O zaletach blaszanych dachów mówi się coraz częściej. Z roku na rok blachodachówka czy blacha trapezowa gromadzą kolejnych zwolenników, o czym decyduje ich wygląd i właściwości. Poszerza się także zakres ich zastosowania. Przykładowo blacha trapezowa była niegdyś popularna jedynie wśród obiektów przemysłowych, tymczasem obecnie coraz częściej można ją zauważyć na dachach domków jednorodzinnych. Tyle że możliwości wykorzystania blachy trapezowej znacznie wykraczają poza pokrycia dachowe, co czyni z niej jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów w budownictwie. 

Jak wygląda blacha trapezowa?

Wytwarza się ją z cienkich arkuszy blach stalowych, pokrytych ocynkiem. Ma dość charakterystyczną powierzchnię, ponieważ układa się w profile o kształcie trapezu, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Wierzchnia warstwa blachy jest zwykle pokryta środkiem ochronnym, który zapobiega korozji. Ponadto blachę trapezowąmożna pomalować na dowolny kolor, co pozwala na dostosowanie jej do naszych preferencji, bez względu na to, czy chcemy nią pokryć budynek drewniany, czy murowany.

Zalety blachy trapezowej

Blachę trapezową z pewnością można polecić tym, którzy szukają lekkiego pokrycia dachowego. 1 m² waży maksymalnie 5 kg, dzięki czemu nie musimy się obawiać o zbytnie obciążenie konstrukcji. Tak niewielka waga ułatwia też transport, rozładowanie, a następnie przenoszenie arkuszy na duże wysokości. Znacząco usprawnia to prace montażowe, zwłaszcza w stosunku do klasycznych dachówek ceramicznych. 

Mocowanie blachy trapezowej na dachu nie sprawia większych trudności – z powodzeniem mogą to robić zaledwie dwie osoby. Arkusze mocuje się przy pomocy wkrętów samowiercących zwanych farmerskimi. Posiadają one gumową uszczelkę, która dodatkowo zabezpiecza powierzchnię.

Blacha trapezowa tworzy niezwykle trwałe, wytrzymałe pokrycie. Jeśli zostanie odpowiednio zamontowana, przetrwa w nienaruszonym stanie przez wiele lat, ponieważ doskonale wytrzymuje intensywne promieniowanie UV czy też opady. Mimo jej lekkości, nie musimy się obawiać, że dach zostanie poderwany pod wpływem silnego wiatru. Wystarczy zastosować wszystkie środki ostrożności podczas pokrywania i zyskamy materiał niezwykle odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. W razie potrzeby warstwę antykorozyjną można odnawiać, dzięki czemu jeszcze bardziej przedłużymy trwałość pokrycia.

W przypadku wykorzystania blachy trapezowej nie musimy też martwić się o to, że woda z deszczówki dostanie się pod dach. Jak wiadomo, może to powodować powstawanie pleśni we wnętrzu domu oraz rozwój szkodliwych grzybów. Jeśli tylko przed układaniem arkuszy zamocujemy folię paroprzepuszczalną, która umożliwi poprawną cyrkulację powietrza, blacha trapezowa stworzy powłokę tak szczelną, że pod pokrycie nie przedostanie się żadna wilgoć.

Nie zapominajmy też o estetyce. Blachą trapezową można szybko i sprawnie pokryć dużą powierzchnię o niezbyt skomplikowanej budowie, a przy tym uzyskać ładny, schludny wygląd budynku. 

Zastosowanie blachy trapezowej

Jedną z zalet blachy trapezowej jest z pewnością fakt, że można ją wykorzystać do wielu różnych zadań.

Dachy

To podstawowe zastosowanie blachy trapezowej. Sprawdza się doskonale we wszystkich rodzajach obiektów przemysłowych: magazynach, halach produkcyjnych, dużych garażach (np. takich przeznaczonych na warsztat samochodowy). Nie jest też pomijana przez właścicieli domków jednorodzinnych. Bywa, że blacha trapezowa nie służy pokryciu, a stanowi dach sama w sobie, np. w przypadku zadaszenia przystanków albo wiat garażowych. Jest ceniona za solidność i oszczędność czasu, ponieważ jej mocowanie nie wymaga dużych nakładów pracy.

Altany ogrodowe

Jeśli mamy duży ogród i planujemy jakoś go zagospodarować, prawdopodobnie prędzej czy później wpadniemy na pomysł wzniesienia altany. W tym przypadku szczególnie ważne jest jej zabezpieczenie również na dachu. Blacha trapezowa świetnie się sprawdzi, nadając altanie nie tylko ciekawy wygląd, ale także zapewniając ochronę przed opadami i silnym słońcem.

Elewacja

Blachę trapezową można także z powodzeniem wykorzystać do wykończenia ścian zewnętrznych domu. Sprawia, że budynek wygląda nowocześnie, a jednocześnie jest bardzo dobrze zabezpieczony przed zmianami warunków pogodowych. Blacha trapezowa na elewacji doskonale współgra z prostymi, geometrycznymi projektami architektonicznymi. 

Ogrodzenia

Jeśli szukamy taniego, wytrzymałego materiału, by odgrodzić zakład przemysłowy czy budynek gospodarczy, to również możemy zdecydować się na blachę trapezową. Nie tylko zabezpieczy posiadłość z zewnątrz, ale również sprawi, że teren wokół budynku będzie wyglądał profesjonalnie. By blacha była odporna na działanie wiatru, dobrze zdecydować się na taką o większej grubości.

Bramy

Tutaj również musimy się zdecydować na blachę grubszą niż np. w przypadku pokrywania dachu. Blacha trapezowa o niskim profilu jest z powodzeniem wykorzystywana do konstruowania bram garażowych. 

Podsufitka

Okap dachowy powinien (choć nie musi) być od spodu odpowiednio zabudowany, co nie tylko podniesie estetykę dachu, ale także uniemożliwi ptakom tworzenie gniazd. Do podbitek dachowych – zwanych też podsufitkami – często stosuje się właśnie blachę trapezową

Sufity i ściany

Sufit podwieszany to sposób na wykończenie stropu oraz poprawienie jego izolacji cieplnej. Do jego konstrukcji bywa używana blacha trapezowa, głównie ze względu na swoją wytrzymałość. Spotkać możemy ją także przy wznoszeniu ścianek działowych.

Call Now ButtonZadzwoń teraz