Blacha trapezowa znana jest chyba każdemu. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niskiej cenie, ale jest to jej niejedyna zaleta – charakteryzuje się sztywnością i wysoką wytrzymałością. Najczęściej spotkamy blachę trapezową w roli pokrycia dachowego, ale czy posiada jeszcze inne zastosowania?
Blacha trapezowa
Swoją nazwę zawdzięcza tłoczeniom, które mają kształt trapezu. Jest to pierwsza, zauważalna cecha, która odróżnia blachę trapezową od blachodachówki. Kształt ten nie jest przypadkowy – dzięki temu materiał zyskuje większą wytrzymałość oraz nabiera sztywności.
Doskonale radzi sobie z niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych – blacha trapezowa jest szczególnie odporna na korozję, wilgoć, ale także działanie kwasów. To sprawia, że jest idealnym materiałem do stosowania na zewnątrz. Jest także odporna na działanie promieniowania UV, dlatego dobrze sprawdza się w miejscach narażonych na dużą ekspozycję słoneczną.
Jaka blacha na dach?
Wiele osób zastanawia się, czy lepsza jest blacha trapezowa, czy blachodachówka? Jeżeli zależy nam na zminimalizowaniu kosztów, a sama elewacja znacząco się nie wyróżnia – lepiej jest postawić na materiał, który kosztuje mniej. Właśnie w takim przypadku lepszym wyborem jest blacha trapezowa, która sprawdza się w przypadku niewielkiego budżetu przeznaczonego na montaż solidnego dachu.
Blachodachówka przez niektórych uważana jest za materiał, który prezentuje się nieco lepiej, jednak różnice te nie są aż tak znaczące. Blacha trapezowa również może wyglądać ładnie, a szczególnie, jeżeli wybierzemy kolor idealnie pasujący do elewacji. Każdy klient podchodzi do wyboru indywidualnie i zwraca uwagę na zupełnie różne właściwości czy zalety.
Oba materiały są warte polecenia – dostępne są w różnych kolorach oraz gwarantują, że dach pozostanie w doskonałym stanie przez wiele lat. Ich waga jest naprawdę niewielka, dlatego montaż staje się prostszy i bardziej przystępny nawet dla osób, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w pracach na wysokościach. Ponadto – po demontażu wcześniejszego pokrycia dachowego nie musimy wzmacniać konstrukcji, a jest to często spotykany problem, jeżeli decydujemy się na zakup ceramicznej dachówki.
Blacha trapezowa ma wielorakie zastosowanie, dlatego na jej zakup decyduje się wiele osób. Montaż także należy do czynności prostych, jednak warto poznać odpowiedzi, na najczęściej zadawane pytania, które dotyczą właśnie instalacji blachy trapezowej oraz jej obróbki.
Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej?
Zarówno blacha trapezowa, jak i blachodachówka charakteryzują się podobnym sposobem montażu. W tym przypadku używa się elementów zwanych wkrętami, które przytrzymują materiał i nie pozwalają na jego przesuwanie. Tylko poprzez odpowiednie przykręcenie blachy, możemy mieć gwarancję, że zachowa wszystkie swoje właściwości.
Jak układać blachę trapezową? Blachy mogą się od siebie różnić ze względu na grubość. W przypadku blachy trapezowej – łaty występują co 500 mm lub więcej w zależności od rodzaju trapezu. Jak długie wkręty należy stosować? Wszystko zależne jest od konstrukcji, do której mocujemy pokrycie dachowe. Jeżeli jest to konstrukcja drewniana – wtedy wybieramy wkręty długie, czyli o długości 35 mm. Przy konstrukcji metalowej polecane są wkręty 25mm, a umieszczamy je zarówno wzdłuż kalenicy, jak i na połaci.
Czym ciąć blachę trapezową?
Podczas instalowania blachy trapezowej, potrzebujemy odpowiednich narzędzi, które ułatwią nam montaż. Wkręty są tutaj podstawą, ale równie ważne są akcesoria, które pomagają nam dociąć blachę na wymiar. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na grubość materiału.
Do cięcia blachy trapezowej możemy używać różnych narzędzi, jednak te najbardziej polecane to specjalistyczne nożyce. Dostępne są zarówno w wersji prostej, jak i tej z akumulatorem. Ceny zależne są od jakości. Z powodzeniem można także zakupić tzw. rozdzierak, który podczas obróbki nie iskrzy się, zmniejsza ryzyko powstawania rys oraz nie uszkadza przecinanej krawędzi. Dzięki temu zwiększamy odporność materiału na rdzę.
Inne zastosowania blachy trapezowej
Znając już sposób układania, montażu oraz cięcia blachy trapezowej – warto poznać jej inne zastosowania. Dachy z blachy spotykane są najczęściej, szczególnie dlatego, że materiał ten stosowany jest nie tylko w przypadku domków jedno czy wielorodzinnych. Wybiera się go także w przypadku większych budynków przemysłowych, głównie ze względu na dużą wytrzymałość i niewielką cenę – a jest to znaczący plus, jeżeli pokrycie dachowe musi być pokaźną powierzchnią.
Wiadomo już, że materiał ten spisuje się doskonale, jako wykończenie dachu. Ale czy każdego? Blachę trapezową możemy zastosować nawet wtedy, gdy spadek jest niewielki. Stosuje się ją na praktycznie płaskich powierzchniach, co jest dużym atutem.
Blacha trapezowa sprawdza się także przy montażu ścian. Można z niej tworzyć samonośne materiały konstrukcyjne. Wielowarstwowe zadaszenia także są idealne dla tego materiału, a niektórzy decydują się nawet na wykończenie elewacji z użyciem blachy.