Każdy, kto posiada samochód, z czasem chce wybudować dla niego garaż. Wśród wszelkich rozwiązań bardzo popularne są garaże z blachy, czyli tzw. blaszaki. Ich budowa jest stosunkowo tania, a sam garaż będzie bardziej wytrzymały, niż nam się wydaje. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Garaż z blachy – zalety

Osoby posiadające samochód bardzo często wybierają garaże blaszane przede wszystkim ze względu na koszt oraz szybkość ich postawienia. Taki garaż chroni nasze auto przede wszystkim przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak słońce, deszcz czy śnieg. Jego konstrukcja jest lekka, a sam montaż nie zabiera sporo czasu. Poza tym na uwagę zasługuje fakt, że na rynku jest bardzo duży wybór blach w różnych wersjach kolorystycznych – zarówno w wersji matowej, jak i z połyskiem. Koszt blachy falistej czy trapezowej nie jest duży, więc cała inwestycja nie powinna pochłonąć dużo środków. Dużym plusem jest także możliwość przemieszczania tego typu garaży. Garaż z blachy trapezowej może być bowiem stawiany bez stałego fundamentu. Dzięki temu jest łatwy w transporcie i możemy go przenosić, np. jeśli garaż służy jako składzik na narzędzia w czasie budowy.

Popularne blaszaki mogą mieć również wiele zastosowań. Mogą służyć jako garaż na samochód, magazyn, budynek gospodarczy czy tymczasowy składzik w trakcie budowy domu. Warto jednak pamiętać, że garaż z blachy nie posiada izolacji termicznej, dlatego jeśli chcemy zabezpieczyć samochód przed mrozem, warto go ocieplić.

Jaki materiał na garaż blaszany?

Jeśli chodzi o wybór blachy, znakomicie sprawdzi się tutaj blacha trapezowa ocynkowana. Jeśli chodzi o ten materiał, mamy naprawdę duży wybór – zarówno jeśli chodzi o grubość blachy, jej kolor oraz wykończenie. Blacha trapezowa ma tę przewagę nad innymi blachami, że dzięki przetłoczeniom o przekroju trapezu jest bardziej sztywna. To wpływa na jej odporność na grad czy wiatr. Garaż z blachy ocynkowanej będzie zabezpieczony również przed korozją. Dla większej sztywności i wytrzymałości możemy wybrać blachę o większej grubości.

Jeśli chodzi o dodatkowe materiały, do konstrukcji garażu będą nam potrzebne profile stalowe lub kątowniki. Zarówno wypełnienie ścian, jak i dach robi się zwykle z blachy trapezowej.

Jak zbudować garaż z blachy?

Oczywiście wszystko zaczyna się od projektu. Na tym etapie ustalamy m.in. rozmiar garaży, grubość blachy, kształt dachu, a także potrzebne materiały. Musimy zadecydować, czy będzie to blacha trapezowa alucynk czy np. blacha falista. Jeśli garaż ma stać w jednym miejscu i nie planujemy go przestawiać, warto zrobić wylewkę betonową, która będzie stanowić stabilny fundament. Budowę rozpoczynamy od stworzenia konstrukcji, najlepiej z kątowników stalowych. Wszystkie elementy musimy pospawać. Następnie bierzemy się za montaż dachu i ścian – blachy mocujemy do ramy za pomocą nitów. Ostatni etap to montaż drzwi garażowych. Odpowiednie zawiasy oraz arkusz blachy wystarczą na zbudowanie uchylnej konstrukcji.

Call Now ButtonZadzwoń teraz