Sztachety metalowe na ogrodzenie – wady i zalety

Sztachety metalowe na ogrodzenie – wady i zalety

Metalowe ogrodzenia należą aktualnie do najpopularniejszych. Można je spotkać zarówno na osiedlach domów jednorodzinnych, jak i przy obiektach przemysłowych, garażach bądź działkach – zarówno tych budowlanych, jak i rekreacyjnych. Szeroki wybór ogrodzeń metalowych pozwala nam na dopasowanie danego modelu do stylu naszego domu. Jednym z trwałych rozwiązań jest z pewnością wykorzystanie sztachet metalowych, które sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż te tradycyjne, drewniane. Czy zatem warto zdecydować się na wybudowanie takiego płotu?

Rodzaje ogrodzeń metalowych

Decydując się na ogrodzenie z metalu, mamy do wyboru kilka możliwości. Wiele zależy nie tylko od estetyki, ale także dostępnego budżetu oraz czasu, jaki możemy przeznaczyć na wykonanie takiego płotu.

Ogrodzenie z siatki

Najprostszy i jednocześnie najtańszy typ ogrodzenia metalowego. Być może nie prezentuje się wyjątkowo estetycznie, jednak posiada wiele zalet, które sprawiają, że wciąż jest chętnie wykorzystywane, szczególnie w przypadku zabezpieczenia działek. Siatkę można w każdej chwili zdemontować i przenieść w inne miejsce, dlatego nie musi pełnić funkcji trwałego ogrodzenia, a jedynie tymczasowego. Choć może nie wydawać się zbyt solidna, poprawnie zamontowana przetrwa w nienaruszonym stanie nawet przez kilkanaście lat. Do budowy takiego płotu wykorzystuje się sztachety umocowane w ziemi. Jeśli wykorzystamy do tego drut o dużej grubości i zastosujemy niewielkie oczka, to konstrukcja stanie się bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Siatka powinna być oczywiście pokryta powłoką chroniącą przed korozją, można ją też pomalować na dowolny kolor, by dopasować do naszych preferencji.

Ogrodzenie metalowe kute

Zdecydowanie najbardziej eleganckie, a przez to i drogie. Wykonuje się je zazwyczaj ze stali i to w dowolnym wzorze – zazwyczaj klient przedstawia indywidualny projekt, w pełni dostosowany do jego potrzeb. Ich ogromną zaletą jest z pewnością solidność. Zapewniają dużą ochronę przed włamywaczami, są masywne i stabilne, więc trudno je uszkodzić, nawet silnymi uderzeniami. Zazwyczaj są pokryte szczelną warstwą ocynku, co sprawia, że stają się odporne na korozję i nie musimy specjalnie zawracać sobie głowy ewentualną renowacją. Niestety należy pamiętać, że ogrodzenia metalowe kute są bardzo ciężkie, a przez to mogą sprawiać trudności podczas zamontowania. By ich ciężar nie sprawił, że płot zacznie zapadać się w ziemi, przed rozpoczęciem montażu należy przygotować trwałą podmurówkę, która zapewni odpowiedni fundament. 

Ogrodzenie stalowe panelowe

Konstrukcje takich ogrodzeń są wykonywane ze starannie przygotowywanych, stalowych paneli, które koniecznie muszą być pokryte warstwą zapobiegającą korozji. Są znacznie lżejsze niż płoty metalowe kute, dzięki czemu montaż przebiega szybciej i sprawniej. Jednocześnie nie można im odmówić trwałości. Zapewnią nie tylko doskonałą ochronę posesji przed włamywaczami, ale także nie uszkodzą się pod wpływem trudnych warunków atmosferycznych. Ogrodzenia stalowe panelowe mogą posiadać różne zdobienia, co pozwala na indywidualne dostosowanie do preferencji klienta. Tego typu płoty są najczęściej wykorzystywane do ogrodzenia nowoczesnych budowli, ponieważ wyglądają bardzo estetycznie, a jednocześnie zapewniają właścicielom odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Ogrodzenie ze sztachet

Tutaj możemy wyróżnić sztachety drewniane i metalowe – i to właśnie tym drugim poświęcimy większą uwagę.

Metalowe sztachety na ogrodzenie – zalety

Niegdyś to drewno było materiałem wiodącym, jeśli chodzi o wykonywanie sztachet na płot. Ponieważ wciąż na rynku dostaniemy wiele wzorów takiego ogrodzenia, nadal jest chętnie wykorzystywane przez właścicieli domów. Sztachety drewniane nie mogą się jednak równać ze sztachetami metalowymi. Chociaż są na pewno tańsze, to jednak ich trwałość nie będzie nawet w połowie tak duża, jak w przypadku ogrodzenia metalowego.

Sztachety metalowe na ogrodzenie to materiał bardzo uniwersalny, który można doskonale przystosować do swoich potrzeb. Z ich pomocą można z powodzeniem zmontować ogrodzenie z bramą wjazdową i dużą liczbą uskoków. Nie ma też większego znaczenia, w jakim stylu został utrzymany nasz dom. Metalowe sztachety wyglądają bardzo estetycznie, czasem do złudzenia przypominając właśnie drewno, ponadto można je pomalować na dowolny kolor. 

Montaż sztachet metalowych nie sprawia większych trudności. Można je mocować do słupków metalowych bądź murowanych. Do łączenia poszczególnych elementów wykorzystujemy śruby, nity lub obejmy. 

Może się wydawać, że metalowe sztachety, ponieważ są wykonywane z blach ocynkowanych, nie są zbyt odporne na uszkodzenia. Tymczasem tworzą bardzo solidną, wytrzymałą konstrukcję, której nie naruszą szkodliwe warunki atmosferyczne. Drewniane sztachety mogą się łamać, a w przypadku użycia metalowych nie musimy się o to obawiać.

Metalowe sztachety na ogrodzenie – wady

Jeśli planujemy wykonanie ogrodzenia ze sztachet metalowych, musimy pamiętać, by wybrać takie, które są pomalowane emulsją zapobiegającą korozji. W przeciwnym wypadku szybko możemy zobaczyć na płocie nieestetyczne ubytki, które będą się powiększały z biegiem czasu.

Na pewno musimy też wziąć pod uwagę cenę. Ogrodzenie drewniane będzie kosztowało zdecydowanie mniej, choć na przestrzeni lat może się okazać, że będzie wymagało renowacji. Metalowe sztachety są droższe, ale kwestię kosztów minimalizuje ich trwałość.

Czyszczenie i renowacja ogrodzenia metalowego

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na metalowe ogrodzenie, bardzo istotną kwestią będą sposoby jego czyszczenia oraz renowacji. Są to zabiegi konieczne, ponieważ przedłużają jego żywotność i zapobiegają trwałym i poważnym uszkodzeniom.

Ogrodzenia metalowe każdego dnia wystawiane są na szereg bardzo niebezpiecznych warunków atmosferycznych, które prowadzą do korozji metalu. Odrdzewianie oraz pomalowanie farbami antykorozyjnymi to kwestie, których nie powinno się bagatelizować. Odpowiednia konserwacja metalowego ogrodzenia uchroni je przed rdzą, która ma tendencje do występowania w ciągu 3-4 lat od momentu zamontowania.

Jeżeli przystępujemy do renowacji skorodowanego ogrodzenia, pierwszym zabiegiem powinno być dokładne oczyszczenie powierzchni. W przeciwnym wypadku, nałożona farba antykorozyjna może zwyczajnie odpaść. Etapem kolejnym będzie odtłuszczanie całej powierzchni, czego dokonuje się przy pomocy rozpuszczalnika. Dopiero wówczas należy przejść do malowania właściwego. Dla osiągnięcia najlepszego efektu, renowacja powinna być powtarzana cyklicznie co dwa lub trzy lata.

Przyczyny rdzewienia ogrodzenia

Główna przyczyna, dla której ogrodzenie metalowe ulega procesowi rdzewienia leży po stronie materiału, z którego jest ono wykonane. Stal jest surowcem, który jest wybitnie podatny na korozję, a wszelkie powłoki zabezpieczające ulegają ścieraniu z upływem czasu. Aby proces korozji się rozpoczął, wystarczy tak naprawdę, żeby w jednym punkcie powstało zarysowanie na warstwie ochronnej.

Wszelkie farby zabezpieczające metal ulegną przedawnieniu po paru latach i zaczną się złuszczać, pękać itp. Korozji sprzyja dodatkowo woda deszczowa oraz wilgoć, a jak dobrze wiadomo, ogrodzenie wystawione jest stale na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne. Należy zwrócić uwagę, że w terenach nadmorskich korozja będzie zjawiskiem bardziej powszechnym, ze względu na obecność soli w środowisku.

Sposoby na odnowienie metalowego ogrodzenia

Jeżeli przyjdzie nam walczyć z rdzą oraz zabezpieczyć ponownie ogrodzenie na kolejne lata, istnieje parę sprawdzonych i efektywnych sposobów.

Renowacja generalna ogrodzenia metalowego

Pierwszym i najbardziej drastycznym sposobem jest doszczętne zdarcie rdzy wraz z resztkami starej farby, do momentu aż pozostanie surowy metal. W tej metodzie ważne jest, aby nie pozostawić nawet najdrobniejszych skupisk rdzy, inaczej cały proces pójdzie na marne.

Całą powierzchnię należy wówczas zabezpieczyć preparatem antykorozyjnym, co pozwoli zneutralizować to, czego nie udało się usunąć. Tak przygotowane ogrodzenie pozostaje już tylko pomalować farbą podkładową oraz farbą dekoracyjną do metalu. Ten sposób czyszczenia i renowacji jest bardzo czasochłonny, dlatego zaleca się stosować go tylko w przypadku bardzo zniszczonych, starych powłok.

Renowacja punktowa ogrodzenia

Druga metoda walki z korozją polega na punktowym usunięciu skupisk rdzy oraz łuszczącej się lub spękanej farby. Następnie luki malowane są farbą dekoracyjną, która zawiera w składzie odpowiednie środki antykorozyjne. Z pomocą tej metody, prace restauracyjne przebiegają znacznie szybciej, ponieważ nie jest wymagane ścieranie do gołego metalu. Wadą tej metody jest prawdopodobieństwo przeoczenia uszkodzonego miejsca.

Piaskowanie ogrodzenia

Najdroższa i zarazem najskuteczniejsza metoda czyszczenia ogrodzenia przed jego ponownym malowaniem polega na piaskowaniu. Jest to proces, podczas którego rdza oraz wcześniejsze preparaty zdzierane są z pomocą strumienia wody z piaskiem natryskiwanym pod bardzo dużym cisnieniem. Z reguły cały proces powinien odbywać się w specjalistycznym zakładzie, jednak oznaczałoby to rozmontowanie ogrodzenia i przewiezienie go w częściach na miejsce. Zdarza się, że niektóre firmy przyjeżdżają z odpowiednim urządzeniem do klienta. Niestety wymaga to dodatkowego zabezpieczenia otoczenia.

Kiedy oraz jak poprawnie malować ogrodzenie?

Zabierając się do malowania ogrodzenia na nowo, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na warunki podczas pracy. Wiosna oraz lato są generalnie najlepszymi sezonami na rozpoczęcie prac, z uwagi na dłuższą dobę oraz większą ilość promieni słonecznych co przyspiesza schnięcie farby. Należy jednak zwrócić uwagę, że malowanie na powierzchni nagrzanej powyżej 40 stopni Celsjusza powinno być kategorycznie unikane.

Najlepszą temperaturą, podczas której można osiągnąć najkorzystniejszy efekt to 15-25 stopni Celsjusza i przy wilgotności nie większej niż 80-85 procent.

Następnym istotnym elementem procesu odmalowywania ogrodzenia jest dobór narzędzi do rodzaju ogrodzenia oraz sposobu, w jaki chcemy je odnawiać. Najlepszym rozwiązaniem jest tak naprawdę pędzel o średnio sztywnym włosiu, który doskonale sprawdzi się przy mniejszych prętach. W przypadku dużych powierzchni, można zastosować wałek lub pistolet natryskowy. Kategorycznie nie powinno się używać wałka do gruntowania powierzchni metalowych, ponieważ może to doprowadzić do wtłoczenia powietrza w zagłębienia wraz z wilgocią, która rozpoczyna proces korozji.