Metalowe ogrodzenia należą aktualnie do najpopularniejszych. Można je spotkać zarówno na osiedlach domów jednorodzinnych, jak i przy obiektach przemysłowych, garażach bądź działkach – zarówno tych budowlanych, jak i rekreacyjnych. Szeroki wybór ogrodzeń metalowych pozwala nam na dopasowanie danego modelu do stylu naszego domu. Jednym z trwałych rozwiązań jest z pewnością wykorzystanie sztachet metalowych, które sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż te tradycyjne, drewniane. Czy zatem warto zdecydować się na wybudowanie takiego płotu?

Rodzaje ogrodzeń metalowych

Decydując się na ogrodzenie z metalu, mamy do wyboru kilka możliwości. Wiele zależy nie tylko od estetyki, ale także dostępnego budżetu oraz czasu, jaki możemy przeznaczyć na wykonanie takiego płotu.

Ogrodzenie z siatki

Najprostszy i jednocześnie najtańszy typ ogrodzenia metalowego. Być może nie prezentuje się wyjątkowo estetycznie, jednak posiada wiele zalet, które sprawiają, że wciąż jest chętnie wykorzystywane, szczególnie w przypadku zabezpieczenia działek. Siatkę można w każdej chwili zdemontować i przenieść w inne miejsce, dlatego nie musi pełnić funkcji trwałego ogrodzenia, a jedynie tymczasowego. Choć może nie wydawać się zbyt solidna, poprawnie zamontowana przetrwa w nienaruszonym stanie nawet przez kilkanaście lat. Do budowy takiego płotu wykorzystuje się sztachety umocowane w ziemi. Jeśli wykorzystamy do tego drut o dużej grubości i zastosujemy niewielkie oczka, to konstrukcja stanie się bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Siatka powinna być oczywiście pokryta powłoką chroniącą przed korozją, można ją też pomalować na dowolny kolor, by dopasować do naszych preferencji.

Ogrodzenie metalowe kute

Zdecydowanie najbardziej eleganckie, a przez to i drogie. Wykonuje się je zazwyczaj ze stali i to w dowolnym wzorze – zazwyczaj klient przedstawia indywidualny projekt, w pełni dostosowany do jego potrzeb. Ich ogromną zaletą jest z pewnością solidność. Zapewniają dużą ochronę przed włamywaczami, są masywne i stabilne, więc trudno je uszkodzić, nawet silnymi uderzeniami. Zazwyczaj są pokryte szczelną warstwą ocynku, co sprawia, że stają się odporne na korozję i nie musimy specjalnie zawracać sobie głowy ewentualną renowacją. Niestety należy pamiętać, że ogrodzenia metalowe kute są bardzo ciężkie, a przez to mogą sprawiać trudności podczas zamontowania. By ich ciężar nie sprawił, że płot zacznie zapadać się w ziemi, przed rozpoczęciem montażu należy przygotować trwałą podmurówkę, która zapewni odpowiedni fundament. 

Ogrodzenie stalowe panelowe

Konstrukcje takich ogrodzeń są wykonywane ze starannie przygotowywanych, stalowych paneli, które koniecznie muszą być pokryte warstwą zapobiegającą korozji. Są znacznie lżejsze niż płoty metalowe kute, dzięki czemu montaż przebiega szybciej i sprawniej. Jednocześnie nie można im odmówić trwałości. Zapewnią nie tylko doskonałą ochronę posesji przed włamywaczami, ale także nie uszkodzą się pod wpływem trudnych warunków atmosferycznych. Ogrodzenia stalowe panelowe mogą posiadać różne zdobienia, co pozwala na indywidualne dostosowanie do preferencji klienta. Tego typu płoty są najczęściej wykorzystywane do ogrodzenia nowoczesnych budowli, ponieważ wyglądają bardzo estetycznie, a jednocześnie zapewniają właścicielom odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Ogrodzenie ze sztachet

Tutaj możemy wyróżnić sztachety drewniane i metalowe – i to właśnie tym drugim poświęcimy większą uwagę.

Metalowe sztachety na ogrodzenie – zalety

Niegdyś to drewno było materiałem wiodącym, jeśli chodzi o wykonywanie sztachet na płot. Ponieważ wciąż na rynku dostaniemy wiele wzorów takiego ogrodzenia, nadal jest chętnie wykorzystywane przez właścicieli domów. Sztachety drewniane nie mogą się jednak równać ze sztachetami metalowymi. Chociaż są na pewno tańsze, to jednak ich trwałość nie będzie nawet w połowie tak duża, jak w przypadku ogrodzenia metalowego.

Sztachety metalowe na ogrodzenie to materiał bardzo uniwersalny, który można doskonale przystosować do swoich potrzeb. Z ich pomocą można z powodzeniem zmontować ogrodzenie z bramą wjazdową i dużą liczbą uskoków. Nie ma też większego znaczenia, w jakim stylu został utrzymany nasz dom. Metalowe sztachety wyglądają bardzo estetycznie, czasem do złudzenia przypominając właśnie drewno, ponadto można je pomalować na dowolny kolor. 

Montaż sztachet metalowych nie sprawia większych trudności. Można je mocować do słupków metalowych bądź murowanych. Do łączenia poszczególnych elementów wykorzystujemy śruby, nity lub obejmy. 

Może się wydawać, że metalowe sztachety, ponieważ są wykonywane z blach ocynkowanych, nie są zbyt odporne na uszkodzenia. Tymczasem tworzą bardzo solidną, wytrzymałą konstrukcję, której nie naruszą szkodliwe warunki atmosferyczne. Drewniane sztachety mogą się łamać, a w przypadku użycia metalowych nie musimy się o to obawiać.

Metalowe sztachety na ogrodzenie – wady

Jeśli planujemy wykonanie ogrodzenia ze sztachet metalowych, musimy pamiętać, by wybrać takie, które są pomalowane emulsją zapobiegającą korozji. W przeciwnym wypadku szybko możemy zobaczyć na płocie nieestetyczne ubytki, które będą się powiększały z biegiem czasu.

Na pewno musimy też wziąć pod uwagę cenę. Ogrodzenie drewniane będzie kosztowało zdecydowanie mniej, choć na przestrzeni lat może się okazać, że będzie wymagało renowacji. Metalowe sztachety są droższe, ale kwestię kosztów minimalizuje ich trwałość.

Call Now ButtonZadzwoń teraz