Możliwości wykończenia dachu jest bardzo wiele. W zależności od naszych potrzeb i stylu domu, można zdecydować się na blachodachówkę, blachę trapezową, dachówkę ceramiczną, gonty bitumiczne itd. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i poprawnym montażu, niemal każde pokrycie dachowe przetrwa przez wiele lat w nienaruszonym stanie. Jednak pokrycie dachowe to nie koniec prac przy budowie domu. Warto się też zatroszczyć o odpowiednie zabezpieczenie wykorzystanych materiałów. Jednym z takich rozwiązań jest podbitka dachowa. 

Jak wygląda podbitka dachowa i po co się ją stosuje?

Podbitka dachowa – do czego służy? To spodnia część okapu, która nie tylko zabezpiecza dach, ale pełni też funkcje dekoracyjne. Chroni elewację i więźbę dachową przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, zapobiega też zakładaniu gniazd przez ptaki i owady. Niezakryty od dołu okap nie prezentuje się zbyt estetycznie. Podbitka eliminuje to wrażenie, pozwalając też na zamontowanie dodatkowego oświetlenia.

Podbitka dachowa nie jest niezbędnym elementem wykończenia domu. Wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji. Owszem, ma właściwości ochronne, jednak jej brak nie zaburzy w żaden sposób konstrukcji dachu. O ile krokwie zostały poprawnie zamontowane, nie trzeba ich zakrywać, jednak gdy deski zostały brzydko ułożone bądź wystaje spod nich warstwa izolacyjna, podsufitka zamaskuje ten mankament. Pamiętajmy też, że zmienne temperatury i nasilone opady mogą uszkodzić dach, a w przypadku zamontowania podbitki zminimalizujemy wpływ pogody na trwałość wykorzystanych materiałów. 

Rodzaje podbitek dachowych

Podbitki dachowe mogą być wykonane z różnych materiałów:

  • podbitka z drewna (najczęściej sosnowego lub świerkowego) – drewniane deski wykorzystane do podbitki muszą być odpowiednio wysuszone. Stworzona z nich warstwa ma właściwości termoizolacyjne i przy okazji efektowny wygląd. Trzeba jedynie pamiętać o zastosowaniu preparatów impregnujących;
  • podbitka z PVC – PVC to nie tylko materiał prosty w samodzielnym montażu, ale też bardzo odporny na działanie czynników zewnętrznych. Podbitkę z PVC można łatwo wyczyścić, ponadto, po jej wykorzystaniu, nie trzeba się obawiać o pojawienie się korozji czy rozwój pleśni;
  • podbitka dachowa z blachy stalowej lub aluminiowej – niezwykle trwała i lekka, nieulegająca uszkodzeniom.

Blacha podbitkowa

Najczęściej wykonana z paneli stalowych. Czasem do tego celu wykorzystuje się także blachę trapezową, o ile wysokość jej profili nie przekracza 20 mm. Choć podbitki z PVC są wytrzymałe, to jednak przy użyciu tych blaszanych mamy najmniejszą szansę na to, że powstaną jakieś odkształcenia. Dodatkowo, jeśli zainwestujemy w blachę ocynkowaną, zapobiegniemy powstawaniu korozji. Pozostałe rodzaje trzeba odpowiednio zabezpieczać, żeby z czasem nie pojawiła się na nich rdza.

Jak zamontować podbitkę dachową?

Do zamontowania podbitki dachowej dobrze wynająć ekipę fachowców. Jest to szczególnie wskazane w przypadku podbitek blaszanych, ponieważ do ich cięcia wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia, dlatego lepiej zostawić to w rękach profesjonalistów. Zanim jednak przystąpimy do prac, musimy dokładnie wymierzyć odległość między okapem a elewacją. Tylko dzięki temu będziemy wiedzieli, ile dokładnie materiału potrzeba i tym samym zoptymalizujemy koszty.

Montaż podbitki dachowej powinniśmy zacząć od przymocowania deski czołowej i listwy montażowej. Tę ostatnią przytwierdza się do łat montażowych przy użyciu długich gwoździ. Musimy przy tym pamiętać, by każdy z elementów konstrukcji był odporny na rdzę. Do tak przygotowanego podłoża przytwierdza się materiał właściwy, np. drewniane deski, panele PVC lub panele blaszane. Należy je przybić do łat montażowych w miejscach, gdzie znajdują się wycięcia listwy.

Podbitka dachowa – jak układać? Najważniejsze jest zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy poszczególnymi elementami, w przeciwnym wypadku może się pofalować i odkształcić, szczególnie podczas surowych warunków pogodowych. Zbyt szczelna warstwa wpływa negatywnie na cyrkulację powietrza, a brak odpowiedniej wentylacji sprawi, że dach może zacząć pleśnieć. Trzeba też pamiętać, że jeśli podbitka jest zrobiona z drewna, po zamontowaniu powinna zostać pokryta powłoką impregnującą. Gdy podbitka jest gotowa, można przejść do montażu rynien.

Ile kosztuje zamontowanie podbitki dachowej?

Oczywiście do ceny wykonania podbitki dachowej trzeba włączyć zakup wszystkich elementów, jak i koszt wynajęcia ekipy robotniczej. Wiele też zależy od tego, z jakiego materiału będzie zrobiona podbitka. Ceny drewnianych wynoszą mniej więcej 30-40 zł za 1 m², z kolei panele PCV kosztują około 20-30 zł za 1 m².

Czy w podbitce dachowej można zamontować oświetlenie?

Jak najbardziej, to jedna z wielu zalet takiego wykończenia elewacji. Trzeba jedynie pamiętać, by lampy były wyposażone w specjalne nakładki, które będą chroniły przed wilgocią i przy okazji odprowadzały gromadzące się ciepło. Najczęściej w podbitkach dachowych montuje się lampy typu LED lub żarówki halogenowe. Jeśli chcemy dodać coś takiego do naszej podbitki, w tym przypadku również najlepiej skorzystać z pomocy fachowców. Mocowanie instalacji elektrycznej wiąże się z dużymi ryzykiem, dlatego trzeba do tego podejść ze szczególną ostrożnością. 

Call Now ButtonZadzwoń teraz