Montaż blachodachówki krok po kroku

Blachodachówki cieszą się ostatnio dużą popularnością. Zawdzięczają ją przede wszystkim niskiej cenie, lekkości, a przy tym dużej trwałości. Jak wygląda prawidłowy montaż blachodachówki? W jakie akcesoria będziemy musieli dodatkowo zainwestować?

Blachodachówka – co to jest?

Blachodachówka to rodzaj pokrycia dachowego, produkowanego z ocynkowanej blachy stalowej. Blachodachówki najczęściej są pokryte powłokami organicznymi z poliestru, PVDF czy plastizolu. Jedną z głównych zalet takiego pokrycia jest jego niski koszt. Poza tym blachodachówki są dużo lżejsze od swoich ceramicznych odpowiedników, dzięki czemu przy wymianie dachu nie musimy dodatkowo wzmacniać więźby dachowej. Dużo osób decyduje się również na blachodachówkę ze względu na jej wygląd. Przetłoczenia sprawiają, że wygląda ona jak tradycyjna dachówka, w przeciwieństwie do innego dachu z blachy, czyli blachy trapezowej.

Jeśli chodzi o kupno tego typu pokrycia, do wyboru mamy m.in. blachodachówkę modułową oraz blachodachówkę w arkuszach. Ta pierwsza to niewielkich rozmiarów panele, które ułatwiają jej układanie. Moduły możemy łatwo transportować i przechowywać. Z kolei arkusze blachodachówki przygotowywane są pod konkretny wymiar dachu. Ich minusem jest jednak to, że po ich przycięciu może pozostać dużo odpadów, których już nie wykorzystamy.

Jakie akcesoria zakupić do montażu blachodachówki?

Jednym z pytań, jakie często sobie zadajemy jeszcze przed zakupami, to jak obliczyć blachodachówkę? Na internecie znajdziecie różne kalkulatory pokrycia dachowego, z uwzględnieniem rodzaju dachu, powierzchni, długości kalenic, grzbietów itp. Po zmierzeniu wszelkich długości możemy więc bez problemu policzyć ilość potrzebnego materiału.

Do montażu blachodachówki z pewnością będą potrzebne drewniane deski, tzw. łaty i kontrłaty, które układa się na folii paroprzepuszczalnej. Oczywiście nie można zapomnieć również o wkrętach, które niezbędne są do przykręcania blachodachówki. Tutaj stosuje się zwykle wkręty samowiertne (tzw. farmerskie) z gumową podkładką (EPDM), idealne do blachodachówki. Ile wkrętów będziemy potrzebować? Zwykle schodzi od 6 do 9 wkrętów na m2 arkusza.

Z kolei do cięcia blachodachówki wykorzystuje się nożyce ręczne lub wibracyjne (niblery). Inne narzędzia do cięcia, takie jak szlifierki kątowe, są niewskazane ze względu na niebezpieczeństwo wypalenia warstwy ocynku.

Ponadto przydadzą nam się również gąsiory, obróbki dachowe, okapy, bariery śniegowe czy ławy kominiarskie.

Blachodachówka – jak montować?

Pierwszy etap to odpowiednie przygotowanie dachu. Na początek do krokwi, za pomocą zszywek, przymocowuje się folię paroizolacyjną. Zamiast folii możemy też zastosować papę lub membranę dachową. Tak, jak już wspomnieliśmy, blachodachówkę montuje się do stelaża – kratownicy z łat i kontrłat. Kontrłaty, najczęściej o wymiarach 19x40 mm, mocowane są do krokwi w odstępach co 50 cm. Z kolei łaty, w zależności od wymiaru, montuje się przy rozstawie krokwi do 70 cm (30x40 mm) lub do 120 cm (40x60 mm).

Montaż blachodachówki modułowej zaczynamy od zamocowania listwy startowej. Każdy panel blachy to kolejna listwa startowa. Przyjmuje się, że blachodachówki montuje się zgodnie z kierunkiem najczęściej wiejących wiatrów w naszej lokalizacji.

Zwykle montaż arkuszy zaczyna się w prawym dolnym rogu. Do tej czynności możemy przystąpić, jeśli wcześniej zostały już zamontowane haki rynnowe i pasy nadrynnowe. Arkusze układa się kolumnami i rzędami, poczynając od okapu aż do kalenicy. Za każdym razem robimy 3-centymetrowy zapas poza deską okapową. Pierwszy arkusz układa się prostopadle do krawędzi dachu. Arkusze przykręcamy za pomocą wkrętów samowiertnych na dole przetłoczenia. Wkręty powinny znaleźć się w co drugiej fali, w co drugim szeregu dachówek, a także w każdej fali przy kalenicy i okapie. Na bocznych krawędziach wkręty muszą być zamontowane w każdym zagłębieniu fali.

A jak montować blachodachówkę modułową? W teorii montuje się ją tak samo jak zwykłą, jednak warto zapoznać się z instrukcją producenta.

Po ułożeniu i przykręceniu wszystkich arkuszy musimy zamontować wiatrownice, czyli obróbki ścian szczytowych oraz gąsiory kalenicowe.