Blachodachówka to niezwykle ekonomiczne i trwałe pokrycie dachu. Dzięki niemu każdy dom będzie zabezpieczony przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, a przy tym prezentował się bardzo estetycznie. Żeby jednak blachodachówka dobrze spełniała swoje funkcje, musi zostać poprawnie zamontowana.

Blachodachówka – charakterystyka

Blachodachówka jest produkowana ze stalowej, obustronnie ocynkowanej blachy. Jej grubość sięga od 0,4 do 1,25 mm. Dodatkowo materiał ten powlekany jest powłokami ochronnymi o różnej grubości, np. poliestrem czy plastizolem. Dużą zaletą blachodachówki – oczywiście prócz niskiej ceny – jest jej waga. 1 m² waży zaledwie 4,2-6,5 kg. Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że pokrycie to do złudzenia przypomina tradycyjną dachówkę, a jest znacznie tańsze i lżejsze.

Do wyboru mamy blachodachówki modułowe oraz w arkuszach.Te pierwsze występują są w formie niewielkich paneli, drugie zaś sprzedawane są na wymiar.

Montaż blachodachówki – przygotowanie powierzchni

Trzeba pamiętać, że ułożenie arkuszy blachodachówki jest możliwe na dachach o minimalnym kącie nachylenia 9°. Ta wartość może się zmieniać w zależności od tego, na jaki model się zdecydowaliśmy. 

Poszczególne segmenty muszą być przytwierdzane do drewnianego rusztowania składającego się z łat i kontrłat. Kratownica wykonana wyłącznie z samych łat sprawi, że dach nie będzie wystarczająco szczelny. Pamiętajmy, że cała konstrukcja musi być stabilna i wytrzymała. Chociaż blachodachówka jest lekka, przez co nie obciąża rusztu, to jednak warto zadbać o to, by był on wykonany z dużą precyzją. Użyte w nim drewno musi być odpowiednio zaimpregnowane, jako że będzie narażone na zmiany temperatury i wilgoć.

Rusztowanie to nie wszystko. Konieczne jest także zamontowanie folii paroprzepuszczalnej. Jest dostępna w kilku kolorach, jednak nie jest to istotne, ponieważ po zakończeniu prac folia jest całkowicie niewidoczna. Jej zastosowanie służy uszczelnieniu dachu oraz zapewnieniu właściwej cyrkulacji powietrza w domu. Para wodna będzie zatem mogła swobodnie wydostawać się na zewnątrz, za to deszczówka nie przedostanie się do wnętrza budynku.

Montaż blachodachówki – narzędzia

Podstawą wyposażenia są w tym przypadku wkręty samowiercące (farmerskie). Mają one uszczelki, dzięki którym blacha dobrze przylega do podłoża, tworząc nieprzepuszczalną warstwę. Na 1 m² będziemy potrzebowali 6-9 wkrętów.

Niezwykle ważne jest także to, czego używamy do przycinania arkuszy. Absolutnie nie możemy tutaj wykorzystać szlifierki kątowej. Ponieważ nagrzewa się podczas pracy, może uszkodzić warstwę ochronną blachy, prowadzi też do powstawania dużej ilości niebezpiecznych metalowych opiłków. Do tego zadania lepiej sprawdzą się nożyce ręczne lub wibracyjne. Są proste w obsłudze, a przy tym pozwalają na precyzyjne, szybkie cięcie. 

Nie zapominajmy także o tym, że osoby montujące blachodachówkę powinny być wyposażone w kombinezon ochronny. Przydadzą się także okulary oraz grube rękawice. Choć należy unikać chodzenia po arkuszach, może się zdarzyć, że będzie to konieczne. Warto zatem mieć miękkie obuwie, które nie uszkodzi blachy.

Montaż blachodachówki – układanie arkuszy

Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem mocowania blachy na dachu najpierw musimy zamontować haki rynnowe i pasy nadrynnowe. 

Układanie arkuszy najlepiej zacząć od prawego dolnego rogu. Pierwsza blacha powinna być przykręcona pod kątem prostym do krawędzi dachu. Kolejne fragmenty należy mocować na tzw. zakładkę w kierunku od okapu do kalenicy. W każdym zagłębieniu fali powinien znaleźć się wkręt. Pamiętajmy przy tym o odpowiednio mocnym dokręceniu – za słabe sprawi, że pokrycie będzie podrywane przez dach, zaś zbyt mocne może naruszyć zewnętrzną warstwę blachodachówki. 

Po ukończeniu układania arkuszy można przystąpić do obróbki dachu, w tym do montowania wiatrownic oraz gąsiorów kalenicowych.

Call Now ButtonZadzwoń teraz