Ile wkrętów do blachodachówki / blachy trapezowej? (Prawidłowy montaż Blachodachówki)

Nie bez powodu blachodachówka oraz blacha trapezowa to materiały na pokrycie dachu, których popularność coraz bardziej rośnie. Zawdzięczają to wielu zaletom, do których zaliczyć należy również prostotę montażu – dzięki temu samodzielnie jesteśmy w stanie przymocować arkusze blachy do powierzchni, bez konieczności wynajmowania ekipy fachowców. Niemniej należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa, a do tego odpowiednio przygotować wszystkie elementy niezbędne przy montażu. Najważniejsze z nich to oczywiście wkręty. Ile ich potrzeba i jak poprawnie montować arkusze?

 

Wady i zalety dachu z blachy

Zanim przejdziemy do istotnych kwestii związanych z montażem, z pewnością zadamy sobie pytanie, czy wykonanie pokrycia dachowego z blachy rzeczywiście jest korzystne. Warto tutaj wziąć pod uwagę, że zarówno blachodachówka, jak i blacha trapezowa to materiały niezwykle wytrzymałe. Nie korodują, doskonale znoszą szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a przy tym zachowują ładny wygląd przez wiele długich lat, głównie dlatego, że łatwo je w razie czego wyczyścić. 

Blaszany dach to także doskonały wybór pod względem estetycznym. O ile blacha trapezowa najlepiej prezentuje się raczej na prostych, dużych powierzchniach, o tyle blachodachówka zda egzamin nawet na dachach o skomplikowanej budowie. W przypadku obu tych wariantów istotny jest fakt, że bardzo niewiele ważą. Wykonane zazwyczaj z ocynkowanej blachy arkusze to ciężar wynoszący maksymalnie 5 kg na 1 m². W związku z tym nie jest konieczne przygotowanie bardzo złożonej więźby dachowej, by pokrycie dachu było proste. 

Jedyną wadą wykorzystania blachodachówki bądź blachy trapezowej jest fakt, że odgłos deszczu uderzającego o dach może być dość głośny, na tyle, że będzie słyszalny również we wnętrzu domu. Problem ten może nasilić się, kiedy posiadamy mieszkalne poddasze. Wystarczy jednak wykonanie ocieplenia w postaci wełny mineralnej, by zminimalizować ewentualny hałas.

Czego użyć do montowania blachodachówki?

Przed rozpoczęciem montowania arkuszy blachy należy zadbać o przygotowanie drewnianej więźby dachowej, składającej się z łat nośnych i kontrłat. Konieczne jest także zastosowanie folii paroprzepuszczalnej, która zagwarantuje odpowiednią wentylację w domu i przy okazji jeszcze bardziej uszczelni dach. Choć blachodachówka i blacha trapezowa są materiałami, które bardzo solidnie chronią przed przenikaniem wilgoci do wnętrza budynku, to jednak dodatkowa ochrona jest konieczna, by zapewnić właściwą cyrkulację powietrza.

Do przykręcania blaszanych arkuszy najlepiej sprawdzają się wkręty samowiertnicze, zwane również farmerskimi. Wszystko dlatego, że posiadają podkładkę wykonaną z gumy EPDM – materiału odpornego na promieniowanie UV oraz wszelkie zmiany temperatury. Wykorzystanie właśnie takich wkrętów to dodatkowa pewność, że dach pozostanie szczelny przez wiele lat. 

Jakie wkręty do blachodachówki i blachy trapezowej?

Wyposażając się we wkręty farmerskie do przykręcania blachy, należy koniecznie zwrócić uwagę, czy posiadają:

  • uszczelkę dystansową;
  • grubość gwintu minimum 4,8 mm;
  • główkę zakończoną na kluczyk 8 lub 10;
  • długość do podłoża drewnianego wynoszącą 35 mm, z kolei do podłoża metalowego (w przypadku np. stalowej więźby) – 25 mm.

Ile wkrętów do blachodachówki będziemy potrzebować? W przybliżeniu wykorzystuje się od 6 do 9 wkrętów na 1 m². Czyli jeśli powierzchnia naszego dachu wynosi 150  m², to należy zakupić mniej więcej 750 sztuk. Trzeba doliczyć także dodatkowe 250 sztuk, które przydadzą się podczas niezbędnej obróbki, szczególnie jeśli blachodachówką zamierzamy wykończyć też taki element jak komin. Pudełko wkrętów farmerskich standardowo zawiera 250 sztuk (typ 4,8x35x8). Dlatego wystarczy nam zaledwie kilka opakowań, by bez zbędnych przeszkód przymocować arkusze do więźby. 

Poprawne układanie blachodachówki na dachu

W przypadku blachodachówki łaty powinny znajdować się co 350, ewentualnie 400 mm. Sprawa wygląda nieco inaczej, kiedy zdecydowaliśmy się na użycie blachy trapezowej – modele o niskich przetłoczeniach  (T6, T7, T8, T10, T12, T14, T18, T20, T25 i TR 8, TR 14, TR 18, TR 20) wymagają łat co 500 mm lub mniej. W przypadku blachy trapezowej o wysokich przetłoczeniach (T35 i TR35, T55, TR 55, T60 i wyższe) wymagane są łaty minimum 500 mm lub większe, jeśli właśnie tego wymaga wysokość trapezu.

Układanie arkuszy najlepiej zacząć od prawego dolnego rogu ze względu na położenie rowka kapilarnego. Zanim jednak przejdziemy do mocowania blachy, należy upewnić się, że zamontowaliśmy już haki i pasy podrynnowe. Dopiero wówczas powierzchnia dachu jest przygotowana do dalszej pracy. 

Pierwszy arkusz powinien zostać położony pod kątem prostym do krawędzi dachu. By ułatwić sobie to zadanie, możemy użyć deski zamocowanej do okapu, a następnie ułożyć na niej kilka arkuszy, jednak bez przykręcania. W ten sposób upewnimy się, że odpowiedni kąt zostanie zachowany. Blachodachówkę układamy rzędami i kolumnami wzdłuż kalenicy, zachowując jednak ok. 3-centymetrowy zapas za okapem. Za każdym razem powinniśmy się upewniać, że nie popełniliśmy błędu podczas montażu – wkręt jest właściwie dokręcony wtedy, kiedy uszczelka gumowa po dokręceniu ukaże się spod podkładki metalowej.

O czym pamiętać podczas montażu blachodachówki?

Bez względu na to, jak dokładnie obliczymy ilość materiału niezbędnego do pokrycia naszego dachu, i tak może się okazać, że będzie potrzebne cięcie arkuszy, by w pełni je dopasować do kształtu powierzchni. W przypadku blachodachówki czy blachy trapezowej należy mieć na uwadze, że do cięcia absolutnie nie wolno korzystać ze szlifierki kątowej. Podczas pracy wytwarza ona wysoką temperaturę, która może uszkodzić powłokę ochronną blachy, generuje też znaczą liczbę niebezpiecznych, metalowych opiłków. Do tego zadania zdecydowanie lepiej sprawdzą się nożyce ręczne i wibracyjne. Nie tylko zagwarantują wyjątkową precyzję cięcia, ale także zadbają o to, by arkusz nie stracił swoich właściwości.

Dodatkowo powinniśmy zadbać o to, by wyposażyć się w odzież ochronną. Wliczają się do niej również grube, wytrzymałe rękawice oraz okulary. Warto też pamiętać, że nie należy raczej chodzić po arkuszach, choć oczywistym jest, że podczas prac wykonywanych na dachu bywa to czasem konieczne. Dlatego trzeba zaopatrzyć się w stosunkowo miękkie, a jednocześnie stabilne obuwie, które nie tylko zapewni nam bezpieczeństwo, ale także nie naruszy w żaden sposób blachy. 


Średnie zużycie wkrętów wynosi 6-9 na m2.

Czyli jeśli dach ma 150m2 to wkrętów będziesz potrzebować 750 sztuk + 250 sztuk do obróbki.

Pudełko wkrętów farmerów standardowe zawiera 250 sztuk (typ 4,8x35x8).

Wkręt do przykręcania blachy powinien mieć:

– uszczelkę dystansową

– grubość gwintu minimum 4,8 mm

– główkę zakończoną na kluczyk 8 lub 10

– długość – do podłoża drewnianego 35 mm

Montaż ( Prawidłowy montaż Blachodachówki )

Arkusz musi być przykręcony do podłoża (najczęściej do podłoża drewnianego) . Wkręt jest właściwie dokręcony wtedy, kiedy uszczelka gumowa po dokręceniu ukaże się spod podkładki metalowej.

Blachodachówka: (Na rynku występuje w dwóch modułach 350 mm lub 400 mm grubość od 0,4 mm do 0,6 mm Aluminium )

Łaty  co 350 mm lub 400 mm

Blachodachówka, Łaty

Blacha Trapezowa o niskich przetłoczniach ( Blacha o grubości 0,5 mm  Typ. T6, T7, T8, T10, T12, T14, T18, T20, T25 i TR 8, TR 14, TR 18, TR 20)

Łaty co 500 mm lub poniżej

Blacha Trapezowa o wysokich przetłoczeniach ( Blacha o grubości 0,5 Typ. T35 i TR35, T55, TR 55, T60 i wyższe)

Łaty co 500 mm lub więcej w zależności od rodzaju trapezu.

Do montażu blachy trapezowej stosujemy wkręty długie 35mm do konstrukcji drewnianej a do metalowej 25mm.

Wkręty montujemy wzdłuż kalenicy a także na połaci.