Jedną z podstawowych form obróbki stali jest gięcie. Dzięki niemu możemy nadawać poszczególnym elementom przeróżne kształty – dostosowane do indywidualnych potrzeb. Powstałe w ten sposób znajdą szereg różnorodnych zastosowań. Na czym więc polega owo gięcie?

Perfekcyjna obróbka

Stal ma bardzo szerokie zastosowanie. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie na niej opiera się współczesny przemysł. Ciężko jednak byłoby wykorzystywać ją wyłącznie w jej pierwotnej formie. Dlatego też, aby uzyskać konkretny element, należy poddać ją specjalistycznej obróbce. Ma ona na celu zmianę właściwości fizycznych i chemicznych materiału, kształtów lub wymiarów. Jedną z metod obróbki jest gięcie elementów stalowych. Najprościej mówiąc ma ona spowodować trwałe odkształcenie stali, blachy czy nawet aluminium pod wpływem momentu zginającego, bez utraty jego spójności. W efekcie otrzymujemy określony i pożądany kształt, przy czym ma on wciąż te same właściwości techniczne i funkcjonalne. Zmienić mogą się jedynie wymiary i wygląd danego elementu. Gięcie można wykonywać zarówno na zimno, jak i na gorąco – wszystko zależy od tego, jaki materiał wykorzystujemy.

Jakie metody wykorzystujemy?

Nowoczesne budownictwo i przemysł wymagają zastosowania niestandardowych rozwiązań. Nieodłącznym elementem tych branż – ze względu na swoje specyficzne właściwości – są blachy. To dzięki nim można realizować wszelkiego rodzaju prace montażowe i instalatorskie. W przypadku gięcia blach mamy do czynienia z trzeba podstawowymi metodami – walcowaniem, przeciąganiem i prasowaniem. Która metoda jest najodpowiedniejsza? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od potrzeb i założeń indywidualnego projektu. Blachy bowiem możemy podzielić ze względu grubość oraz na typ (na przykład faliste, żeberkowe, trapezowe, ocynkowane oraz platerowane). Duże znaczenie dla sposobu gięcia ma też faktura materiału.

Samo gięcie obejmuje trzy fazy – gięcie sprężyste, plastyczne oraz dotłaczanie. Przyjrzyjmy się poszczególnym metodom. Walcowanie polega na odpowiednim kształtowaniu danego materiału między obracającymi się tarczami, rolkami, walcami czy innymi przemieszczającymi się względem siebie narzędziami. Jest ono uzależnione od kierunku działania – mamy więc walcowanie wzdłużne, skośne, poprzeczne oraz tzw. poprzeczno-klinowe. Aby wykonać ten proces, konieczne są specjalne urządzenia. Gięcie elementów przy pomocy tej metody znalazło zastosowanie przy prostowaniu blach, taśm, prętów oraz drutów. Umożliwia ono również produkcję rur ze szwem oraz płaszczy zbiorników.

Z kolei dzięki przeciąganiu otrzymujemy paski blachy oraz kształtowniki. Prasowanie natomiast jest szczególnie polecane, gdy chcemy uzyskać zróżnicowane i bardzo skomplikowane i fantazyjne kształty. W tym procesie najczęściej wykorzystuje się prasy krawędziowe. Odpowiednio zaprogramowana maszyna daje nieograniczone możliwości. Po zakończeniu całego procesu, otrzymujemy gotowe elementy, nie wymagające kolejnej obróbki. Prasa krawędziowa i sam proces gięcia stanowią doskonałą alternatywę dla znacznie droższego spawania. Dzięki gięciu blachy możemy otrzymywać między innymi profile aluminiowe bądź stalowe. Idźmy o krok dalej. Istnieje również możliwość gięcia profili, dzięki któremu uzyskamy elementy o różnych wymiarach i pod różnym kątem. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się specjalne giętarki – trójrolkowe albo kształtkowe. W przypadku tych pierwszych możemy tworzyć łuki wycinane z koła. W drugim z kolei – jak sama nazwa wskazuje – określamy wymagany kształt i zgodnie z nim wykonywane jest zgięcie. W teorii wszystko brzmi niezwykle prosto. W praktyce jednak jest nieco inaczej. Gięcie profilimusi być wykonane przy jak największym możliwym zachowaniu pierwotnego przekroju. Niewłaściwy przebieg tego procesu może skutkować zniszczeniem elementu. Najlepiej więc gięcie elementów zlecić specjalistom.

Zastosowanie elementów giętych

Gdzie możemy wykorzystać elementy gięte? Niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Są one potrzebne w budownictwie, przemyśle, gospodarce, transporcie, nauce, sztuce, a nawet rozrywce. Mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy, mamy z nimi do czynienia niemal w każdej branży. To właśnie one są niezbędne chociażby na budowie – elementy gięte stosujemy na przykład do wykończenia dachu. Poza tym są wykorzystywane do produkcji pokryć dachowych, rynien, rur spustowych, okapników, wiatrownic, barier przeciwśniegowych, parapetów oraz wielu innych elementów, które wykorzystywane są podczas budowy i wykończenia. Wszystkie elementy produkowane są w sposób masowy.

Ważne jednak, aby do gięcia wykorzystywane były najnowocześniejsze technologie i urządzenia. Powinny one spełniać wszystkie wymagania jakościowe. W innym przypadku wymagane elementy nie będą zagięte z odpowiednią precyzją i powtarzalnością.

Warto podkreślić, że zarówno blacha, jak i elementy stalowe podlegają recyklingowi. Po odpowiednim zagospodarowaniu możemy je więc ponownie przetworzyć.

Call Now ButtonZadzwoń teraz