W dniu 29.03(Wielki Piątek) nasza firma będzie nieczynna

Systemy rynnowe

Systemy rynnowe

Systemy rynnowe plastikowe

Rynny oraz akcesoria wykonane z tworzywa sztucznego

Systemy rynnowe metalowe

Rynny oraz akcesoria wykonane ze stali ocynkowanej

Decydując się na budowę domu, trzeba pamiętać o wszystkich elementach składowych wchodzących w jego wykończenie. Podczas montowania pokrycia dachowego jednym z elementów wykończeniowych jest system odprowadzania wody opadowej z dachu, aby ten nie zbierał jej w swoją konstrukcję, a co za tym, idzie nie zaczął przeciekać. W tym celu ważne jest, aby podczas obróbki dachu, zabezpieczyć go w system rynnowy, który pozwoli na swobodny odpływ wody z pokrycia.

 

Rynny metalowe czy plastikowe

Zarówno wysokiej jakości rynny metalowe, jak i plastikowe stanowią doskonałe rozwiązanie do stworzenia trwałego i funkcjonalnego systemu odprowadzania wody. Niemniej jednak, wybór pomiędzy rynnami metalowymi a plastikowymi może zależeć od konkretnych potrzeb i warunków zastosowania.
Rynny wykonane ze stali charakteryzują się wyjątkową trwałością, co sprawia, że są one bardziej odporną opcją na dłuższy okres czasu. Dodatkowo, ich ewentualna naprawa jest znacznie łatwiejsza, a materiał ten jest bardziej odporny na zmiany temperatur oraz lepiej radzi sobie z dużymi obciążeniami.
W przypadku rynien plastikowych istnieje szereg korzyści, które wpływają na ich popularność. Są one całkowicie odporne na korozję, co eliminuje konieczność regularnej konserwacji. Ponadto, rynny plastikowe są łatwiejsze do transportu i montażu, co może być istotne w przypadku różnych warunków i miejsc instalacji.

 

Co wchodzi w skład systemów rynnowych PVC?

Pierwszym elementem wchodzącym w system rynnowy, uchwyt – hak rynnowy, który mocujemy bezpośrednio do ściany budynku lub deski czołowej. Przy montażu należy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu elewacji, ponieważ zły montaż, może sprawić, że woda zacznie podciekać pod elewacje lub połać dachową. Hak rynnowy jest bardzo ważnym elementem, bowiem utrzymuje on całą konstrukcję systemu rynnowego.

Kolejnymi elementami są łączniki: trójniki, obejmy, narożniki, mufy, a także kolanka. Każde z nich ma inne zastosowanie, ale wszystkie mają wspólne zadanie, łączą rury konstrukcyjne w całość. Przy tworzeniu połączeń musimy mieć na uwadze, że szczelność złączeń nie może zostać zachwiana, w innym razie rynny będą przeciekały, a konstrukcja nie będzie spełniała swoich założeń.

Natomiast największą, oraz najbardziej widoczną częścią systemów rynnowych są rynny, oraz rury spustowe, dzięki wykonaniu z PVC ich żywotność jest o wiele większa od ich metalowych odpowiedników. Szacuje się, że rynny z PVC mogą wytrzymać aż czterdzieści lat, bez konieczności ich wymiany.
Ostatnim elementem konstrukcji są denka. Pozornie niewidoczne, lecz to one chronią przed przelewaniem się deszczówki zgromadzonej w rynnie.