Blacha trapezowa to nic innego, jak stalowa blacha pokryta ocynkiem, której profile przybierają właśnie kształt trapezu. Niegdyś cieszyła się popularnością głównie we wszelkiego rodzaju obiektach przemysłowych, w tym magazynach i halach produkcyjnych, obecnie ma zdecydowanie szersze zastosowanie. Wszystko dlatego, że posiada wiele zalet, a wśród nich jest stosunkowo niska cena. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku istnieje wiele rodzajów blachy trapezowej, a ich koszt może się do pewnego stopnia różnić. Od czego to zależy i czy warto zainwestować w blachę trapezową?

Blacha trapezowa – zalety

Zestawiając pokrycia dachowe pod względem wagi, blacha trapezowa będzie zdecydowanie należeć do najlżejszych. 1 m² nie waży więcej niż 5 kg, dzięki czemu konstrukcja domu nie zostanie zbytnio obciążona. Niewielka waga pozwala też na sprawne rozładowanie towaru po przewiezieniu go na teren budowy oraz przenoszeniu arkuszy na dużych wysokościach.

Blacha trapezowa jest ceniona ze względu na estetykę. Można ją pomalować na dowolny kolor, dlatego z powodzeniem dostosujemy ją do stylu domu. Modele różnią się w zależności od grubości blach i wysokości profili, dlatego, bez względu na przeznaczenie, bez większego problemu znajdziemy rodzaj, który odpowiada naszym potrzebom.

O tak częstym wyborze blachy trapezowej na dach z pewnością decyduje trwałość. Poprawnie zamontowana może przetrwać przez wiele lat i nie będzie konieczna jej renowacja. Oczywiście ważne jest, by wierzchnia warstwa została pokryta środkiem zapobiegającym korozji. Trzeba też uważać na to, by do cięcia arkuszy nie korzystać ze szlifierki kątowej, która nagrzewa się podczas pracy, co w efekcie może prowadzić do uszkodzenia blachy. 

Blacha trapezowa tworzy szczelną, wytrzymałą powłokę, która nie tylko nie pozwoli na przenikanie wody pod pokrycie, ale też nie odkształci się pod wpływem intensywnego promieniowania UV. Sam montaż przebiega zresztą szybko i sprawnie, więc jeśli zależy nam na czasie, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z trwałego, ładnego efektu, to blacha trapezowa będzie najlepszym rozwiązaniem.

Blacha trapezowa – zastosowanie

Blacha trapezowa jest oczywiście najczęściej wykorzystywana jako pokrycie dachowe. Poza wspomnianymi budynkami przemysłowymi, chętnie wybierają ją także właściciele domków jednorodzinnych. Równie dobrze sprawdzi się na garażach, wiatach czy altanach ogrodowych.

Bywa, że blacha trapezowa pełni funkcję głównego materiału do przykrycia spodniej strony okapu dachowego. Zabudowanie tej części dachu nie tylko poprawia estetykę, ale też wpływa na bezpieczeństwo. Ponieważ blachę trapezową łatwo przyciąć do pożądanego rozmiaru i przymocować, wykonana z niej podsufitka będzie trwała i efektowna.

Na tym nie kończy się jednak zastosowanie blachy trapezowej. W nowoczesnej architekturze stosowana jest także jako wykończenie ścian zewnętrznych. Tak wykonana elewacja jest nie tylko trwała i odporna na uszkodzenia, ale także nadaje domowi industrialnego, ciekawego wyglądu.

Blachę trapezową można też znaleźć na ogrodzeniach czy bramach garażowych. Równie dobrze sprawdzi się w stropach podwieszanych czy do wzniesienia ścianek działowych.

Blacha trapezowa – cena

Ceny blachy trapezowej mogą się różnić w zależności od kilku czynników: rodzaju powłoki, sposobu wykonania czy też długości gwarancji, jaką daje producent. Do najtańszych będą należały blachy malowane – tutaj koszt zaczyna się już od 14 zł za 1 m². Nieco droższe, ale wciąż w przystępnej cenie będą blachy fałdowane pokryte lakierem, czyli ok. 20 zł. W górnym przedziale cenowym znajdziemy blachy trapezowe ocynkowane lub pokryte alucynkiem – mogą być matowe lub połyskujące. Tutaj koszt może sięgać nawet 50 zł za 1 m² pokrycia. 

Blacha trapezowa – montaż

Pomijając zakup materiału, musimy też wziąć pod uwagę kwestię robocizny. W tym względzie możemy zdecydować się albo na wynajęcie grupy fachowców, albo samodzielnie pokrycie dachu blachą trapezową. Istnieje kilka elementów wymaganych do wykonania poprawnego montażu, które również należy wliczyć w koszta.

Przede wszystkim blacha trapezowa musi zostać położona na odpowiednim rusztowaniu. Więźba dachowa – wykonana albo z drewnianych krokwi, albo z profili stalowych – jest podstawową częścią dachu, nadającą jej kształt i decydującą o trwałości pokrycia. Konieczny jest także zakup folii paroprzepuszczalnej, która umożliwia właściwą cyrkulację powietrza w domu. Jest ona zupełnie niewidoczna spod blachy, więc jej kolor nie gra żadnej roli. Najważniejsze, by nie dopuszczała do skraplania pary wodnej i jednocześnie chroniła dach przed przenikaniem do niego wilgoci, co mogłoby spowodować pleśń.

Do samego montażu arkuszy będziemy potrzebowali odpowiednich narzędzi. Zamiast szlifierki kątowej należy się wyposażyć w nożyce wibracyjne lub ręczne. Nie nagrzewają się w trakcie pracy, więc nie uszkodzą blachy, zminimalizują także powstawanie niebezpiecznych metalowych opiłków. Przykręcanie blachy trapezowej do krokwi powinno się odbywać przy pomocy wkrętów farmerskich. Średnio będziemy potrzebowali od 6 do 9 takich wkrętów na 1 m².

Pamiętajmy także o odpowiednim ubiorze. Nie powinno się chodzić po arkuszach blachy, a jeśli już musimy to zrobić, dobrze zaopatrzyć się w miękkie obuwie. Osoby wykonujące montaż powinny być wyposażone w kombinezon ochronny, okulary i rękawice.

Call Now ButtonZadzwoń teraz