Budowa niektórych konstrukcji nie wymaga ani specjalnych umiejętności, ani ogromnych nakładów finansowych. Dzięki dobrym chęciom i odrobinie wolnego czasu, możemy w łatwy sposób stworzyć w naszej przestrzeni funkcjonalne i praktyczne konstrukcje, np. domek narzędziowy. Jak zbudować komórkę na narzędzia ogrodowe w sześciu krokach? 

Kiedy będzie nam potrzebna komórka na narzędzia? 

Każdy właściciel domu jednorodzinnego, który dysponuje także kawałkiem ogrodu, wie, że zawsze jest w nim coś do zrobienia. Prace ogrodowe natomiast stwarzają potrzebę posiadanie dużej ilości ogrodowego sprzętu i narzędzi. Także sam dom wymaga czasem prac konserwacyjnych i remontowych. Jeżeli nie mamy odpowiedniego miejsca w piwnicy lub nie chcemy poświęcać jedno z pomieszczeń na narzędziownie, bez wątpienia przyda się specjalna szopa na narzędzia. 

Dlaczego warto zbudować komórkę na narzędzia? Ponieważ dzięki specjalnemu pomieszczeniu, wszystkie potrzebne narzędzia będą nie tylko na wyciągnięcie ręki, ale także nie zagracą garażu, piwnicy, patia czy tarasu. Dodatkowo będą odpowiednio chronione przed destrukcyjnym wpływem warunków atmosferycznych. 

Jak zbudować komórkę na narzędzia w 6 krokach? 

Czego będziemy potrzebować do budowy komórki na narzędzia? Konieczne będą drabina, piła, szlifierka oraz wiertarko-wkrętarka. Ponadto będziemy potrzebować odpowiedniego, bezpiecznego ubrania oraz materiałów: płyt wiórowych, legarów, kątowników stalowych, gwoździ, wkrętów, profili, kantówek, desek oraz blachy trapezowej lub blachodachówki na pokrycie dachu. 

Krok pierwszy: odpowiednie podłoże

Każdy budynek, także narzędziowa komórka, koniecznie musi posiadać solidne fundamenty. Nie chcemy przecież, aby nasza konstrukcja rozpadła się przy pierwszym większym wietrze. 

Pierwszym krokiem jest więc wyznaczenie na działce miejsca na naszą komórkę. Można to zrobić, wbijając kołki w odpowiednich miejscach nie ziemi i łącząc je sznurkiem. Następnie przechodzimy do wykonania podstawy, np. betonowych stropów fundamentowych. 

Stropy fundamentowe osadzamy w ziemi na głębokości 70-80 cm, mniej więcej co 1 m, a następnie muruje na zaprawie cementowej. Następnie w stropach montujemy metalowe kotwy lub kształtowniki i osadzamy drewnianą konstrukcję. Takie fundamenty muszą wysychać kilka dni. 

Krok drugi: budujemy konstrukcję

Prace zaczynamy od budowy jednej ściany. Najpierw jednak musimy odpowiednio wymierzyć i przyciąć deski, płyty, legary i kantówki. Pamiętajmy o miejscu na drzwi i okna.

Za pomocą kotew mocujemy w równych odległościach drewniane słupy. W między czasie układamy podłogę na legarach. Pamiętajmy jednak, że drewno nie może bezpośrednio dotykać ani ziemi, ani betonu.

Krok trzeci: dach

Gdy fundamenty są już wylane, a ściany stoją, przychodzi kolej na zbudowanie dachu. Najprościej wykonać dach płaski, który z powodzeniem możemy pokryć blachą trapezową lub blachodachówką. 

Ciekawym rozwiązaniem jest także zaprojektowanie tzw. „zielonego dachu” – porośniętego roślinami zielonymi. Taka komórka na narzędzie będzie wyjątkowo pięknie prezentowała się w każdym ogrodzie. 

Krok czwarty: pokrycie dachowe

Wybór pokrycia dachowego nie jest prosty, ponieważ rynek oferuje mnóstwo rozwiązań. Jeżeli chcemy, aby dach naszej komórki był nie tylko trwały i ładny, ale także nie drogi, warto wybrać blachę trapezową lub blachodachówkę. Te dwa materiały stają się coraz częstszym wyborem. 

Możemy także zdecydować się na strzechę ze słomy, śliny, gontów, papy czy łupka mineralnego. 

Krok piąty: okna i drzwi

Konstruując ściany, należy pamiętać o zostawieniu specjalnych otworów na drzwi i okna. Samodzielne wykonanie ramy okiennej może okazać się nieco skomplikowane. Jednak w sieci można znaleźć mnóstwo filmów, na których bardziej zaawansowani majsterkowicze pokazują, jak to zrobić. 

Krok szósty: własne drzwi

Jeżeli tylko będziemy mieć ochotę, możemy pokusić się także o samodzielne wykonanie drzwi do naszej komórki na narzędzia. Podobnie, jak w przypadku ram okiennych, w Internecie znajdziemy wiele instruktażowych filmów. 

Oczywiście, możemy także zdecydować się na gotowy model, który bez problemu znajdziemy w każdym budowlanym markecie. 

Urządzanie komórki na narzędzia

Komórka na narzędzia powinna być przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna, dlatego wzniesienie konstrukcji to nie wszystko. 

Jeżeli nasza komórka ma pełnić także funkcję warsztatu, warto zaaranżować miejsce na wygodny i praktyczny stół techniczny. Na ścianach natomiast, oprócz półek, powinny znaleźć się także liczne haki i uchwyty, na których zawiesimy narzędzia. Dzięki temu wszystko będzie utrzymane w nienagannym porządku i będzie na wyciągnięcie ręki. 

Nie tylko komórka

Samodzielnie wykonana komórka narzędziowa to nie jedyna rzecz, która możemy zbudować w ogrodzie. Możemy pokusić się także o stworzenie domku dla dzieci, garażu z blachy trapezowej czy altany. Każdy z takich projektów nie tylko przynosi wiele satysfakcji, ale także rozwija nasze zdolności manualne. Jest to także sposób na oryginalną aranżację ogrodu.

Call Now ButtonZadzwoń teraz