Blachodachówka jest jednym z najczęściej polecanych materiałów na pokrycie dachu. Nie ma w tym nic dziwnego – przy wykorzystaniu niewielkiego nakładu pracy i pieniędzy można uzyskać solidny, wytrzymały efekt, który będzie się utrzymywał przez wiele długich lat. Warto jednak pamiętać, że blachodachówka, nawet ta od najlepszego producenta, powinna być odpowiednio konserwowana i pielęgnowana. Mimo ogromnej trwałości potrzebuje kilku zabiegów, dzięki którym upewnimy się, że nasz dach będzie cały czas wyglądał nieskazitelnie. Jak zatem dbać o blachodachówkę?

Krok pierwszy: montaż blachodachówki

Jeśli chcemy się upewnić, że nasza blachodachówka przetrwa przez długi czas, to powinniśmy zwrócić uwagę na to, by jej montaż przebiegł prawidłowo. Mocowanie arkuszy blachodachówki nie jest zbyt trudne, mimo to wymaga zachowania pewnych środków ostrożności. Przede wszystkim więźba dachowa musi być wykonana starannie, tak żeby krokwie były stabilne i pozwalały na swobodne przykręcanie blachy. Dodatkowo warto zabezpieczyć połać dachową poprzez zastosowanie folii paroprzepuszczalnej. Mimo że blachodachówka to bardzo szczelny materiał, który chroni dach przed wilgocią, to jednak folia jest elementem niezbędnym do zachowania właściwej cyrkulacji powietrza w domu.

Pamiętajmy o tym, że do cięcia blachy absolutnie nie możemy używać szlifierki kątowej. Korzystanie z niej prowadzi do wytworzenia wysokiej temperatury, która może uszkodzić ochronną powłokę blachodachówki – a to już łatwa droga do powstawania korozji. Zamiast tego postawmy na nożyce ręczne lub wibracyjne.

Montowanie arkuszy powinno się odbywać przy użyciu wkrętów farmerskich. Są one wyposażone w specjalne uszczelki, które dodatkowo wpływają na szczelność dachu. Każdy wkręt musi być też umocowany z odpowiednią siłą. Jeśli arkusze nie będą wystarczająco dobrze przylegały do powierzchni, wiatr może je podrywać, jeśli zaś wkręty zostaną przykręcone za mocno – może to uszkodzić materiał.

Krok drugi: regularna inspekcja

Chociaż blachodachówka jest materiałem, który przez lata pozostaje odporny na uszkodzenia mechaniczne czy trudne warunki atmosferyczne, to jednak od czasu do czasu powinniśmy kontrolować stan dachu. Wystarczy dwa razy do roku przeprowadzić skrupulatną inspekcję całej powierzchni. Służy to nie tylko upewnieniu się, że na blachodachówce nie zalegają zanieczyszczenia, ale także sprawdzeniu, czy nie wystąpiła jakaś usterka, która ostatecznie mogłaby zaważyć na całej konstrukcji. W razie potrzeby do przeglądu dachu możemy zatrudnić fachowca, który drobiazgowo oceni połać dachową, oceniając ją pod kątem ewentualnych uszczerbków.

Jeśli na powierzchni odkryjemy jakąś szkodę, nawet niewielką, to należy szybko działać. Nawet nieduża skaza może z czasem się powiększyć i skutkować np. wystąpieniem rdzy. Dlatego uszkodzone miejsce należy oczyścić alkoholem i pokryć specjalną farbą, która nie dopuści do tego, by dach utracił na szczelności. 

Pamiętajmy też o tym, że dach z blachodachówki w całości może zostać odmalowany. Będzie to miało dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze: możemy przywrócić materiałowi blask bądź po prostu przemalować go na inny kolor, jeśli zależy nam na innej estetyce. Po drugie: odnowimy powłokę ochronną blachy. Warto zaznaczyć, że wybrana przez nas farba musi być elastyczna i chronić dach przed działaniem korozji.

Krok trzeci: mycie dachu

Dzięki swojej strukturze blachodachówka doskonale radzi sobie z deszczówką i pozostałościami z opadów, szczególnie gdy zadbamy o założenie sprawnie działających rynien. Mimo to warto raz lub dwa razy w roku dokładnie umyć powierzchnię, szczególnie na wiosnę. Warunki atmosferyczne mogą sprawić, że na dachu osadzi się piasek, fragmenty liści i gałązek, a i popiół z komina może tak uporczywie przylegać do materiału, że deszcz z tym sobie nie poradzi.

Zazwyczaj mycie dachu z blachodachówki wymaga wykorzystania jedynie wody pod ciśnieniem, która doskonale spłukuje wszystkie zabrudzenia. Jeśli jednak okaże się, że zanieczyszczenia są nieco bardziej uporczywe, możemy sobie pomóc gąbką (byle miękką, żeby nie zarysować powierzchni) oraz jakimś łagodnym preparatem. Szczególnie polecane są szampony z woskiem.

Dlaczego warto dbać o blachodachówkę?

Blachodachówka to materiał, który spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających właścicieli domów jednorodzinnych. Jest wyjątkowo lekka (maksymalnie 5 kg obciążenia na 1 m²), co znacząco ułatwia transport, rozładowanie, a następnie montaż. Nie kosztuje wiele, dodatkowo w parze z niską ceną idzie wyjątkowa jakość. Blachodachówka nie niszczeje pod wpływem intensywnych opadów, silnego wiatru czy promieni słonecznych. Wyjątkowo trudno ją uszkodzić. Warto też zaznaczyć, że jej walory estetyczne robią wrażenie – może ona do złudzenia przypominać droższą dachówkę ceramiczną, będąc przy tym znacznie od niej trwalszą. Właściwie jedynym mankamentem jest odgłos deszczu uderzającego o blaszany dach, ale łatwo to zniwelować dzięki ociepleniu z wełny mineralnej.

Blachodachówka nie wymaga tak kompleksowej konserwacji jak w przypadku innych materiałów. Jeśli będziemy tylko regularnie sprawdzać, czy na powierzchni nie wystąpiły drobne ubytki, to możemy być spokojni o wytrzymałość naszego dachu. 

Call Now ButtonZadzwoń teraz