wielopołaciowe. Materiał daje się łatwo ciąć oraz kleić, więc bez problemu można wykończyć nawet trudno dostępne miejsca. Jest to ogromny atut, ułatwiający cały proces montażu. Ponadto prezentuje się on bardzo estetycznie i co ciekawe – szeroka gama kolorów pozwoli perfekcyjnie dobrać go do reszty elewacji.

Gont bitumiczny zwykle przybiera formę imitacji dachówek o kształcie prostokątów, trójkątów, łusek, trapezów czy sześciokątów. Jest świetną alternatywą dla blachodachówki i dachówki ceramicznej. Największą zaletą jest to, że możemy go montować na dachach o różnym spadku – zarówno niskim, jak i  wysokim. Dlatego jest coraz częściej wybieranym produktem przez budujących domy oraz inne obiekty użytkowe. Jakie są najczęściej wymieniane korzyści gontów? Przede wszystkim:

  • duża elastyczność – możliwość pokrycia dachu o praktycznie dowolnym kształcie;
  • lekkość materiału – szybszy montaż i transport;
  • bardzo dobra zdolność tłumienia dźwięków, np. padającego deszczu;
  • trwałość i odporność;
  • nie ulegają tak szybko nieestetycznym odbarwieniom, jak inne materiały;
  • ogromny wybór kolorów i wzorów.

Jak położyć gont bitumiczny?

Budowa domu to niewątpliwie duży stres i wiele nurtujących pytań. Często zastanawiamy się – jaki rodzaj dachu wybrać, jak usytuować okna, jak ogrzać cały budynek i wiele innych. Wszystkie te składowe będą miały ogromne znaczenie co do naszego komfortu mieszkania. Dom to miejsce, gdzie spędzamy najwięcej czasu, dlatego wszystkie decyzje należy dokładnie przemyśleć. Dopiero mając precyzyjnie określony projekt domu, można przystąpić do prac.

Przed przystąpieniem do montażu najważniejszą sprawą jest odpowiednie przygotowanie podłoża, wykonanie wentylacji i ułożenie wstępnego krycia – cała powierzchnia musi być bowiem wytrzymała i sztywna. Czynniki te wpływają na trwałość pokrycia dachowego oraz prawidłową cyrkulację powietrza w budynku. Dlatego zawsze trzeba pozostawić małe, kilkucentymetrowe szpary pomiędzy deskami a warstwą termoizolacyjną znajdującą się pod dachówkami bitumicznymi.

Co pod gont bitumiczny? Podkładem pod gont bitumiczny może być na przykład specjalna membrana lub papa. Podłożem dla dachu z gontu bitumicznego mogą być deski lub płyty OSB o grubości 12-18 cm. Co ważne – muszą być solidnie przytwierdzone do krokwi. Warto postawić na uniwersalność, jaką daje gont bitumiczny – montaż jest prosty i bezproblemowy dzięki temu, że w przypadku większości gontów na spodniej warstwie pokrycia znajduje się klej, który samoistnie przytwierdza się do desek lub płyt. Mają na to wpływ przede wszystkim promienie słoneczne – rozgrzewają klej i sprawiają, że staje się lepki. Dlatego nigdy nie kładzie się tego materiału jesienią ani zimą, ponieważ w niskich temperaturach klej nie rozgrzeje się i dachówki się nie skleją.

Istnieje również rodzaj gontów, które nie mają warstwy kleju. W takich przypadkach mocuje się je na wyrobiony klej, lepik albo gwoździe dekarskie. Układanie zawsze zaczynamy od pasa okapowego i kierujemy się ku górze. Montaż jest bardzo prosty, ale wymaga uwagi i precyzyjności, więc nie warto się spieszyć.