Rodzaje blachy trapezowej

Blacha trapezowa dzieli się przede wszystkim ze względu na powłoki. Wyróżniamy:

  • blachę ocynkowaną, z czasem ulegającą utlenieniu – później możliwe jest pokrycie jej farbą do metali;
  • blachę alucynkową, pokrytą stopem cynku i aluminium, odporną na ekstremalne warunki pogodowe. Blacha trapezowa typu alucynk sprawdza się szczególnie przy pokryciach obiektów przemysłowych;
  • blachę poliestrową, najczęściej wykorzystywaną w budowlach mieszkalnych. Jest wytrzymała i chroni przed powstawaniem korozji.

Blachy trapezowe różnią się też wysokością profilu (może ona osiągać nawet 200mm). Wszystko zależy od tego, do jakiego celu planujemy je wykorzystać. Sprawdzą się nie tylko na dachach, ale też jako wykończenie elewacji bądź dodatkowy element konstrukcyjny np. przy budowie garażu.

Blacha trapezowa – montaż

Zamontowanie blachy trapezowej na dachu nie należy do zbyt skomplikowanych zadań, niezbędne jest jednak zachowanie odpowiednich środków ostrożności. Im większa dokładność wykonania, tym większa pewność, że dach z blachy przetrwa przez wiele lat i będzie dobrze wyglądał nawet po długim czasie. 

Etap pierwszy: przygotowanie powierzchni

Zanim w ogóle pomyślimy o zakupie konkretnej blachy trapezowej, konieczne jest sporządzenie szczegółowego pomiaru dachu. Najlepiej w tym celu zatrudnić dekarzy, ponieważ pomyłki w obliczeniach mogą skutkować dodatkowymi kosztami (jeśli np. okaże się, że kupiliśmy za mało materiału).

Przygotowanie dachu do prac rozpoczynamy od folii izolacyjnej, która zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci. Bywa, że powierzchnia jest zabezpieczana papą, jednak szybszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest właśnie zamontowanie folii. Wykonana jest najczęściej z włókniny polipropylenowej, która pozwala na przenikanie pary wodnej na zewnątrz, ale nie dopuści jej do wnętrza domu.

Blachę układamy na tzw. więźbie dachowej, składającej się z łat i kontrłat. Układa się je prostopadle względem krokwi w równych odstępach. Razem tworzą stelaż podtrzymujący całą konstrukcję dachu. Przeważnie jest wykonany z drewna, jednak bywa, że szkielet robi się także z profili stalowych (to bardziej wytrzymałe rozwiązanie).

Już na etapie wstępnych przygotowań należy dopilnować, by na dachu nie zabrakło otworów np. na kable antenowe. Przed rozpoczęciem montażu blachy trzeba też założyć pas i haki rynnowe.

Etap drugi: układanie blachy

Blachę trapezową kładzie się na zakładkę (jeden arkusz zachodzi na drugi). Mocuje się ją do kontrłat przy pomocy specjalnych wkrętów, np. farmerskich, które mogą być stosowane do drewna i posiadają gumowe uszczelki zapobiegające przedostawaniu się wody. Jeśli profil blachy trapezowej wynosi do 35mm, mocowanie odbywa się tylko na styku z drewnianym lub stalowym rusztowaniem dachu. Jeśli jednak profil jest wyższy, łączenie musi się pojawić także w najwyższym punkcie.

Arkusze montujemy prostopadle do pasa rynnowego. Jeśli powierzchnia dachu jest duża, możemy ją podzielić na dwa rzędy: najpierw układamy dół, później górę (również z zachowaniem zakładki).

Wybierając termin rozpoczęcia prac przy montażu blachy trapezowej, trzeba koniecznie sprawdzić prognozę pogody. Powinno być sucho i słonecznie, ale niezbyt gorąco. Również robotnicy muszą zachować odpowiednie środki ostrożności. Po pierwsze: do cięcia blachy trapezowej nie wolno używać szlifierki kątowej, która wytwarza ciepło mogące uszkodzić powłokę. Po drugie: podczas montażu należy być wyposażonym w kombinezon ochronny z grubymi rękawicami i ochraniaczami na oczy. W trakcie mocowania arkuszy lepiej unikać chodzenia po nich, a jeśli istnieje taka konieczność, dobrze przygotować sobie wystarczająco miękkie obuwie, które nie uszkodzi blachy.

Etap trzeci: wykończenie dachu

Kiedy blacha trapezowa została już zamontowana, przychodzi pora na uzupełnienie niezbędnych elementów zadaszenia: ławek kominiarskich, kominków wentylacyjnych czy też systemu odgromowego. Na powierzchni dachu, w celu poprawienia funkcjonalności, montuje się też często stopery albo ławy przeciwśnieżne. Dzięki nim duże ilości śniegu zostają rozdzielone, co ułatwia zsuwanie się na dół i jednocześnie chroni system rynnowy przed uszkodzeniami. 

By blacha trapezowa zachowała swoją świetność jak najdłużej, po zakończeniu prac warto pokryć ją dodatkową warstwą ochronną w postaci specjalnie do tego przeznaczonych farb. Dzięki takiej powłoce dach będzie jeszcze bardziej odporny na korozję, nasłonecznienie czy opady. Oczywiście później należy regularne sprawdzać stan blachy trapezowej. Chociaż woda swobodnie po niej spływa, usuwając większość zabrudzeń, od czasu do czasu konieczne jest mycie bądź odnowienie warstwy konserwującej.

Blacha trapezowa – cena

Oczywiście koszty pokrycia dachu blachą trapezową zależą od konkretnego modelu i rodzaju powierzchni, jaką chcemy zabudować. Niemniej jest to rozwiązanie niedrogie, tańsze niż w przypadku blachodachówki. Cena pojedynczego arkusza może zaczynać się już od 14 zł i sięgać do 45 zł.

Call Now ButtonZadzwoń teraz