Blachodachówka czy blacha trapezowa – co wybrać?

Dachy z blachy stały się ostatnimi czasy bardzo popularne. Klienci docenili je przede wszystkim za trwałość, lekkość i cenę. Pozostaje jednak pytanie: co lepsze – blachodachówka czy blacha trapezowa?

Blachodachówka, czyli co?

Blachodachówka jest pokryciem dachowym, produkowanym ze stalowej, ocynkowanej blachy. Grubość blachy sięga od 0,4 do 1,25 mm. Dodatkowo blachodachówka powlekana jest powłokami ochronnymi o różnej grubości, np. poliestrem czy plastizolem. Dużą zaletą blachodachówki – oczywiście prócz niskiej ceny – jest jej waga. 1 m2 waży zaledwie 4,2-6,5 kg. Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że pokrycie to do złudzenia przypomina tradycyjną dachówkę.

Pod względem formy, w jakiej sprzedawane są blachodachówki, pokrycie to dzieli się na blachodachówki modułowe oraz blachodachówki w arkuszach.Te pierwsze sprzedawane są w formie niewielkich paneli. Te drugie to po prostu blachodachówka na wymiar.

Blacha trapezowa

Jeśli interesuje nas dach z blachy, możemy również wybrać blachę trapezową. Zwykle jest ona nieco tańsza niż blachodachówka. Do wyboru mamy m.in. blachy produkowane z aluminium czy blachy pokryte alucynkiem. Czym właściwie blacha trapezowa różni się od blachodachówki? Przede wszystkim wyglądem. Jak sama nazwa wskazuje, to pokrycie posiada tłoczenia, które w przekroju wyglądają jak trapez. Takie ukształtowanie blachy wpływa przede wszystkim na jej wysoką wytrzymałość oraz sztywność. Na wytrzymałość wpływa też większa grubość blachy.

Co lepsze – blachodachówka czy blacha trapezowa?

W przypadku dachów z blachy oprócz atrakcyjnej ceny otrzymujemy również atrakcyjny wygląd. Zarówno blachodachówki, jak i blachy trapezowe dostępne są w wielu różnych wersjach kolorystycznych, z powłokami w macie czy połysku. Warto zauważyć, że oba typy pokryć dachowych mogą wytrzymać od 15 do nawet 40 lat – nie tracąc przy tym swoich właściwości czy walorów estetycznych. Ich zaletą jest też nieduża waga. Ta cecha przemawia za ich stosowaniem w przypadku wymiany pokrycia. Wówczas nie musimy dodatkowo wzmacniać więźby dachowej.

Wielu klientów wybiera blachodachówkę przede wszystkim ze względu na jej wygląd, ponieważ prezentuje się dużo lepiej niż blacha trapezowa. Jednak zanim dokonamy wyboru, powinniśmy się zastanowić, do jakiego typu konstrukcji będziemy potrzebować pokrycia oraz jakimi środkami dysponujemy.

Blachy trapezowe są zwykle tańsze niż blachodachówka. Odznaczają się też większą grubością, dlatego są bardziej odporne na grad czy inne uszkodzenia mechaniczne. Ich zaletą jest również łatwość montażu, przez co układanie tej blachy kosztuje mniej. Dlatego też tego typu blachy stosuje się najczęściej tam, gdzie inwestorom najbardziej zależy na ograniczeniu kosztów – na halach, magazynach czy garażach. Poza tym blachę trapezową możemy stosować do pokrycia dachów w nowoczesnych domach, zwłaszcza na dachach dwuspadowych. Zaletą blachy trapezowej jest również możliwość jej stosowania na elewacje budynków. Trapez sprawdzi się np. na garażach, altankach czy składzikach w ogródku. Ze względu na dość modernistyczny wygląd, blacha ta nie zda egzaminu w klasycznych domach jednorodzinnych, które budowane były np. w stylu dworkowym. Montaż blachy trapezowej może sprawiać problem również w przypadku dachów wielospadowych. Docinanie blachy zajmuje dużo czasu, a efekt wizualny może nie być zadowalający. Blachę trapezową możemy stosować na dachach o małym nachyleniu, które nie są z daleka widoczne, dzięki czemu trapez nie będzie zaburzać estetyki całej budowli.

Tam, gdzie nie sprawdzi się blacha trapezowa, doskonale będzie pasować blachodachówka. Ma ona wygląd tradycyjnej dachówki ceramicznej, dlatego też z powodzeniem możemy stosować ją w domach o tradycyjnej architekturze. Najlepiej wykorzystać ją na dachach o kącie nachylenia minimum 12%, gdzie dach jest widoczny z daleka. Poza tym na rynku znajdziemy również blachodachówki o wyglądzie drewnianego gontu z drewnopodobnymi powłokami, które idealnie będą pasować do domów w stylu wiejskim czy góralskim.

Przeciwnicy dachów z blachy krytykują je przede wszystkim ze względu na dużą akustyczność. Jednak hałas, słyszany np. w czasie deszczu, możemy ograniczyć, stosując blachy z posypką mineralną oraz dodatkową izolację.

Jak widać, blacha trapezowa przede wszystkim ma bardziej uniwersalne zastosowanie i niższe koszty materiału oraz montażu, jednak jej wygląd pozostawia wiele do życzenia. Z racji tego najlepiej stosować ją do dachów o małym spadku oraz wszelkich konstrukcji przemysłowych. Jeśli jednak zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie, warto zastosować blachodachówkę, która prezentuje się dużo lepiej. Jeśli obawiamy się skomplikowanego montażu, wybierzmy blachodachówkę modułową. Niewielkich rozmiarów panele łatwiej układać, a i odpadów zostaje mniej.