Jakie rynny wybrać – plastikowe czy metalowe?

Przygotowując dach, dbamy o to, żeby przygotować stabilną więźbę dachową, a następnie wybrać szczelne oraz wytrzymałe pokrycie. Nie warto jednak zapominać o wszelkich dodatkowych elementach, które, nawet jeśli są dość niepozorne, zadecydują o tym, czy cała konstrukcja rzeczywiście będzie spełniać swoje zadanie, jakim jest ochrona budynku przed wilgocią oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Jedną z istotniejszych kwestii jest z pewnością system rynnowy. W tym przypadku mamy do wyboru dwie opcje: montaż rynien plastikowych bądź metalowych. Na co się zdecydować?


Na co zwrócić uwagę, wybierając system rynnowy?

Rynny dachowe powinny pełnić jedną, podstawową funkcję: skutecznie odprowadzać wodę z dachu. Cały proces musi przebiegać w taki sposób, by nagromadzony deszcz mógł zostać usunięty z powierzchni bez uszkodzenia elewacji – w przeciwnym wypadku na ścianach budynku powstaną nieestetyczne zacieki, które trudno będzie później usunąć.

Odpowiednio dobrany system rynnowy powinien się charakteryzować przede wszystkim wytrzymałością. Dlaczego? Nie zapominajmy, że wielogodzinne deszcze bądź obfite opady śniegu mogą spowodować, że na dachu będą zalegać naprawdę duże ilości wody, co oznacza z kolei ogromny ciężar. Rynny muszą zatem być odpowiednio zamocowane i na dodatek na tyle trwałe, by poradziły sobie nawet ze znacznym nadmiarem wilgoci. Ich budowa musi ułatwiać odprowadzanie wody bez ryzyka naruszenia ścian czy też stworzenia zagrożenia dla domowników, którzy poruszają się w bliskiej odległości od budynku.

Dodatkowo trzeba podkreślić, że rynny przez cały rok są narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Silne słońce, wiatr, deszcz i śnieg, wahania temperatury – każdy z tych czynników oddziałuje na dowolny materiał. Wobec tego nie możemy zdecydować się na system rynnowy, który nie będzie odporny na korozję, mróz czy upał.

Rynny plastikowe – czym się wyróżniają?

Rynny plastikowe, inaczej rynny PCV, to rozwiązanie, z którym możemy bardzo często spotkać się w budownictwie. Przemawia za tym kilka istotnych zalet, które sprawiają, że ten wariant cieszy się taką popularnością. Rynny wykonane z plastiku są przede wszystkim niezwykle lekkie, wobec czego nie obciążają dodatkowo konstrukcji dachu. Może to być ważne szczególnie wówczas, kiedy jako pokrycie zastosowaliśmy materiał o dość sporym ciężarze, taki jak chociażby klasyczne dachówki ceramiczne.

Dodatkowo na ich korzyść przemawia niska cena, widoczna nie tylko podczas zakupu samego produktu, ale także podczas montażu, ponieważ rynny plastikowe można zamontować w prosty i szybki sposób, wobec czego znacząco oszczędzamy na kosztach związanych z robocizną.

Rynny plastikowe mają gładką powierzchnię, dzięki czemu odprowadzanie wody za ich pośrednictwem nie sprawia najmniejszych problemów. Na dodatek zazwyczaj są dostępne w różnych kolorach, wobec czego wskazanie systemu rynnowego, który będzie najlepiej pasował pod względem estetycznym, nie stanowi większego wyzwania.

Oczywiście pod uwagę należy wziąć fakt, że plastik jest dość podatny na uszkodzenia. Na dodatek z biegiem czasu może zacząć płowieć pod wpływem silnego słońca. Kupując jednak elementy od sprawdzonych producentów, możemy otrzymać dany model wykonany z naprawdę wysokiej jakości materiału.

Rynny metalowe – wady i zalety

Niegdyś to właśnie systemy rynnowe wykonane z metalu były najczęściej spotykane. Obecnie stopniowo się od nich odchodzi właśnie na rzecz plastikowych. Nie da się ukryć, że za rynny metalowe zapłacimy zdecydowanie więcej niż za rynny z PCV. Ich montaż nie powinien jednak wprowadzać komplikacji, choć oczywiście zdecydowanie warto zatrudnić tutaj fachowca, który upewni się, że wszystkie elementy zostały zamocowane poprawnie, co zagwarantuje skuteczne odprowadzanie wody z powierzchni dachu.

Choć rynny metalowe są cięższe, wobec czego wymagają nieco solidniejszych mocowań, to jednak odznaczają się niezwykłą wytrzymałością. Po tym, jak zdecydujemy się je zamontować przy dachu, zyskujemy niezachwianą pewność, że posłużą nam przez wiele lat i nawet po tym czasie nadal będą prezentować się estetycznie.

Rynny metalowe są odporne na uszkodzenia. Niestraszne im nagłe zmiany temperatury, promieniowanie UV czy też opady. Doskonale znoszą ciężar nawet sporej ilości wilgoci, wobec czego nie trzeba się przejmować, że długotrwały deszcz w jakikolwiek sposób naruszy konstrukcję.

Niestety trzeba wziąć pod uwagę, że rynny metalowe mogą z czasem pokrywać się rdzą. Obecne modele są co prawda wykonywane z ocynkowanej stali, jednak nawet taka technika produkcji nie gwarantuje, że po upływie jakiegoś czasu korozja nie zacznie pokrywać powierzchni rynien.

Rynny plastikowe czy metalowe?

Tak naprawdę oba te rozwiązania mogą się sprawdzić, o ile jesteśmy świadomi płynących z nich korzyści oraz ograniczeń. To, czy system rynnowy rzeczywiście zda egzamin, jest najbardziej uzależniony od prawidłowego montażu, a także dostosowania danego wariantu do rodzaju dachu. 

Rynny plastikowe lub metalowe to z pewnością element, bez którego nie może się obejść żaden budynek – czy to jednorodzinny, czy przemysłowy. Należy też zaznaczyć, że montuje się je jeszcze przed zamocowaniem pokrycia dachowego.