Na rynku mamy naprawdę duży wybór pokryć dachowych – od tradycyjnych dachówek po gonty czy dachy z blachy. Warto jednak pamiętać, że wybór konkretnego pokrycia zależy również od kąta nachylenia dachu oraz jego konstrukcji. Inne pokrycie będziemy musieli zamontować na dachu płaskim, a inne na stromym. Jak to wygląda w praktyce?

Czym jest kąt nachylenia dachu?

W praktyce kąt nachylenia dachu jest kątem ostrym, który występuje pomiędzy połacią a poziomem domu. Najczęściej wyrażany jest w stopniach, ale spotkamy się również z procentową wartością, która oznacza stosunek wysokości dachu do długości jego podstawy. Standardowo w domach jednorodzinnych spotyka się kąt nachylenia od 35 do 45˚.

Jakie pokrycie na płaski dach?

Choć dachy strome są bardziej popularne, coraz częściej wybiera się również dachy płaskie. Pamiętajmy jednak, że dach płaski nigdy nie jest zupełnie płaski, bowiem musi posiadać nawet drobny spadek, by było możliwe odprowadzanie wody z jego powierzchni. Przyjęło się, że dachy płaskie to wszystkie dachy, których kąt nachylenia wynosi mniej niż 15˚. To rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, bowiem niektórzy na takich dachach urządzają sobie dodatkową przestrzeń w postaci tarasów lub ogrodów.

W przypadku płaskich dachów mamy kilka opcji wyboru pokrycia dachowego. Do dachów o minimalnym kącie nachylenia 3˚ nadaje się papa asfaltowa orazblacha trapezowa. Na płaskie dachy nadają się również blachodachówki – wówczas kąt powinien mieć minimum 9 stopni. W przypadku dachu o nachyleniu 10˚ idealna będzie dachówka cementowa. Nachylenie wynoszące 11˚ to odpowiednie podłoże dla podwójnej warstwy papy, ceramicznej dachówki (holenderki) orazblachy trapezowej ocynkowanej. Z kolei gonty bitumiczne sprawdzą się na dachach o nachyleniu minimum 12˚.

Jakie pokrycie na stromy dach?

Dachem stromym określa się dach, którego kąt nachylenia jest większy niż 20˚. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że z racji większego kąta nachylenia nie ma potrzeby ich odśnieżania zimą. Musimy jednak pamiętać, że tego typu dachy są bardziej narażone w czasie silnych wiatrów. W przeciwieństwie do dachów płaskich, tutaj istnieje większe ryzyko zerwania dachu. Warto również wiedzieć, że wszelkie skosy i załamania w przypadku dachów wielospadowych wpływają na wyższe koszty pokrycia dachowego. Pod uwagę musimy brać nie tylko materiał, ale również robociznę. Łatwiej bowiem położyć płaski dach niż wielospadowy, gdzie mamy dużo docinania, np. w przypadku wyboru blachodachówki.

Na strome dachy, o kącie nachylenia od 28 do 30˚ nadają się strzechy. Spotyka się je zwłaszcza w domach budowanych w stylu wiejskim, a także w karczmach czy na altankach. Na dach o kącie nachylenia równym 31˚ polecana jest dachówka ceramiczna karpiówka, układana podwójnie. Z kolei pojedynczo układana karpiówka będzie dobrze wyglądać na dachu o kącie nachylenia 39˚. Na stromych dachach można jednak układać praktycznie wszystkie typy pokryć dachowych, ponieważ większość z nich nadaje się do dachów o maksymalnym kącie nachylenia 90 stopni – mowa tu przede wszystkim o blachach trapezowych, dachówkach cementowych oraz blachodachówkach.

Możemy też wybrać gont, który można kłaść na dachach nachylonych maksymalnie do 75˚.

Pamiętajmy jednak, że jeśli zastanawiamy się między blachodachówką a blachą trapezową, do stromego dachu lepiej będzie pasować blachodachówka.Dlaczego? Niestety blacha trapezowa nie prezentuje się tak dobrze i nadaje się jedynie do domów urządzonych w bardziej nowoczesnym stylu lub do hal czy magazynów. Jeśli więc nasz dom jest w stylu klasycznym i ma stromy dach, który widoczny jest z daleka, lepiej zainwestować w blachodachówkę, która wyglądem przypomina tradycyjną dachówkę ceramiczną.

Jak widać, wybór pokrycia dachowego ma duże znaczenie, jeśli bierzemy pod uwagę kąt nachylenia dachu. Warto też pamiętać, że na dachach wielospadowych, które mają wiele załamań, lepiej wybierać pokrycia, które układa się szybciej i prościej, np. dachówki czy blachodachówki modułowe.Pozwoli nam to zaoszczędzić koszty – zarówno na samym materiale, bowiem nie będzie dużej ilości odpadów, jak i na robociźnie.

Call Now ButtonZadzwoń teraz