Kiedy wybieramy materiał na pokrycie dachu, warto rozważyć blachodachówkę, która jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem. Można ją dopasować bez względu na to, w jakim stylu został utrzymany nasz dom. Funkcjonalność blachodachówki pod wieloma względami przewyższa inne, uważane za klasyczne materiały, jak chociażby standardowa dachówka ceramiczna. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, dobrze poznać wszystkie cechy blachodachówki i zastanowić się, czy jej właściwości będą odpowiednie do naszego dachu.

Czy blachodachówka sprawdzi się na każdym dachu?

Blachodachówka jest materiałem tak uniwersalnym, że sprawdza się jako pokrycie dachu do różnego rodzaju powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że od tego, jak bardzo jest skomplikowana budowa dachu, zależy nie tylko koszt wykonania, ale także sposób montowania. 

Ocenia się, że dach, który zamierzamy pokryć blachodachówką, powinien mieć kąt nachylenia nie mniejszy niż 9-10 stopni. Jeśli powierzchnia jest bardziej płaska, przymocowanie blachy jest możliwe tylko po uprzednim zastosowaniu sztywnej podkładki z desek lub płyt wiórowych. Zdecydowanie częściej taki materiał jest wykorzystywany na konstrukcjach stromych. Blachodachówka sprawdzi się doskonale zarówno na dachach jedno-, jak i dwuspadowych.

Blachodachówkę sprzedaje się w arkuszach o określonych rozmiarach. Jeśli dach jest wielospadowy i ma bardziej skomplikowaną budowę, do jego pokrycia lepiej nada się blachodachówka cięta na wymiar lub blachodachówka modułowa. Jej arkusze są mniejsze, łatwiejsze w transporcie i zarazem prostsze w dopasowaniu do rodzaju dachu.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna blachodachówki?

Chociaż blachodachówka jest materiałem odpornym na uszkodzenia i szkodliwe warunki atmosferyczne, trzeba pamiętać, że jej właściwości mogą się różnić w zależności od rodzaju powłoki ochronnej. Trafna ocena tego, która z nich będzie najlepsza, zależy m.in. od miejsca położenia domu. W bardziej zacienionej, osłoniętej okolicy dach nie będzie tak narażony na działanie promieniowania UV czy też silne opady. 

Dla przykładu powłoki poliestrowe, choć są najtańsze, słabo chronią przed słońcem (mogą blaknąć z upływem czasu), ponadto nie cechują się też wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dużo bardziej wytrzymałe są chociażby powłoki pural lub PVDF. Są znacznie droższe od poliestrowych, ale zdecydowanie lepiej zabezpieczą dach przed odkształceniami i utratą estetycznego wyglądu. 

Pamiętajmy, by przed zakupem blachodachówki dokładnie zmierzyć powierzchnię, którą chcemy pokryć. Dzięki temu zamówimy tyle arkuszy, ile potrzebujemy, nie marnując podczas obróbki większej ilości materiału. 

Jeśli w naszym domu jest przeznaczone miejsce na poddasze mieszkalne, trzeba pamiętać, że zostanie ono później docieplone. Stosuje się zatem wstępne pokrycie, np. z papy czy membrany. Wówczas kanały wentylacyjne powinny się znaleźć pomiędzy każdą z warstw. Odpowiednia wentylacja dachu zawsze jest ważna, dlatego przy montażu blachodachówki trzeba zachować miejsce na otwory wlotowe i wylotowe przy okapie i w kalenicy. 

Blachodachówka – montaż 

Montaż blachodachówki jest zbliżony do montażu blachy trapezowej. Przed rozpoczęciem prac należy się zaopatrzyć w strój (łącznie z okularami i rękawicami) i buty ochronne. Na zabudowanie dachu wybieramy słoneczny, lecz niezbyt gorący dzień.

Zanim położymy blachę, stawiamy na budynku konstrukcję zwaną więźbą dachową, zrobioną z drewna lub stali. Całość zabezpieczamy dodatkowo folią izolacyjną, zapobiegającą wilgoci i umożliwiającą swobodną cyrkulację powietrza z wnętrza domu. Pamiętajmy, by więźba została zrobiona zarówno z łat, jak i kontrłat, dzięki czemu będzie bardziej wytrzymała, a przymocowywanie do niej blachodachówki przebiegnie bez większych problemów. 

Blachodachówkę w postaci arkuszy lub paneli możemy odpowiednio przyciąć do swoich potrzeb. Najważniejsze, by wykorzystać do tego nożyce ręczne lub elektryczne, które nie nagrzewają się podczas pracy i tym samym nie uszkodzą ochronnej powłoki. Arkusze montuje się do więźby przy pomocy wkrętów samowiertniczych. 

Blachodachówka: wady i zalety

Najważniejszą i właściwie jedyną wadą pokrycia dachowego z blachy jest fakt, że nie zapewnia izolacji akustycznej. Dźwięki deszczu są zatem dość słyszalne przez mieszkańców domu. Będzie to szczególnie uciążliwe dla osób zajmujących poddasze (choć jeśli wykorzystamy do ocieplenia wełnę mineralną, hałas można zniwelować). 

Zalet blachodachówki jest z kolei bardzo wiele. To przede wszystkim materiał niedrogi. Oczywiście w zależności od stopnia skomplikowania dachu i budowy więźby koszty mogą wzrosnąć, ale wciąż jest to tańsze rozwiązanie od wielu innych. Ceny za 1 m² zaczynają się już w okolicach 20 zł. Blachodachówkę można dopasować tak naprawdę do każdego dachu, m.in. dlatego, że da się ją pomalować niemal na każdy kolor. W zależności od wykończenia, może imitować klasyczną dachówkę. 

Estetyka ma oczywiście duże znaczenie, jednak równie ważna jest funkcjonalność, a tego blachodachówce nie da się odmówić. Odpowiednio zabezpieczona i zamontowana przetrwa wiele lat w nienaruszonym stanie. Nie ulega łatwo korozji, nie poddaje się uszkodzeniom, można ją w razie potrzeby wyczyścić i poddać renowacji. 

Call Now ButtonZadzwoń teraz