Podbitka dachowa – która najlepsza?

Podbitka dachowa – która najlepsza?

Podczas budowania dachu zachowujemy wszelkie środki ostrożności i robimy wszystko, by cała konstrukcja była solidna i wytrzymała. W związku z tym starannie przygotowujemy więźbę dachową, kupujemy materiał na pokrycie w najlepszej jakości i pilnujemy, by montaż przebiegł sprawnie. Nie zapominajmy jednak, że każdy dach powinien być odpowiednio wykończony i zabezpieczony, tak by jak najdłużej przetrwał w nienaruszonym stanie. Instalacja odpowiednich rynien czy haków to nie jedyny element – warto również pomyśleć o podbitce dachowej.

Czy podbitka dachowa jest potrzebna?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest podbitka dachowa, zwana również podsufitką. Łatwo zauważyć, że nawet jeśli dopasujemy pokrycie dachowe do rozmiaru połaci, to zazwyczaj krawędzie wystają nieco poza obręb dachu. Tworzy się przez to tzw. okap. Dzięki niemu ściany budynku są chronione przed wilgocią, ponieważ woda z opadów może swobodnie spływać w dół, zamiast zalewać elewację. W związku z tym, kiedy staniemy pod okapem, od spodu możemy łatwo dostrzec krokwie i inne elementy, które posłużyły nam do skonstruowania dachu. Nie wygląda to zbyt estetycznie, a dodatkowo może prowadzić do poważnych konsekwencji.

W tym przypadku konieczne jest zamontowanie podbitki dachowej, czyli materiału, który zabuduje okap od dołu. Ten element dachu jest ciągle narażony na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, w tym silnego wiatru i obfitych opadów. Dodatkowo niezabezpieczony okap to wprost idealne miejsce dla ptaków na zakładanie gniazd, mogą się tam również zalęgać robaki. Żeby temu zapobiec, konieczne jest zamontowanie podsufitki. Nie tylko zapewni nam ona ochronę przed ptactwem czy owadami, ale także wzmocni właściwości termoizolacyjne dachu. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy posiadamy poddasze mieszkalne. Podbitka dachowa znacząco podnosi też estetykę całej konstrukcji. 

Z czego zrobić podbitkę dachową?

Podsufitkę można wykonać z różnych materiałów. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji, możemy też wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia dachowego lub elewacji, tak by podbitka do nich pasowała. Dzięki temu cały budynek będzie tworzył jednolitą, przemyślaną całość.

Podbitka dachowa z drewna

Cieszy się dużą popularnością, ponieważ drewno prezentuje się estetycznie bez względu na to, jak został zaprojektowany nasz dom. Do tego rodzaju podbitki dachowej najczęściej wykorzystuje się deski z drewna sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego o grubości 17-20 mm. Ponieważ okap to element zewnętrzny, który ciągle pozostaje pod wpływem deszczu, śniegu czy wiatru, drewniana podsufitka musi być odpowiednio zakonserwowana. W przeciwnym wypadku drzewo ulegnie zawilgoceniu, a w efekcie zacznie pleśnieć. By temu zapobiec, warto zastosować dobry impregnat albo lakier, który zabezpieczy wierzchnią część podbitki. Ochronną powłokę należy odnawiać co kilka lat, by przedłużyć trwałość. Drewniana podbitka dachowa dobrze się prezentuje i jednocześnie doskonale chroni przed utratą ciepła. 

Blaszana podbitka dachowa

Blacha podbitkowa to idealne rozwiązanie na zabezpieczenie okapu. Dzięki niej dach nie tylko będzie dużo lepiej wyglądał, ale będzie też odpowiednio chroniony przed czynnikami zewnętrznymi. Przede wszystkim jednak zapewniamy sobie trwałość. Blacha podbitkowa nie odkształca się nawet w wysokich temperaturach, więc położenie naszego domu nie ma najmniejszego znaczenia. Jeśli dodatkowo wybierzemy model ocynkowany, to nie będziemy musieli martwić się o korozję. W razie potrzeby podsufitkę można pokryć warstwą antykorozyjną, która zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom. Blaszaną podbitkę powinniśmy co jakiś czas odnawiać w ten sposób. Jeśli na naszym dachu znalazła się blacha trapezowa, to również ten sam materiał może posłużyć jako zabudowanie okapu od spodu. 

Podbitka dachowa z PCV

Podsufitka z PCV jest bardzo prosta do wykonania, dlatego możemy zamontować ją samodzielnie. Sprzedaje się ją w postaci gotowych elementów, nie musimy zatem specjalnie jej obrabiać. Niewiele waży, nie sprawia też żadnych problemów podczas czyszczenia. W przeciwieństwie do chociażby drewna nie wymaga zabiegów konserwacyjnych. Podbitka dachowa z PCV wykazuje dużą odporność na warunki atmosferyczne, w jej przypadku nie musimy się także obawiać o korozję. Dodatkowo jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, możemy zatem z powodzeniem dobrać ją do wyglądu domu.

O czym pamiętać przed montażem podbitki dachowej?

Zanim zaczniemy mocować podsufitkę, musimy dopilnować kilku elementów. Przede wszystkim trzeba dokonać stosownych pomiarów, żeby wiedzieć, ile dokładnie materiału potrzebujemy. Dzięki temu będziemy mogli też precyzyjnie określić koszty wykonania. 

Ponieważ podbitka dachowa ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wentylację budynku, trzeba zadbać o otwory wentylacyjne. Wystarczą kratki z PCV albo nawet ze zwykłej siatki. Podsufitka to także miejsce, które często wykorzystujemy do zamontowania dodatkowego oświetlenia na zewnątrz. W związku z tym jeszcze zanim przystąpimy do montażu, konieczne jest wcześniejsze założenie instalacji elektrycznej. Dobrze też pamiętać o tym, że w przypadku podbitki z PCV moc umieszczonych w niej lamp nie powinna przekraczać 60 W.