Blacha trapezowa cieszy się coraz większą popularnością w budownictwie. Ceniona za trwałość i ładny wygląd jest wykorzystywana do pokryć dachowych, elewacji czy konstrukcji nośnych. Rodzaje tego materiału mogą różnić się nie tylko kolorem, ale także powłoką ochronną. Jednym z najtrwalszych rozwiązań jest blacha trapezowa alucynk. 

Co to w ogóle jest alucynk?

Stop alucynkowy składa się z trzech elementów. Jego podstawą jest aluminium (55%) oraz cynk (43,4%), do których dodaje się odrobinę krzemu (1,6%). Pierwotnie blachy pokrywano jedynie powłoką cynkową, alucynk jest zatem nowszym sposobem na przedłużenie trwałości materiału. Blacha trapezowa alucynk często okazuje się bardziej wytrzymała niż blachy ocynkowane czy powlekane organiczną warstwą ochronną.

Alucynk jest wykorzystywany nie tylko w budownictwie. Coraz częściej jest także stosowany w wentylacjach czy podczas produkcji artykułów AGD.

Blacha trapezowa alucynk – zalety

Jeśli szukamy pokrycia dachowego, które jest bardzo odporne na korozję, to blacha trapezowa alucynk będzie właściwym wyborem. Aluminium zawarte w powłoce chroni blachę przed czynnikami atmosferycznymi, w tym wilgocią, dlatego arkusze nie rdzewieją. Są chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, nie odkształcają się też pod wpływem silnych opadów czy intensywnego promieniowania UV. Dzięki temu blachy alucynkowe zachowują pierwotny kolor przez wiele lat, więc nie muszą być poddawane renowacji.

Blacha trapezowa alucynk nie tylko nie odbarwia się pod wpływem słońca – wręcz odbija część jego światła. Dzięki temu, po zamontowaniu jej na dachu, unikniemy ryzyka przegrzania pomieszczenia.

Powłoka alucynkowa sprawia, że arkusze są zabezpieczone już na etapie transportu oraz późniejszego montażu. Blacha mniej się brudzi, przez co dach łatwiej później umyć. W dowolnym momencie możemy przemalować całe pokrycie na wybrany kolor, jeśli będziemy chcieli odrobinę przerobić wygląd domu.

Alucynk w żaden sposób nie zaburza estetyki materiału, a wręcz sprawia, że wygląda on jeszcze lepiej. Dach lub elewacja wykonana z takiej blachy prezentuje się bardzo nowocześnie. Arkusze są dodatkowo pokryte cienką powłoką organiczną typu easyfilm, która zapewnia ładne wykończenie.

Blacha trapezowa alucynk – rodzaje

W ofercie znajdują się 4 modele blachy trapezowej pokrytej alucynkiem:

  • T-7 – nie stosuje się jej na dachach, za to doskonale sprawdzi się w formie podbitki dachowej. Wykorzystuje się ją również do bram i niskich ścian. Grubość blachy wynosi 0,5-0,55 mm, a wysokość profili 7 mm;
  • T-14 – przeznaczona do dachów o minimalnym kącie nachylenia wynoszącym 16° oraz jako poszycie ścian. Wysokość profili wynosi 14 mm, zaś grubość nie przekracza 0,55 mm;
  • T-18 – można ją wykorzystywać na dachy o kącie nachylenia wynoszącym przynajmniej 12°, nadaje się również jako poszycie ścian budynków. Wysokość całkowita wynosi 18 mm, a grubość 0,5-0,55 mm;
  • T-35 – idealna na pokrycie dachów, nie tylko domów mieszkalnych, ale także hal produkcyjnych, magazynów, biur czy altan. Wymagany kąt nachylenia to 18°, zaś wysokość blachy wynosi 35 mm.

Każdy rodzaj jest wykonany ze stali ocynkowanej obustronnie z dodatkiem powłok ochronnych oraz lakierów dekoracyjnych. Istnieje wiele wersji kolorystycznych, a w zależności od preferencji można zdecydować się na efekt matowy lub połyskujący. Blacha trapezowa alucynk jest bardzo lekka – pokrycie 1 m² waży tylko 5 kg.

Blacha trapezowa alucynk – cena

Koszt pokrycia dachowego wykonanego z blachy trapezowej zależy od wymiarów połaci oraz wybranego modelu blachy. Jest to jednak zdecydowanie ekonomiczny materiał, którym szybko możemy pokryć nawet bardzo duże powierzchnie. Cena blachy trapezowej alucynk jest znacznie mniejsza niż klasycznych dachówek ceramicznych bądź betonowych.

Call Now ButtonZadzwoń teraz