Po obliczeniu powierzchni dachu, należy wybrać, w jaki sposób zamontujemy rynny do konstrukcji dachu i rury do ściany budynku (rodzaj uchwytów), a następnie określić, ile będzie potrzebnych elementów do zamontowania kompletnego systemu na budynku.

Na początku zaczynamy od przymocowania haków rynnowych.
Haki (tzw. rynajzy) przykręca się do deski okapowej, do krokwi lub łat albo mocuje się je do ściany. Każdy hak może być mocowany pojedynczo lub wsuwany z celownika do szyny przymocowanej do konstrukcji dachu. Haki montujemy co 50 cm w pobliżu narożników, rur spustowych a także łączników haki zaleca się je umieszczenia  bliżej siebie.

Następnie mocuje się hak najbardziej oddalony od leja, rozciąga się między nimi mocną linkę lub żyłkę, później haki ustawia się i mocuje tak, by uzyskać spadek rynny: 2–5 cm na 1 m. Dna pozostałych haków powinny się znaleźć w linii wyznaczonej przez linkę lub żyłkę.

Montaż rynny Montaż rynien zaczynamy od miejsca najdalszego od odpływu (nie usuwając jeszcze napiętego sznurka). Pierwszą rynnę dopasowujemy do haków a koniec pokazuje nam w którym miejscu wstawiam łącznik.

Łącznik zakładamy na rynny od strony budynku a później zacisnąć od strony frontowej. Haki muszą znajdować się po obu stronach łącznika. Proszę pamiętać żeby nie wsuwać rynny do łącznika ponieważ może to uszkodzić uszczelki.

Następnym krokiem będzie to montaż wylotów, po wcześniejszym uzgodnieniu w którym miejscu będzie montowany wylot trzeba zaznaczyć czarnym markerem lub ołówkiem okrąg który będzie przeznaczony do wycięcia. Proszę pamiętać o tym że wylot nie jest elementem łączącym rynny ! Następnie wyciąć okrąg najlepiej do tego użyć piłę ręczną tworząc otwór w którym będzie odprowadzana woda do rury spustowej. Przy montowaniu wylotu trzeba wziąć pod uwagę czy mamy dach z okapem czy bez okapu , jeżeli mamy dach z okapem to do łączenia wylotu z rurą spustową będą potrzebne kolanka i przycięta na odpowiednią długość rura spustowa, jeżeli będziemy mieć dach bez okapu to wylot montujemy bezpośrednio do rury spustowej za pomocą mufy.

Łączenie dwóch rur spustowych polega na zamontowaniu pomiędzy nimi mufy pamiętając o zostawieniu szczeliny około 1 cm która będzie odpowiadać za prawidłową pracę systemu w czasie zmian temperatury. Następnym krokiem jest mocowanie rury spustowej do ścian używając do tego obejm. Obejmy mocujemy za pomocą śrub (dyble) odległość między dyblami nie może przekraczać 2 m. Zadanie obejmy jest utrzymanie rury w pionie, obejma nie może być mocno skręcana (nie może ściskać rury).

Na koniec instalacji systemu rynnowego jest odprowadzenie wody do gruntu. Na końcu rury spustowej instalujemy kolano lub wylewkę albo wstawiamy osadnik który odprowadza wodę do kanalizacji deszczowej.

Call Now ButtonZadzwoń teraz